Trwają zapisy do wolontariatu cyfrowego

Trwa nabór do wolontariatu cyfrowego organizowanego w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Nasi wolontariusze pomagają zainteresowanym seniorom rozwijać umiejętność korzystania z nowych technologii. Jeśli chcesz dołączyć do zespołu wolontariuszy, wyślij maila na adres patryk.zakrzewski@centrumis.pl.

Poniżej zamieszczamy listę pytań i odpowiedzi, która pomoże Ci podjąć decyzję.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać wolontariuszem cyfrowym?

Aby zostać wolontariuszem wystarczą: odrobina wolnego czasu i chęci, pozytywne nastawienie oraz umiejętność obsługi komputera, smartfona bądź tabletu.

Na czym dokładnie polega wolontariat?

Wolontariat cyfrowy polega na udzielaniu indywidualnych konsultacji osobom chcącym zdobyć lub rozwijać umiejętność korzystania z nowych technologii (komputer, laptop, telefon/smartfon, tablet, cyfrowy aparat fotograficzny) lub z Internetu. Konsultacje odbywają się w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

Jakie umiejętności i wiedzę miałbym przekazywać seniorom?

Wszystko zależy od aktualnych potrzeb seniorów biorących udział w konsultacjach. W zależności od posiadanej wiedzy, senior może Cię poprosić np. o wyjaśnienie, w jaki sposób działają mysz i klawiatura, jak korzystać z przeglądarki internetowej lub jak stworzyć dokument tekstowy. Zakres tematyczny konsultacji jest dość szeroki, ale nie musisz się obawiać ­– pracownicy Centrum zawsze służą pomocą.

Ile czasu musiałbym poświęcać na konsultacje?

Decyzja należy do Ciebie! Minimalny czas pracy w ramach wolontariatu cyfrowego to 1 godzina tygodniowo. Zależy nam przede wszystkim na regularności spotkań.

Czy będę spotykał/-a się tylko z jednym seniorem?

Uczestnicy konsultacji mają prawo do udziału w 5 spotkaniach z wolontariuszem. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że pomożesz nawet kilku osobom!

Jeszcze nigdy nie prowadziłem/-am zajęć z seniorami. Czy będę mieć jakieś wsparcie?

Oczywiście! W pierwszych konsultacjach, prowadzonych przez pracownika Centrum, uczestniczysz jako obserwator. To dobra okazja, by przekonać się, jak w praktyce wyglądają takie spotkania. Podczas drugich konsultacji również będzie Tobie towarzyszyć pracownik Centrum, jednak role się odwrócą – tym razem to Ty poprowadzisz spotkanie (możesz oczywiście liczyć na wsparcie pracownika). Dopiero trzecie konsultacje poprowadzisz samodzielnie.

Ulotka informacyjna w wersji .pdf