Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Ankieta na temat postrzegania samotności przez osoby w wieku 65 – 79 lat

28.12.2023

W imieniu Aleksandry Panek, studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety w związku z badaniami dotyczącymi postrzegania samotności przez osoby w wieku 65 – 79 lat.

Samotność często określana jest mianem choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Spowodowana jest między innymi osłabieniem relacji międzyludzkich, cyfryzacją czy starzeniem się społeczeństwa. Powszechnie wiadomo, że może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, natomiast niewiele mówi się o jej pozytywnych skutkach. W badaniach, które prowadzi Aleksandra Panek, brane są pod uwagę zarówno dobre, jak i złe konsekwencje doświadczania samotności. Ich wyniki mają pomóc ocenić holistyczny wpływ samotności na człowieka.

Badanie ankietowe jest przeprowadzane w celu zebrania niezbędnych danych. Formularz anonimowej ankiety opracowany został na podstawie Kwestionariusza Zróżnicowanego Doświadczenia Samotności autorstwa E.N. Osin, D.A. Leontiev (wersja polska: J. B. Soiński, A. Jajko-Siwek, A. Wieradzka-Pilarczyk 2023). O wypełnienie ankiety proszone są wszystkie osoby w wieku od 65 do 79 lat.

Link do badania:

Ankieta na temat postrzegania samotności przez osoby w wieku 65 – 79 lat