Staromiejskie Koncerty Organowe

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 02-08-2018.

Zapraszamy na Staromiejskie Koncerty Organowe w Farze Poznańskiej, które zakończą się w pierwszy czwartek września. Co tydzień o godzinie 20.00 można usłyszeć wybitnych organistów polskich i zagranicznych prezentujących się na naszym wspaniałym instrumencie! W tym roku klimaty bardzo wschodnie: Rosja, Białoruś, Litwa, Korea, Japonia!

Cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych od ponad 20 lat odbywa się w Bazylice Farnej w centrum Poznania – w jednym z najwspanialszych zabytków barokowej architektury sakralnej w Polsce. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych. Muzycy prezentują swoje recitale na niezwykle cennym instrumencie wykonanym przez organmistrza saksońskiego Friedricha Ladegasta (1876). Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwala zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Wykonawcy cyklu STAROMIEJSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH (sierpień):

czwartek 2 sierpnia, godzina 20.00
Renata Marcinkute-Lesieur
 (Litwa) – litewska organistka, absolwentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, laureatka Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Ciurlionisa w Wilnie oraz konkursu w Kijowie. Artystka jest profesorem organów w Akademii Muzycznej oraz dyrektorem Centrum Muzyki Kościelnej w Wilnie. Wystąpi wraz z litewską sopranistką – Asta Krikščiūnaitė, uhonorowaną dyplomem Pavarottiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Filadelfii w USA. Jest absolwentką Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, gdzie aktualnie pracuje na stanowisku profesora śpiewu solowego.

czwartek 9 sierpnia, godzina 20.00
Jihyun Kim
 (Korea) – studiowała na Uniwersytecie Teologicznym i Koreańskim Uniwersytecie Sztuk w Seulu. Następnie podjęła studia w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku w klasie organów prof. Martina Schmedinga (dyplom Master 2017). uczestniczka festiwali organowych w Niemczech i Korei.

czwartek 16 sierpnia, godzina 20.00
Ireneusz Wyrwa
 (Polska) – organista–wirtuoz, laureat międzynarodowych konkursów organowych, badacz i rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego; profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

czwartek 23 sierpnia, godzina 20.00
Mari Fukumoto
 (Japonia) – absolwentka Tokyo University of the Arts (organy i klawesyn), studia podyplomowe odbyła w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie profesora Wolfganga Zerera. Jest laureatką wielu pierwszych nagród na konkursach organowych (Tokyo, Norymberga, Pistoia, Brixen).

czwartek 30 sierpnia, godzina 20.00
Andrzej Mielewczyk
 (Polska/Niemcy) – organista kościoła Herz Jesu Kirche w Berlinie, improwizator, kameralista. Absolwent arcybiskupiej akademii organowej w Berlinie, prowadzi bogatą działalność koncertową w Europie.

czwartek 6 września, godzina 20.00
Sebastian Adamczyk
 (Polska) – organista średniego pokolenia, wychowanek prof. Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna w Warszawie). Miłośnik i znawca twórczości organowej Feliksa Nowowiejskiego, którą nieustannie popularyzuje. Organolog i rzeczoznawca w zakresie renowacji zabytkowych organów.

Miejsce wydarzenia 
Fara Poznańska – Bazylika Kolegiacka, ul. Gołębia 1, Poznań
Organizator główny
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
kontakt: fara.poznan@wp.pl
www.farapoznanska.pl

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania