Styczeń w Bibliotece Raczyńskich

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 11-01-2019.

12 stycznia (sobota), godz. 11.00, Biblioteka dla dzieci, wejście od Al. Marcinkowskiego 23

Rodzinne czytanie: „Opowieści z Narnii”.

Zapraszamy w podróż  do świata po drugiej stronie starej szafy.  Aktorzy asz.teatru przypomną  losy rodzeństwa, które trafiło do Narnii i przeżyło tam wiele bardzo interesujących przygód.  Powieściowy cykl Lewisa  cieszy się od wielu lat wielką popularnością, a na opowieściach  z niezwykłego świata  wychowują się kolejne pokolenia.   Podczas spotkania będzie też okazja by osobiście przejść przez magiczną starą szafę. 

15 stycznia (wtorek) godz. 18.00, Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14

Spotkanie z Ewą Najwer

"Dom malowany w pajace" to nowa publikacja Ewy Najwer , pisarki, poetki i polonistki.  Wydawca polecając książkę  stwierdza:  „Ileż pięknego, ale jednocześnie wnikliwego analitycznego myślenia znajdujemy w  obiektywizujących się relacjach z chwili/zdarzenia, refleksyjnie  puentowanych przez autorkę.  (…)czytelnik odnajduje natychmiast swoje miejsce w  obrazach lub zdarzeniach przedstawianych na kartach książki,  (…) jednocześnie zostaje uwikłany w ironiczne podpowiedzi, wynikające z rozumnego i zaskakującego zakończenia.”
 

17 stycznia (czwartek) godz. 18. Biblioteka Raczyńskich,  pl. Wolności 19

Spotkanie z Wojciechem Góreckim 

Dziennikarz, historyk,  reporter specjalizujący się w tematyce Kaukazu  będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.  Tematem rozmowy będzie najnowsza książka „Buran. Kirgiz wraca na koń”, czyli próba spojrzenia na Azję Centralną i Kaukaz pół wieku po reportażu Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”.  Warto sprawdzić, jak zmienił się tamten region świata i jak widzi go autor, który  spędził tam  wiele czasu i poświęcił mu wiele  swoich reportaży.
 

22 stycznia (wtorek) godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Spotkanie z Hanną Cygler

W jednej ze swoich powieści  nazwała pisarki „złodziejkami czasu”. Co sama czyta i w jaki sposób pisze, opowie Hanna Cygler  autorka kilkunastu powieści. W swoich książkach łączy wątki obyczajowe, historyczne a nawet kryminalne. Spotkaniem z pisarką inaugurujemy cykl CZY TA PANI CZYTA, którego tematem będzie tzw. literatura kobieca. 

29 stycznia (wtorek) godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Spotkanie z Maciejem Płazą

Maciej Płaza jest  pierwszym polskim autorem uhonorowanym  Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Tematem spotkania będzie nagrodzona powieść „Robinson w Bolechowie”, a także  twórczość literacka i translatorska. Maciej Płaza jest  anglistą i tłumaczem, mającym na swoim koncie przekłady m.in.  literatury dziecięcej,  współczesnej oraz klasycznych powieści m.in. Mary Shelley i Howarda Phillipsa Lovecrafta. Rozmowę poprowadzi dr Alicja Przybyszewska.
 
Wystawy

W drodze ku niepodległości (Galeria Atanazego)

W Galerii Atanazego do końca stycznia prezentowana jest wystawa  W drodze ku niepodległości. Celem wystawy jest przybliżenie dziejów społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim w latach 1815-1918, historii starań o odzyskanie niepodległości, a także postaci działaczy społeczno-patriotycznych oraz organizacji społecznych. Zaprezentowane zostaną oryginalne pamiątki historyczne (dokumenty, fotografie, listy, XIX-wieczne druki itd.) znajdujące się w zasobie zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich.

Co czyta Poznań 2

W ubiegłym roku poznaniacy najchętniej wypożyczali z naszych zbiorów  polskie powieści obyczajowe,  biografie i  książki przyrodnicze. Jakie tytuły cieszyły się największą popularnością w 2018 roku?  Sprawdzimy w drugiej połowie stycznia.