Festiwal Akademia Gitary 2019

Hasłem tegorocznej edycji jest: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. W programie m.in. koncerty, warsztaty, happening gitarowy oraz Akademia Gitary 60+. Festiwal odbędzie się w dniach od 22 sierpnia do 8 września.

W liczbach rzecz przedstawia się tak: 60 artystów (w tym 20 zagranicznych) i 50 wydarzeń w całej Wielkopolsce (obejmujących łącznie 30 miast). Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących jest Szczyt Bałkanów Zachodnich. To właśnie tam odbędzie się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal.

Festiwal zainauguruje też seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22 sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później (24 sierpnia) zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Dyrektorowi artystycznemu – Łukaszowi Kuropaczewskiemu, towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia. Wraz z orkiestrą artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu.

Wcześniej, bo już między 15 a 18 sierpnia, w ramach festiwalowej zapowiedzi, czeka nas Weekend Bałkański, czyli koncerty bałkańskich gitarzystów w przestrzeni Starego Rynku w Poznaniu i w jego okolicach. W programie również coś dla najmłodszych (Akademia Gitary KIDS) i najstarszych (Akademia Gitary 60+) pasjonatów gitary, Kurs Mistrzowski w Pałacu Jankowice (25-31 sierpnia) i cykl koncertów prezentujących najmłodszych i najzdolniejszych gitarzystów Młodzi Wirtuozi. Do tego tradycyjnie już cieszący się niesłabnącą popularnością wielki Happening Gitarowy (1 września), a w przygotowaniach do niego 3-dniowe Otwarte Warsztaty Gitarowe.

Akademia Gitary co roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski. Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita więc między innymi do takich miast, jak Czarnków, Jarocin, Szamotuły, Kalisz, Konin, Krotoszyn, Kórnik, Luboń, Tarnowo Podgórne, Pniewy, Pleszew i Środa Wielkopolska. Wydarzenia festiwalowe mają charakter otwarty, a wstęp na koncerty jest darmowy. Podczas całego festiwalu prowadzona będzie zbiórka charytatywna.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie:

http://akademiagitary.pl/

Akademia Gitary 60+, 30 sierpnia (piątek)

Wycieczka do Pałacu w Rogalinie połączona z koncertem muzyki gitarowej, dedykowana seniorom. 

Program wycieczki:

Bilety w cenie 20 zł dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) oraz na stronie:

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-akademia-gitary-60-wyjazd-dla-seniorow-do-rogalina-52079?id=255265

Więcej informacji:

Dariusz Matysek
organizacja@akademiagitary.pl
606 112 877