Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior w domu: Sport i Turystyka

SPORT

Trener Senioralny

Zajęcia na żywo w ramach programu Trener Senioralny transmitowane są na profilu facebookowym projektu w wybrane w wybrane dni w tygodniu („W zdrowym ciele”, „Zdrowy kręgosłup”, gimnastyka 60+, joga, „Aktywny Senior”, „Płaski brzuch+ rozciąganie”, ćwiczenia rozciągające, poranna gimnastyka, „Serce jak dzwon”).

Infolinia: tel. 880 229 415 (czynna w godz. 9.00-18.00), dla osób, które potrzebują wsparcia technicznego w zakresie obsługi transmisji.

Gimnastyka dla każdego

Cykl programów na antenie TVP3 Poznań, w którym prezentowane są proste, domowe ćwiczenia dla każdego, poprawiające kondycję fizyczną. W programie trenerka pokazuje różnorodne ćwiczenia z wykorzystaniem domowych sprzętów. Emisja programu: poniedziałek-piątek, w godz. 7.00-7.30 (kilka emisji kilkuminutowych filmów w trakcie porannego pasma „Witaj Wielkopolsko”).

Na antenie TVP 3 emitowane były również ćwiczenia dedykowane seniorom, nadal dostępne na stronie TVP:

E-rehablitacja z Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych

Program ćwiczeń fizjoterapeutycznych, dostosowanych do potrzeb i możliwości osób będących w każdym wieku. Zajęcia są dedykowane pacjentom placówki, a także każdemu, kto chce zadbać o swoją sprawność fizyczną.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

Proste ćwiczenia, dedykowane seniorom, które można samodzielnie wykonać w domu.

Program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”

Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów (na stronie projektu można pobrać też e-booka, czyli opracowanie z ćwiczeniami w formie PDF).

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu

Zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających, które służą wzmocnieniu mięśni obręczy biodrowej, kończyn dolnych i tułowia.

Centrum Medyczne Stanley

Ćwiczenia z osteopatą Marianem Majchrzyckim są skuteczne przy różnych dolegliwościach oraz niewymagające potrzebnego sprzętu i całkowicie bezpieczne.

Joanna Apolinarska, SAF AQUA

Kilka prostych, bezpiecznych i niewymagających specjalistycznego sprzętu ćwiczeń, które pomogą zadbać o zdrowie.

TURYSTYKA

Wirtualne spacery po muzeach na świecie i w Polsce

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Dzięki wirtualnym przewodnikom można poznać stolicę Wielkopolski z zupełnie innej strony.

Region Wielkopolska

Wycieczki z przewodnikiem audio po Wielkopolsce (m.in. Szlakiem drewnianych kościołów, Szlakiem poznańskich legend, Szlakiem wielkopolskich organiczników, Szlakiem poznańskich sanktuariów, Wycieczka po dawnym Poznaniu).

Portal podróżniczy Podróże Seniora

Portal jest przewodnikiem i poradnikiem turystycznym – na stronie znaleźć można porady ekspertów, informacje, jak przygotować się do podróży, praktyczne wskazówki, jak spakować bagaż, co z sobą zabrać. Autorzy portalu chcą, by był on też przestrzenią do rozmów, wymiany opinii i dzielenia się swoimi wrażeniami i fascynacjami podróżniczymi.