Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej

 


29. kwietnia z inicjatywy Komisji Europejskiej został ustanowiony Europejskim Dniem Solidarności Pokoleń. Jego celem jest promowanie wizji społeczeństwa zbudowanego na porozumieniu między młodszymi i starszymi pokoleniami, w którym każdy – bez względu na wiek – znajduje dla siebie miejsce.

 

W ramach obchodów tego dnia, Centrum Inicjatyw Senioralnych, wraz z Partnerami: Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Flandria”, Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 5 „Klub Winogrady”, Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 6 „Słoneczna Przystań” oraz Stowarzyszeniem WIOSNA, zorganizowało I FESTIWAL SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ. Ma on stworzyć przestrzeń do autokreacji i samorealizacji najstarszego oraz najmłodszego pokolenia w sferze kultury poprzez promocję i upowszechnianie różnorodnych form twórczości i aktywności artystycznej. Pragniemy, aby Festiwal przyczynił się do przełamania funkcjonującego w społeczeństwie mitu o „konflikcie pokoleń”.

Pomysł zorganizowania Festiwalu zrodził się z naszego, popartego doświadczeniem, przekonania, że z kontaktu dzieci i seniorów rodzi się atmosfera niezwykła, pełna uśmiechu i wzajemnej satysfakcji oraz z obserwacji widocznej, naturalnej potrzeby twórczej realizacji seniorów i dzieci. Mamy nadzieję, że Festiwal na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta i że uda nam się pokazać, jak ważne są wspólne, międzypokoleniowe działania, jak wiele korzyści płynie z nich dla każdej ze stron.
Zależy nam, żeby Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej prezentował twórczość jak najbardziej różnorodną, żeby dostarczyć przyjemności zarówno artystom  małym i dużym, jak i gościom festiwalu. Wierzymy, że uczestniczenie w międzypokoleniowym procesie twórczym, towarzyszenie dumnym artystom w tak różnym wieku, przyniesie wszystkim wiele radości i wzruszeń.

I Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej odbył się 12 maja br. w sali koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza przy ul. Solnej 12. W ramach Festiwalu prezentowana była twórczość w następujących dziedzinach artystycznych: śpiew, teatr, kabaret, taniec, poezja, muzyka.
Festiwal patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Poznania.

Na scenie festiwalowej można było zobaczyć ponad trzydzieści występów przedstawicieli przedszkoli, szkół, domów kultury, dziennych domów pomocy, klubów seniora oraz stowarzyszeń.

W ramach Festiwalu zorganizowane zostały również wystawy prac dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Serdecznik oraz seniorów – uczestników zajęć malarskich organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 5 „Klub Winogrady”.

I Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej zakończył się mini-recitalem Darii Wójcik – utalentowanej śpiewaczki operowej i operetkowej.
Po nim zostały wręczone dyplomy dla uczestników Festiwalu. Każdy z artystów, biorących udział w Festiwalu, otrzymał także zbiór bajek, wydanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych. Są to krótkie opowieści o tęsknocie, dorastaniu, przemijaniu i miłości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Dziękujemy wszystkim Wykonawcą za udział w Festiwalu, energię, optymizm i mnóstwo wzruszeń. Dziękujemy także wszystkim, którzy przyszli obejrzeć Festiwal a także tym, którzy przyczynili się do jego zorganizowania.

Zapraszamy już za rok!

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z I Festiwalu Solidarności Międzypokoleniowej. Można je zobaczyć, klikając na słowo GALERIA

Program I Festiwalu Solidarności Międzypokoleniowej

 

Organizator:


Partnerzy: