Nowoczesny i aktywny senior - bezpłatne szkolenia dla osób 60+

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 13-02-2018.

Caritas Poznańska w ramach projektu „Nowoczesny i aktywny senior” zaprasza wszystkie osoby w wieku 60+ z terenu miasta Poznania do udziału w bezpłatnych szkoleniach i kursach. Na 2018 rok zaplanowane zostały kursy obsługi komputera i tabletu, kurs języka angielskiego i warsztaty rehabilitacyjne.                                                                  

Propozycje zajęć:

1. Warsztaty rehabilitacyjne – mają na celu nauczenie uczestników kilku bezpiecznych zestawów ćwiczeń minimalizujących bóle stawów, kręgosłupa, kończyn oraz głowy. Ponadto uczestnicy nauczą sie kilku skutecznych technik pracy ze skórą i mięśniami, celem likwidacji dokuczliwego bólu i otrzymają wiele cennych wskazówek dnia codziennego, w jaki sposób dbać o swoją kondycję i zdrowie. Warsztaty odbywać się będą w 10‑osobowych grupach. Zajęcia prowadzone będą przez fizjoterapeutkę z wieloletnim doświadczeniem.

Data pierwszego z czterech spotkań zostanie wkrótce opublikowana przez organizatora. Warsztaty składają się z 4 spotkań, z których pierwsze ma formę wykładową i formułę otwartą, do kolejnych trzech praktycznych zostanie zakwalifikowanych 10 osób. 

2. Szkolenia komputerowe – będą odbywały się w grupach 9-osobowych na dwóch poziomach:

- podstawowym – skierowanym do osób na poziomie początkującym, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z komputerem,

- rozszerzonym – skierowanym do osób, które miały już wcześniej styczność z komputerem lub ukończyły wcześniej poziom podstawowy.

W ramach zajęć na poziomie podstawowym  uczestnicy nauczą się m.in.: obsługiwać i zarządzać swoim miejscem w komputerze, korzystać z Internetu oraz poczty internetowej, pisać i redagować pisma w programie Word, obsługiwać pamięci przenośne.

Na poziomie rozszerzonym kursanci nauczą się m.in. obsługi pamięci przenośnych (pendrive, mp3, aparat cyfrowy, telefony komórkowe), zaawansowanego redagowania i formatowania tekstu i grafiki. Ponadto zapoznają się z usługami komunikacyjnymi w globalnych sieciach komputerowych, forami internetowymi czy portalami społecznościowymi. Każdy kurs składa się z 13 zajęć po 1,5 godziny zegarowej.

Szkolenia odbywają się cyklicznie do grudnia 2018 roku, zapisy trwają przez cały okres trwania projektu. 

3. Szkolenia z obsługi tabletu –szkolenia odbywać się będą w grupach siedmioosobowych.

Podczas zajęć omówione zostaną między innymi budowa i obsługa tabletu, system oraz podstawowe funkcje tabletu, klawiatura ekranowa, pulpit, blokada, podstawowe zasady bezpieczeństwa, połączenie sprzętu z Wi-Fi, współpraca z komputerem, zagadnienia związane z Internetem jak: przeglądarki, portale internetowe, wyszukiwanie informacji, poczta mailowa, pobieranie aplikacji z przeglądarki internetowej oraz usuwanie ich z urządzenia oraz inne aplikacje i funkcje tabletu.

Każdy cykl składać się będzie z 10 spotkań po 2 godziny lekcyjne (w sumie 20 godzin szkoleniowych w ciągu jednego cyklu).

4. Kurs języka angielskiego – kurs odbywać się będzie w grupach około 10-osobowych.

Zajęcia prowadzone będą w grupach na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Umożliwią one rozwijanie podstawowych sprawności językowych: rozumienia ze słuchu, mówienia (porozumiewania się w różnych sytuacjach), budowania krótkich pisemnych wypowiedzi. Zajęcia odbywać się będą w małych grupach, tak by lektor miał możliwość nawiązania osobistego kontaktu z każdym słuchaczem.

Szczegółowe informacje na temat proponowanych zajęć można uzyskać od poniedziałku do piątku w biurze Caritas Poznańskiej przy Rynku Wildeckim 4a w Poznaniu, telefonicznie pod numerem 61 835 68 67 lub mailowo pod adresem seniorzy@caritaspoznan.pl

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy serdecznie do udziału!

Projekt „Nowoczesny i aktywny senior” dofinansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.