Grudzień w Bibliotece Raczyńskich

5 grudnia (czwartek),  godz. 18.00,  Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

Spotkanie autorskie z Robertem Górskim

Polonista, kabareciarz, autor skeczów i lider Kabaretu Moralnego Niepokoju spotka się z czytelnikami Biblioteki, by opowiedzieć o swojej działalności kabaretowej i literackiej, a także o rolach  polskich polityków, w których wciela się na estradzie i w serialu. Opowie też o wydanej jesienią książce „Jak zostałem Prezesem”. Rozmowę poprowadzi Monika Sobień.

7 grudnia (sobota), godz. 12.00,  Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a

 3TATY, 4 ŻYWIOŁY, Bez wody nie ma życia

Ostatnie spotkanie cyklu 3TATY, 4 ŻYWIOŁY poświęcone będzie wodzie. Dzieci i rodzice będą mieli szansę poznać przygody kropli wody oraz dowiedzieć się, dlaczego woda jest tak ważna  oraz jak ją oszczędzać i chronić.  Eksperymenty przeprowadzą edukatorzy z Małego Inżyniera. 

10 grudnia (wtorek), godz. 18.00, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14

Spotkanie autorskie Antoniego Rachmajdy OCD i dyskusja o książce „Jesteś większy, niż myślisz. Ludzka wolność w ujęciu św. Jana od Krzyża”

Antoni Rachmajda, karmelita bosy Warszawskiej Prowincji, kapłan, poeta i teolog. W latach 2001-2014 redaktor naczelny „Zeszytów Karmelitańskich”. Autor trzech tomów wierszy, artykułów poświęconych zagadnieniom duchowości. „Książka o. dra Rachmajdy, karmelity, wybitnego znawcy myśli św. Jana od Krzyża, jest owocem wieloletniego studium, opartego na oryginalnie, autorsko tłumaczonych tekstach. Autor jakby najpierw sam przemierzył drogę zaproponowaną przez św. Jana od Krzyża, by następnie stać się przewodnikiem na tej drodze dla innych" – pisze o pracy  prof. Paweł Bortkiewicz, który poprowadzi spotkanie z Autorem.

14 grudnia (sobota), godz. 10.00, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Start Rynek 84

Hej kolęda, kolęda!

Podczas spotkań w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza opowiemy o najstarszych tradycjach związanych z świętami Bożego Narodzenia. Wspólnie zastanowimy się, które z nich i w jakiej formie przetrwały do dziś. Na uczestników czeka nie lada gratka – chętni będą mogli własnoręcznie przygotować tradycyjne ozdoby świąteczne.

*Wykład jest częścią zwiedzania Muzeum,0 w ramach biletu wstęp wolny.

14 grudnia (sobota), godz. 11.00, Biblioteka dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 23

Rodzinne czytanie. „Dobranocki na Gwiazdkę”

Razem z aktorami asz.teatru wprowadzimy czytelników w świąteczny nastrój, czytając wybrane opowiadania ze zbioru „Dobranocki na Gwiazdkę”. Opowieści  m.in. o  pomocniku Aniołka,  zaginionych listach Św. Mikołaja i psie Gwiazdce napisali najbardziej lubiani i cenieni twórcy współczesnej polskiej literatury dla dzieci. 

14 grudnia (sobota) godz. 13.00,  Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Start Rynek 84

Wernisaż wystawy: Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Osłona I „Pan Wołodyjowski”

Nowa wystawa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza odsłoni przed odwiedzającymi tajemnice trójkątów miłosnych, zaprezentowanych w trzeciej części Trylogii. Sprawdzimy, w jaki sposób pisarz wykorzystywał i modyfikował schemat trójkąta miłosnego. Na ekspozycji świat powieściowy spotka się z rzeczywistym – dowiemy się, z jakich autentycznych elementów biografii i cech postaci historycznych skonstruowani zostali Baśka, Azja i Krzysia. Nie bez znaczenia jest również życiorys samego Autora, który wikłał się w zagmatwane relacje uczuciowe.  Podczas wernisażu wykład „Obrazowo rzecz ujmując. Miłość oczyma Sienkiewicza i artystów" wygłosi Arkadiusz Krawczyk.

16 grudnia (poniedziałek), godz. 18.00, Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

Premiera książki „Krzysztof Kolumb – historia niezwykła”

Polski emigrant z Kresów, Adam Góralski stawia w książce „Krzysztof Kolumb – historia niezwykła” tezę, że odkrywca Ameryki miał polsko-żydowskie korzenie. Gdyby jego publikacja ukazała się wówczas, gdy została napisana (w 1990 roku) wywołałaby zapewne duży rozgłos. I dziś jednak dzieło Góralskiego warte jest zainteresowania. Przenosi uwagę z powszechnie znanych dokonań wielkiego odkrywcy na jego motywację do działania i relacje osobiste. Do tego książka  łączy w sobie cechy publikacji historycznej z literacką prozą, jest po części opowieścią, a po części gawędą. Szczególnie taki, przejmujący w wymowie, charakter ma suplement do historii Kolumba poświęcony legendarnemu Janowi z Kolna. W rozmowie wezmą udział  krewni Autora oraz wydawca Krzysztof M. Kaźmierczak.

17 grudnia (wtorek), godz. 16.30, Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

Wtorek dla seniora. Koncert chóru Poznańskie Senioritki

Przed świętami zapraszamy seniorów na koncert Poznańskich Senioritek, zespołu kierowanego przez  Ewę Wodzyńską, a tworzonego  przez utalentowane i pełne humoru poznańskie seniorki.  Chór powstał w 2014 roku i od tego czasu koncertuje oraz bierze udział (z sukcesami!) w wielu przeglądach i konkursach. Podczas koncertu w Bibliotece zabrzmią przeboje z lat 50. i 60., a także kolędy. Nie zabraknie też okazji do wspólnego śpiewania.

18 grudnia (środa), godz. 16.00, Mieszkanie -Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8

Zdradzamy tajemnice Iłły - oprowadzanie po ekspozycji w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

Co znajdowało się w garderobie Kazimiery Iłłakowiczówny? Który z dzbanków darzyła szczególnym sentymentem? Dlaczego do Rumunii zabrała biały, drewniany regał? Jaką historię skrywa niepozorny, zielony budzik? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania w autentycznym mieszkaniu poetki, prowadząc opowieść o całym jej długim i ciekawym życiu. Obowiązują zapisy e-mailowe: illa@bracz.edu.pl lub telefoniczne: 61 852 89 71.

21 grudnia (sobota), godz. 10.00, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Start Rynek 84

Hej kolęda, kolęda!

Podczas spotkań w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza opowiemy o najstarszych tradycjach związanych z świętami Bożego Narodzenia. Wspólnie zastanowimy się, które z nich i w jakiej formie przetrwały do dziś. Na uczestników czeka nie lada gratka – chętni będą mogli własnoręcznie przygotować tradycyjne ozdoby świąteczne.

*Wykład jest częścią zwiedzania Muzeum, w ramach biletu wstęp wolny.