Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

11. edycja Poznań Design Festiwal

04.7.2024

Grafika przedstawia na środku różową chmurę zamkniętą w zielonym kwadratowym nawiasie. Białe tło, a na nim czarne napisy informujące o wydarzeniach. Hasłem tegorocznej edycji Poznań Design Festiwalu jest „wytchnienie”. Tym razem posługujący się językiem szeroko rozumianego wzornictwa uczestnicy i uczestniczki imprezy poszukają różnych sposobów na odpoczynek w przestrzeni miejskiej.

Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Wstęp do październikowej edycji poznaniacy i poznanianki napiszą wspólnie już w lipcu i sierpniu podczas serii warsztatów. Wytchnienie będzie tematem w sumie kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu: wystaw, warsztatów czy wykładów.

Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki festiwalu sprawdzą, czy uda się zmapować i zaprojektować miejsca wytchnienia w Poznaniu; jak technologia może być sprzymierzeńcem w tworzeniu harmonijnych środowisk miejskich oraz jak przestrzenie wytchnieniowe są projektowane w USA, Chinach, Francji czy Włoszech.

Harmonogram warsztatów:

Wytchnienie z rusałką

 • 9 lipca, godz. 20.00
 • miejsce: ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. Św. Wawrzyńca
 • udział bezpłatny
 • zapisy e-mail: hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila)

Gdzie szukać wytchnienia w mieście? Czy przebywanie pod koronami drzew, patrzenie na wodę i słuchanie śpiewu ptaków wystarczy, żeby odetchnąć i nabrać sił? A może podpatrywanie natury i jej „projektów” w otaczającej przestrzeni to niewyczerpane źródło inspiracji dla designu i architektury? Warsztaty poprowadzi Julia Kończak — absolwentka leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, wykładowczyni Instytutu Drzewa i Certyfikowany Inspektor Drzew.

Ile dźwięków mieści miasto?

 • 10 lipca, godz. 17.00
 • miejsce: Stary Rynek (dokładna lokalizacja podczas zapisów)
 • udział bezpłatny
 • zapisy e-mail: hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila)

Czy można odnaleźć ciszę w przestrzeni miejskiej? Muzykoterapeutka Dominika Dopierała zaprosi warsztatowiczów do ćwiczeń z aktywnego słuchania i rozwinie czujność na dźwięki obecne w przestrzeni sesji. Ich lokalizowanie będzie wstępem do tworzenia kompozycji dźwiękowych rozmieszczonych w miejscu spotkania. Doświadczając brzmienia miasta, grupa weźmie udział w dyskusji na temat relacji dźwięku z przestrzenią, w której powstaje. Podczas sesji do dyspozycji jej uczestników będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne. Doświadczenia muzyczne oraz relacje uczestników z warsztatów będą rejestrowane w postaci plików audio, które posłużą do tworzenia mapy festiwalowej. Jej premiera odbędzie się jesienią.

Spacer po wytchnienie

 • 11 lipca, godz. 17.00
 • miejsce: Park Chopina
 • udział bezpłatny
 • zapisy e-mail: hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila)

Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad miejskim wariantem praktykowania uważności w zieleni miejskiej. Shinrin-yoku,czyli kąpiele leśne to forma uważnych spacerów o specjalnej strukturze, która redukuje stres poprzez uważny kontakt z lasem. W warunkach miejskich jest on także możliwy, choć nieco odmienny od spacerów typowo leśnych. Badania potwierdzają jednak, że nawet taka forma praktyki skutecznie niweluje stres i działa korzystnie na nasz dobrostan. Warsztaty poprowadzi działająca pod szyldem Leśna Ścieżka Natalia Adamczyk, przewodniczka kąpieli leśnych i członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.

Ciało — przestrzeń

 • 17 lipca, godz. 17.30
 • miejsce: Centrum Poznania (dokładna lokalizacja podczas zapisów)
 • udział bezpłatny
 • zapisy e-mail: hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila)

Jak odnaleźć wytchnienie w zamkniętej miejskiej przestrzeni? Trzeba szukać drzew czy wystarczy zrobić wydech? Jak ludzie poruszają się pomiędzy otaczającymi obiektami? Czy ciało jest jednym z nich? Czy sam ruch może ożywić lub rozluźnić odczuwane napięcie? W trakcie warsztatów, które poprowadzi psychoterapeutka Magdalena Szewciów, poprzez ruch i bezruch, kontakt z oddechem i przestrzenią uczestnicy będą szukać sposobów na miejskie wytchnienie.

Lipiec i sierpień z designem upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy powyżej 18 r. ż. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Podczas tych spotkań padnie m.in. ważne pytanie o to, jakie kryteria powinno spełniać miejsce wytchnienia. Zebrane dane zostaną zaprezentowane podczas jesiennej odsłony festiwalu w październiku. Powstanie tzw. chmura słów, która zobrazuje jak poznaniacy i poznanianki rozumieją pojęcie „wytchnienie”.

Szczegóły: