29. Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań: Armia jednostki / Army of the Individual

"29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas – ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna – rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. Choć jako Europejczycy, mieszkańcy demokratycznych krajów, przywykliśmy sądzić, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia II wojny światowej, konflikt wyznacza dynamikę naszego życia, relacji społecznych, możliwości. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – jest ramą programową tegorocznej edycji Malty" [MICHAŁ MERCZYŃSKI, Dyrektor Malta Festival Poznań]

PLENEROWE OTWARCIE MALTY: „MOBILE HOMME” i „DIVAS” TRANSE EXPRESS

21.06., g. 19:00, plac Wolności

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy kolorowa parada z akrobatami i bębniarzami przygotowana przez francuski zespół Transe Express. Ulicami Poznania – z placu Wolności na plac Adama Mickiewicza – przejdą tancerze, akrobaci, muzycy i... wielkie, pięciometrowe postaci. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów. Transe Express występuje na otwartych przestrzeniach, by prowokować bezpośrednie spotkania z publicznoscią. Każdorazowo, ich występy łączą w sobie elementy muzyki, sztuk wizualnych, popisów cyrkowych, ognia, opery, tańca i teatru. Ich spektakle, które czasem rozgrywają się na scenie, czasem w przestrzeniach niekonwencjonalnych, ale głównie na ulicach, intrygują publiczność i przede wszystkim wyrywają z codziennego życia.

FORUM, CZYLI SPOTKANIA NA PLACU WOLNOŚCI: „KULTURA WOJNY W CZASIE POKOJU”

Forum to rozmowy na placu Wolnosci, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Mimo iż statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Jaką postać przybiera w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno–pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? Zapraszamy na spotkania z pisarzami, filozofami, żołnierzami, politologami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

21.06. Spotkanie z Serhijem Zadanem

Serihij Zadan to gwiazda literatury ukraińskiej. W lutym 2019 roku ukazała sie w Polsce jego najnowsza książka "Internat", którą porównuje się do "Życia i czasów Michaela K." Johna Maxwella Coetzeego. To opowieść o pojedynczych ludziach wrzuconych w wir wojny inspirowanej konfliktem w Donbasie.

22.06. Wojna Obrazów / Obrazy Wojny – Konrad Piskała, Mamadou Diouf, Iwona Kurz

Sposoby obrazowania przemocy i cierpienia zmieniają się w zależności od tego, kogo obrazujemy. Dzień po atakach terrorystycznych w Nairobi „New York Times” opublikował zdjecia ofiar, co jest nie do pomyślenia w kontekscie zamachów w Europie. Do jakich obrazów i przedstawień wojny odwołujemy się w polskiej pamięci zbiorowej? Do jakich odwołują się inne narody?

23.06. Brzydkie słowo „wielokulturowość” – Katarzyna Wężyk, Leszek Koczanowicz

Wielokulturowość to nie tylko idea, lecz także model społeczny zakładający równość wszystkich kultur. Jak jednak uznać za równe nakazy wzajemnie sobie przeczące?

24.06. Raporty z polskich misji – spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem

Grzegorz Kaliciak – swoje doświadczenia z II wojny w Zatoce Perskiej opisał w książce "Karbala. Raport z obrony City Hall", zaś afgańskie doświadczenia w"Afganistan. Odpowiedzieć ogniem". W maju 2019 roku ukazała sie jego najnowsza książka "Bałkany. Raport z polskich misji" (wszystkie ksiazki wydało wydawnictwo Czarne). Spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książek Grzegorza Kaliciaka.

25.06. Turyści masakry – Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski

Turyści masakry – tak korespondentów wojennych okreslił Arturo Pérez–Revert. W I wojnie światowej zginęło dwóch dziennikarzy, w konfliktach zbrojnych dwóch ostatnich dekad – blisko 1000 korespondentów, w tym 120 w Iraku. Jak zmieniała się praca korespondenta wojennego?

26.06. Wojny przyszłosci – gen. Jarosław Stróżyk, gen. Marek Dukaczewski, płk rez. dr Dariusz Kryszk, Łukasz Kamieński

Natura wojen, konfliktów i sporów miedzy państwami zmieniała sie przez wieki, wpływając na ład i porządek międzynarodowy. Jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? Debacie towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książki "Neuromancer" Williama Gibsona.

27.06. Postkolonializm. Wojna światów – Michał Lipszyc

Wielu krytyków i historyków twierdzi, ze nasza mentalność jest wciąż kolonialna. Bez względu na to, jak bardzo jest jednocześnie "post", wciąż tkwimy w świecie kolonialnym. Debacie towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książki "Babcia 19 i sowiecki sekret" Ondjakiego.

28.06. Państwo kobiet

Feminizm w swoim najlepszym wydaniu jest walką w imię podstawowych demokratycznych wartości, takich jak równość i wolność. Działa na rzecz wyzwolenia wszystkich dyskryminowanych społecznie, ekonomicznie i kulturalnie. Czy może być narzędziem walki z faszyzmem, który tę wolność chce ograniczać? Jaki model działania polityki i instytucji publicznych feminizm proponuje?

29.06. Kultura wojny w czasie pokoju – spotkanie z Andrzejem Lederem

W opublikowanym w miesięczniku „Znak” eseju "Kultura wojny w czasie pokoju" Andrzej Leder pisze o sposobie, w jaki rozładowywane są w czasie pokoju instynkty wojenne. Dlaczego w czasie pokoju fascynuje nas wojna? Skąd bierze się tkwiąca w nas nienawiść?

30.06. Kobieta na wojnie – spotkanie z Janina Ochojska

Janina Ochojska jest założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 26 lat pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i długotrwałego ubóstwa. Jaki obraz kobiet wyłania się z jej doświadczeń na terenach konfliktów zbrojnych?

PREMIERA TEATRALNA: „HAŃBA” J.M. COETZEE, reż. MACIEJ PODSTAWNY

27.06., g. 19:00, Miedzynarodowe Targi Poznanskiego – premiera (kolejne spektakle: 28, 29.06.)

Adaptacja sceniczna książki J.M. Coetzeego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera, który w fascynujacy sposób łączy w powieści wątki historyczne, społeczne, etyczne i egzystencjalne. Dla twórców przedstawienia kluczowy będzie temat odpowiedzialności i empatii, etycznych oraz wyobrażeniowych granic i ograniczeń. W kontekście ostatnich debat wywołanych akcją #metoo opisywane przez Coetzeego przemocowe relacje w sferze zawodowej i prywatnej nabrały szczególnej mocy. Nie chodzi o publicystyczny komentarz na temat tych wydarzeń, lecz o namysł nad granicami wyobraźni. Dotyczy on zarówno sfer etyki, jak i samego teatru.

Spektakl reżyseruje Maciej Podstawny, który w teatrze łączy abstrakcyjne poczucie humoru ze zwariowaną wizualnością oraz filozoficznym namysłem nad zjawiskami społecznymi. Jak sam mówi: misją sztuki jest wysyłanie „obywatelskich donosów na rzeczywistość”. Podstawny jest również wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie; w latach 2015–2018 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Bilety na spektakl w cenie 15 zł będzie można kupić od połowy maja: https://malta-festival.pl/pl/tickets

Kontakt z Biurem Obsługi Widza:
tel. 697 206 006
bow@malta-festival.pl