August Zamoyski - wystawa w Muzeum Narodowym

18 października otwarta zostanie wystawa "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu", która jest poznańską edycją wystawy współorganizowaną przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach projektu „Zamoyski 2017–2021”.

Zamoyski był jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii artysty, którą w 50. rocznicę jego śmierci można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy.

Wystawa będzie dostępna do 13 grudnia.

Bilety:

Godziny otwarcia Muzeum:

Kontakt:

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
tel.: 61 85 68 000
e-mail: mnp@mnp.art.pl

Na terenie Muzeum obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Przed wejściem do budynku należy zdezynfekować ręce. W trakcie zwiedzania obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości między zwiedzającymi i prowadzącym.