Dzika Kamczatka w Poznańskim Klubie Podróżnika

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 12-02-2018.

Poznański Klub Podróżnika - Ewa Banasiak zaprasza na spotkanie pt. Dzika Kamczatka Gościem będzie Marcin Dobas.

BILETY_https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-poznanski-klub-podroznika-kamczatka-marcin-dobas-38663?id=187373

Położona na szerokości geograficznej Wielkiej Brytanii, wielkości Włoch, stanowi absolutnie unikalny rejon w skali świata. Na jej odrębność i osobliwość złożył się jeden element – położenie. Półwysep Kamczacki stanowi klin wbijający się w Pacyfik,  oddzielający Morze Ochockie od Morza Beringa. Ma to wpływ na klimat, jak i na szatę roślinną regionu.

Leżąca na peryferiach imperium, najpierw carskiego a później sowieckiego, kraina ta zawsze była rejonem dzikim i słabo zaludnionym.

Brak ludzi, przemysłu czy kopalń pozwolił przyrodzie zachować się w stanie niemal nienaruszonym. Nie dziwi więc, że na Kamczatce jest sześć obszarów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Królem Tego regionu jest niedźwiedź brunatny będący podstawowym celem naszej wyprawy. Mieszka ich na Półwyspie ok. 10 000, więc możemy śmiało przyjąć, że uda nam się spotkać choć kilka z nich. Latem najłatwiej spotkać je nad rzekami i obserwować ich łowy na łososie, które płyną na tarło.

Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej.

Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Marcin spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc.

W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy czyli dziewięć opowieści o fotografii".

Zapraszamy!