Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 06-12-2018.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Amnesty International organizuje Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia. Jest to NAWAL BENAISSA z Maroka (prześladowana za domaganie się lepszego życia), GERALDINE CHACÓN z Wenezueli (prześladowana za wspieranie młodych ludzi), NONHLE MBUTHUMA z RPA (prześladowana za obronę ziemi jej przodków), WITALINA KOWAL z Ukrainy (zaatakowana za wspieranie praw osób LGBTI), GULZAR DUSZENOWA z Kirgistanu (walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami), ATENA DAEMI z Iranu (uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci), PAVITRI MANJHI z Indii (nękana za przeciwstawianie się wielkim korporacjom), SPOŁECZNOŚĆ SENGWER z Keni (brutalnie wykluczeni z ziemi swoich przodków).

Maraton Pisania Listów odbędzie się 8-9 grudnia w Poznaniu w OFUTURE zone (Rondo Kaponiera, poziom -2). Maraton jest całodobowy, dlatego rozpocznie się o godz. 13 w sobotę, a zakończy w następny dzień o tej samej godzinie. Szczegóły na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl

Idea Maratonu narodziła się w Polsce w 2001 r. Od tego czasu taki prosty gest jak pisanie listu ratuje prześladowanych, niesie sprawiedliwość, a także przypomina niesłusznie skazanym i zniewolonym, że ich działalność nie jest zapomniana, a oni sami mogą liczyć na pomoc wielu milionów ludzi. W grudniu 2017 podjęto 5,5 miliona takich inicjatyw, w samej Polsce napisano ponad 300 000 listów.