Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu kolorwa puszka 31. Finału WOŚP, obok leży koszulka z jednego z poprzednich finałów z napisem "finał z głową".
Fot. UMP

„Żyj zdrowo w zdrowym świecie” – to hasło 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już 29 stycznia.  W tym roku celem zbiórki jest walka z sepsą. Co przygotowano w Poznaniu?

Najwięcej dziać się będzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie działać będzie sztab Ławica. Już od godz. 10.00 w Holu wschodnim, Iglicy, Poznań Congress Center oraz na placu Powszechnej Wystawy Krajowej startują warsztaty, animacje, pokazy mody, konkurencje sportowe. Warto także zajrzeć do strefy zdrowia współtworzonej z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych urzędu miasta. Będzie można zrobić prześwietlenie płuc, zbadać gęstość kości, wykonać mammografię, a także oddać krew. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

Wchodząc na teren MTP poprzez Hol Wschodni, poznaniacy napotkają strażaków z OSP Krzesiny i OSP Lusowo,  którzy przeprowadzą symulację akcji ratunkowej. Na miejscu będą także ratownicy medyczni. Poprowadzą oni warsztaty z pierwszej pomocy.

Jak co roku poznański Finał WOŚP dostarczy też wyzwań sportowych. Od godz. 10.00 w Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team będzie kręciła kilometry w ramach „Rowerowego zawrotu głowy„. Wszystko po to, by promować zdrowie i powszechne zaangażowanie w pomaganie. Dla dzieci przygotowano ściankę wspinaczkową, hokej oraz taneczne wyzwania.

O godz. 11.00 wystartuje bieg „Policz się z cukrzycą„. Uczestnicy przebiegną dystans 5 kilometrów i powrócą na teren MTP, gdzie będą mogli skorzystać z poczęstunku i szatni. Start znajduje się na przy Poznań Congress Center poziom 1 (od ul. Śniadeckich). Trasa prowadzi ulicą Śniadeckich, Parkową, przez park Wilsona, ulicę Wyspiańskiego i park Kasprowicza. Dystans można też pokonać z kijkami czy marszem. Dla chętnych jest możliwość wydłużenia biegu do 10 kilometrów. Warunkiem udziału jest wrzucenie minimum 40 zł do puszki wolontariuszy WOŚP, którzy będą czekać na uczestników na starcie.

W Poznań Congress Center (poziom 0) już od godz. 13.00 startują licytacje, tu będzie można zdobyć m.in. unikatowe złote karty PEKA, rękodzieło i gadżety WOŚP. Od godz. ok. 15.00 jedną z nich poprowadzi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, z rąk którego będzie można wylicytować np. książkę „21 lekcji na XXI wiek” Y. Harariego ze specjalną dedykacją od jej autora.

Na scenie głównej, która stanie na placu PWK, wystąpią zespół Nanga, Vain Train, Lock Down, Golden Life, a także poznański raper Peja. Nie zabraknie również wyjątkowego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20.00. Na zakończenie na głównej scenie poznaniacy będą mogli zobaczyć występ zespołu Organek.

Wydarzenia związane ze sztabem Ławica można śledzić na Facebooku.

Sztab przy Politechnice Poznańskiej

Podczas finału przy Politechnice Poznańskiej tradycyjnie przed godz. 12.00 wystartuje kolejny poznański bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Obok Centrum Wykładowego na swoich stoiskach różne koła naukowe PP zaprezentują swoją działalność i realizowane projekty. Będzie można zobaczyć rakietę sondażową Hexa skonstruowaną przez PUT Rocketlab czy też bolid PUT Motorsport. Nie zabraknie także Klubu Płetwonurków „Delfin” oraz WOPR-u i OSP razem z wozem strażackim.

W całym Poznaniu będą się odbywać akcje towarzyszące związane ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej, takie jak morsowanie z grupą PNB Morsy na jeziorze Rusałka, trening wieloetapowy z Posnania Triathlon, turniej piłkarski organizowany przez działaczy PSŻ Poznań razem z licytacjami czy też warsztaty ceramiczne w Zespole Szkół Budownictwa nr 1.

Oprócz tego koncerty, stanowiska tatuażu oraz licytacje w Kultowej, silent disco Alter Event w Klubie 2progi i roztańczone „Ice Party” na lodowisku Malta, a także transmitowany online finał rozgrywek turnieju League of Legends. Szczegóły wszystkich wydarzeń można znaleźć na Facebooku Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej.

Orkiestra w historycznych tramwajach MPK Poznań

Z tej 31. Finału WOŚP na poznańskie torowiska wyjadą też historyczne tramwaje MPK Poznań (H+ND, N+ND, 102N i 102Na). Aby nimi podróżować, nie trzeba kupować biletu – wystarczy wesprzeć WOŚP, wrzucając darowizny do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

Źródło: www.poznan.pl