Teatr Ósmego Dnia zaprasza w styczniu

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 11-01-2019.

SPEKTAKL OFF: PREMIERY / PREZENTACJE  2018

11, 12 stycznia, godz. 19:00

BEZ_TYTUŁU / Magdalena Mellin, Kajetan Hajkowicz

„Bez_tytułu” to performatywny spektakl skomponowany z herstorii wielu kobiet, połączonych doświadczeniem codziennej opresji, bezsilności i niemocą wyrażenia wściekłości, w którym ważność nadawana jest temu kobiecemu działaniu, które zazwyczaj niewidoczne, może zawierać w sobie akt wielkiej odwagi.

Specjalna konstrukcja sceny podkreśla napięcie między patrzeniem a byciem obserwowanym / obserwowaną, zwraca uwagę na intymność, siłę, ale i przemoc związaną z obecnością, byciem świadkiem / świadkinią, podkreśla fragmentaryczność widzenia. Celem twórczyń jest wyjęcie na światło dzienne tego co ukryte i lekceważone, wyjście z zastanego obrazu, próba rozpisania na nowo męskości i kobiecości oraz relacji między nimi. W spektaklu naświetlane są różne aspekty życia w poszukiwaniu momentu, w którym rodzi się wściekłość oraz innego sposobu jej wyrażania niż przemoc czy agresja. Bezsilność i brak zrozumienia prowadzi do radykalnych rozwiązań więc bohaterki „Bez_tytułu” przez cały spektakl konstruują akt poetycznego terroru, szukając swojej nazwy, takiej, która zagwarantuje im autonomię. W „Bez_tytułu” pojawiają się herstorie: kobiet znanych osobiście, bliskich twórczyniom, ale też wyczytanych czy zasłyszanych: Hanny Mellin, Genowefy Wierszyckiej, nieznanej z imienia i nazwiska Żydówki z Węgrowa*, Ewy Wrzesińskiej-Skrypko. Prace nad spektaklem wciąż trwają więc lista uczestniczek będzie się powiększać.

Koncepcja, realizacja: Magdalena Mellin, Kajetan Hajkowicz / Muzyka, dźwięki: Hubert Wińczyk

SPEKTAKL                                                

24 i 25 stycznia, godz. 19:00

ZROBIE CO ZECHCE / Teatr Porywacze Ciał

Tekst: Maciej Adamczyk

Reżyseria i wykonanie: Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk

Najnowszy spektakl Teatru Porywacze Ciał pt.: „Zrobie co zechce” według tekstu Macieja Adamczyka, w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka. Entuzjastycznie przyjęta przez publiczność premiera odbyła się 20 października 2018 w Teatrze Ósmego Dnia.

SPEKTAKL

26 stycznia, godz. 19.00

NIECH KTOŚ MNIE CHCE

Studio Osobowości Teatru Porywacze Ciał

Podczas warsztatów Katarzyna Pawłowska realizuje swój autorski program, w którym ważne są: praca nad świadomością ciała, metody relaksacyjne i uwalnianie blokad w ciele. Następnie uczestnicy większość czasu przebywają na scenie razem, aby poznawać nie tylko swoje reakcje na partnera, ale także obserwują wszystkich uczestników - poznają się wzajemnie i tworzą sceniczne relacje. Uczą się wyciszenia i koncentracji, a następnie uzewnętrzniania swoich emocji i uwalniania wyobraźni. Podczas styczniowej premiery zobaczymy efekty tej twórczej pracy.

SPOTKANIE AUTORSKIE

31 stycznia, godz. 19:00

BURKA W NEPALU NAZYWA SIĘ SARI

Spotkanie autorskie z Edytą Stępczak – prowadzenie Grzegorz Kmita Patyczak

Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych Nepalkach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać miejscową mentalność, a poprzez nią opresyjny system, w którym przyszło im żyć, a który odmawia im godności. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset, a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa człowieka.

Edyta Stępczak to dziennikarka i działaczka humanitarna. W Nepalu mieszkała ponad pięć lat, co pozwoliło jej doskonale poznać ten kraj. Nepal w jej opowieści to nie mityczna kraina podniebnych Himalajów, ale miejsce, w którym przemoc wobec kobiet jest silnie zakorzeniona w obyczajowości, kulturze i religii. Autorka nie odwraca wzroku od najstraszniejszych zjawisk, aby zaoferować możliwie najpełniejszy obraz rzeczywistości, a nie tylko jej atrakcyjny wycinek. “Burka” zrywa z wizerunkiem Nepalu powielanym w folderach turystycznych. Zaś historie fascynujących Nepalek opisane w tym reportażu dowodzą, że z dala od cliché Sherpów, opiewanych od lat w literaturze jako herosi, Nepal skrywa innych, dotąd anonimowych bohaterów – kobiety.

Na hasło „SENIORALNI” wejściówki w cenie 5 zł

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, 61–728 POZNAŃ / www.teatrosmegodnia.pl

Rezerwacja, zakup biletów i więcej informacji: www.teatrosmegodnia.pl; www.bilety24.pl; tel. 61 855 20 86;