Salon Poezji w Teatrze Muzycznym

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału – prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Bilety w cenie 7 zł dostępne są w Kasie, na stronie www.teatr-muzyczny.poznan.pl oraz Bilety24.pl. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616.

Program:

30.03 godz. 12.00: Jacek Poniedziałek

Czas trwania: 60 min.

Gościem 47. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie aktor teatralny i filmowy Jacek Poniedziałek. W programie znajdą się teksty z lat 20. i 30.. Piosenki z tego okresu wykona Katarzyna Tapek, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, a akompaniować jej będzie pianista, Radosław Mateja.

Jacek Poniedziałek jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na początku swojej drogi artystycznej występował w krakowskim Teatrze KTO. W latach 1990–1992 występował na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, w latach 1992–1997 w Starym Teatrze w Krakowie, od 1997 roku w teatrach warszawskich: Narodowym, Studio i Rozmaitości. Od 2008 roku należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Ma na koncie udział w większości spektakli wyreżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego, takich jak m.in.: Hamlet, Oczyszczeni, Dybuk, Burza, Krum, Anioły w Ameryce, Apollonia, Opowieści afrykańskie, Kabaret warszawski, Francuzi. Zajmuje się także reżyserią przedstawień (m.in. Szklana menażeria, Kotka na gorącym blaszanym dachu, Kto się boi Wirginii Woolf?) oraz przekładem dramatów (Krzysztof Warlikowski, Tennessee Williams). Na dużym ekranie zadebiutował w 1999 roku rolą w filmie Moja Angelika (reż. Stanisław Kuźnik). Później wystąpił również w takich obrazach jak: Przemiany (reż. Łukasz Barczyk), Trzeci (reż. Jan Hryniak), Boisko bezdomnych (reż. Kasia Adamik), Rewers (reż. Borys Lankosz), Obce ciało i Eter (reż. Krzysztof Zanussi) czy Serce miłości (reż. Łukasz Ronduda). Na małym ekranie widzowie mogli go oglądać w takich serialach jak m.in.: M jak miłość, Magda M., Na Wspólnej, Artyści. Jacek Poniedziałek jest uczniem Jana Peszka, Krystiana Lupy, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra

Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.

13.04 godz. 12.00: Wojciech Pszoniak

Czas trwania: 60 minut

Gościem 48. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. W programie znajdzie się poezja i opowiadania Tadeusza Różewicza.

Wojciech Pszoniak jest absolwentem PWST w Krakowie. Występował na scenach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 1978 roku zaczął występował we francuskich teatrach. W latach 1974-1980 był wykładowcą warszawskiej PWST. W latach 70-tych występował w kabarecie Pod Egidą. W latach 80-tych wyjechał do Francji, gdzie kontynuował karierę aktorską. W latach 90-tych - nadal grając i mieszkając nad Sekwaną - zaczął ponownie występować w polskich filmach. W Teatrze można go było oglądać m.in. w takich przedstawieniach jak: Klątwa (reż. K. Swinarski), Miłość i gniew (reż. Z. Hübner), Rewizor (reż. J. Gruza), Śmieszny staruszek (reż. S. Różewicz). Obecnie występuje w spektaklu Nasze żony we własnej reżyserii, w Teatrze Syrena w Warszawie. Na dużym ekranie wystąpił m.in. w takich filmach jak: Wesele, Ziemia obiecana, Danton, Korczak (reż. A. Wajda), Diabeł (A. Wajda), Mniejsze zło (J. Morgenstern), Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł (reż. A. Krauze), Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (reż. J. Majewski). W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. W 2007 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.

18.05 godz. 12.00: Aleksandra Hamkało

Czas trwania: 60 minut

Gościem 49. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie aktorka filmowa i teatralna Aleksandra Hamkało.

Aleksandra Hamkało jest absolwentką krakowskiej PWST (filia we Wrocławiu). Na deskach teatralnych zadebiutowała w 2012 roku w spektaklu dyplomowym Testament psa czyli historia o miłosiernej. W tym samym roku wystąpiła w przedstawieniu Poper, wybrane sceny. Pavor Nocturnus. Rok później zagrała Lindę w Zagraj to jeszcze raz, Sam w Teatrze 6. Piętro w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1999 roku w Odlotowych wakacjach (reż. M. Piestrak). Później wystąpiła m.in. w takich obrazach jak: Sala samobójców (reż. J. Komasa), Big Love (reż. B. Białowąs), Disco Polo (reż. M. Bochniak), Ziarno prawdy (reż. B. Lankosz), 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach (reż. K. Lewińska), Gotowi na wszystko. Exterminator (reż. M. Rogalski), Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (reż. K. Piwowarski). Szerokiej publiczności znana jest również z takich seriali jak: Na dobre i na złe, Komisarz Alex, Lekarze czy Ślad.

Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.

08.06 godz. 12.00: Maria Pakulnis

Czas trwania: 60 minut

Gościem 50., jubileuszowej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie aktorka filmowa i teatralna Maria Pakulnis.

Maria Pakulnis jest absolwentką warszawskiej PWST i należy do grona najwybitniejszych aktorek średniego pokolenia, która zdobyła szczególne uznanie zarówno wśród krytyków, jak i publiczności. Zadebiutowała jeszcze w trakcie studiów w filmie Dolina Issy (reż. T. Konwicki). Występowała w Teatrze Dramatycznym w Słupsku, a następnie w warszawskich: Współczesnym, Dramatycznym oraz Ateneum. Na koncie ma udział w takich przedstawieniach jak m.in.: Upiory (reż. M. Prus, E. Axer), Pastorałka i Sen nocy letniej (reż. M. Englert), Ślub, Niech tylko zakwitną jabłonie, Burza i Opera za trzy grosze (reż. K. Zaleski), Walka karnawału z postem (reż. J. Wiśniewski), Trash story albo sztuka (nie) pamięci (reż. E. Pietrowiak), Dziewczyny z kalendarza (reż. T. Dutkiewicz), Seks dla opornych (reż. B. Borowska), Dom kobiet, Teatr Telewizja Polska (reż. W. Saniewski). Obecnie można ją oglądać na scenie Teatru Komedia w takich spektaklach jak: Żona potrzebna od zaraz... i Skazani na miłość (reż. T. Dutkiewicz). Na dużym ekranie wystąpiła w takich filmach jak: Zabij mnie glino (reż. J. Bromski), Dekalog III (reż. K. Kieślowski), Obywatel Piszczyk (reż. A. Kotkowski), Konsul (reż. M. Bork), Pożegnanie jesieni (reż. M. Treliński), Pajęczarki (reż. B. Sass), Ubu król (reż. P. Szulkin) czy Planeta Singli 3 (reż. S. Akina, M. Chaciński). Znana jest także z występów w licznych serialach, m.in.: Fitness Club, Ekstradycja 1 i 2, Na Wspólnej, Miłość nad rozlewiskiem, Życie nad rozlewiskiem, Pensjonat nad rozlewiskiem, Leśniczówka. Jest laureatką m.in. nagrody Polskiego Radia Wielki Splendor 2013 za wybitne kreacje aktorskie.

Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.