Wystawa Fridy Kahlo

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 13-09-2017.

Centrum Kultury Zamek zaprasza na wystawę dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów oraz prac z kolekcji prywatnych i muzeów w Meksyku, Niemczech i Polsce.

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej zaś obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

Bezpośrednio z Sali Wystaw będzie można przejść do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą dokumentalne filmy, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo i jej męża.

W zachodnim skrzydle Zamku będzie można zobaczyć zdjęcia Bernice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. Zażyłość między nimi była tak duża, że Kolko miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych zdjęć Fridy. Uwieczniła malarkę w sytuacjach niepozowanych, w naturalnym otoczeniu, w ogrodzie, z przyjaciółmi, a nawet chorą w łóżku.

Frida Kahlo - dla jednych ikona feminizmu, dla innych wzorowa komunistka, ale przede wszystkim - wspaniała artystka z tragicznym życiorysem. Obrazy najsłynniejszej meksykańskiej malarki będzie można zobaczyć od 28 września na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Prawdopodobnie zostałaby lekarką, a nie malarką, gdyby nie poważny wypadek samochodowy. Miała 18 lat, uszkodzony kręgosłup i liczne złamania. Przykuta do łóżka postanowiła zacząć malować.

Za pomocą pędzla opowiadała o bólu i cierpieniu, którymi naznaczone było jej życie.

"Chcę, by ludzie patrzący na moje obrazy mogli poczuć ból, którego doświadczam"

Do końca życia nie mogła pozbyć się nawrotów bólu pourazowego, z powodu wypadku i przebytego w dzieciństwie polio miała zdeformowane ciało, cierpiała na depresję i miała skłonności samobójcze. Bardzo pragnęła być matką, ale podczas wypadku stalowy pręt przebił jej podbrzusze i macicę. Trzy razy zachodziła w ciążę i trzy razy poroniła.

Jej twórczość określa się czasami jako sztukę naiwną, często jako surrealizm, ale ona odżegnywała się od tych wpływów. Zawsze mocno widoczna była jej fascynacja rdzenną meksykańską sztuką ludową.

Wystawa potrwa od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018.

Bilety: 20 zł

Kontakt: CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82, tel. 61 646 52 72

Więcej inf. http://ckzamek.pl/wydarzenia/224-frida-kahlo-i-diego-rivera-polski-kontekst/

Zapraszamy!