Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika promująca Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Po prawej stronie zdjęcie grupy osób - starszy mężczyzna, młoda kobieta, młody mężczyzna oraz dziewczynka. Po lewej, na niebieskim tle szczegółowe informacje na temat spisu.  Do końca sierpnia w miejscach wybieranych najczęściej przez poznaniaków na weekendowe spacery można połączyć przyjemne z pożytecznym i wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest jednak nie tylko do osób wypoczywających w tych lokalizacjach, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online. Na miejscu będą czekać rachmistrzowie spisowi oraz pracownicy z gminnego biura spisowego, którzy pomogą w uzupełnieniu internetowego formularza.

Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy zawita jeszcze w dwa miejsca. 21-22 sierpnia namiot stanie w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Kolejna szansa na skorzystanie ze wsparcia rachmistrzów będzie 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu. W planach są także dyżury w filiach Biblioteki Raczyńskich. O kolejnych przystankach na trasie punktu urząd miasta będzie informował na stronie poznan.pl.

Organizatorem mobilnego punktu spisowego jest Miasto Poznań, partnerem Urząd Statystyczny w Poznaniu.

Spis trwa tylko do 30 września

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Spisowi podlegają również osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Samospisu przez internet można dokonać na stronie spis.gov.pl, gdzie dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Samospis online jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Spisać się można także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów –  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Kolejną możliwością wzięcia udziału w badaniu jest spisanie w jednym z trzech stacjonarnych punktów, które organizuje gminne biuro spisowe. Miejsca te są dedykowane przede wszystkim osobom, które nie posiadają w domu komputera lub internetu. Pierwszy z punktów znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Aby skorzystać z tych punktów, wystarczy się zapisać na wizytę pod numerem telefonu 61 646 33 44. W każdym punkcie czeka pracownik, który pomoże w wypełnieniu formularza – dodaje. Stanowisko do samospisu działa także w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu. Mieści się przy ul. Wojska Polskiego 27/29. Aby z niego skorzystać nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach. Wizyty mogą spodziewać się osoby, które do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon. Za odmowę udziału w badaniu grozi kara w wysokości nawet 5 tys. zł.