Badanie dla kobiet z otyłością po menopauzie
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaprasza do uczestnictwa w badaniu naukowym pt. „Wpływ diety o niskiej zawartości zaawansowanych końcowych produktów glikacji na zdrowie kości i parametry kardiometaboliczne u otyłych kobiet po menopauzie: randomizowane badanie kontrolowane”.
Badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku od 50 do 65 lat z otyłością (BMI większe niż 30), u których menopauza występuje od co najmniej roku.
Przyjmowanie leków z HZT (hormonalnej terapii zastępczej) jest kryterium wykluczającym.
Osoby biorące udział w badaniu zostaną poddane indywidualnej opiece i wsparciem dietetyka. Otrzymają również zalecenie żywieniowe i indywidualny plan diety.
Jakie badania będą wykonywane?
- stan odżywienia
- sposób żywienia
- aktywność fizyczna
- ciśnienie tętnicze
- ryzyko wystąpienia osteoporozy
- wybrane parametry laboratoryjne oznaczane w próbce krwi
W ramach prowadzonych badań zostanie oceniony m.in.: wpływ diety na zdrowie kości, masę i skład ciała, homeostazę glukozy i insuliny, czy metabolizm lipidów.
Jakie są korzyści wynikające z udziału w badaniu?
Biorąc udział w niniejszym badaniu, dowiesz się:
- ile kalorii spożywasz w ciągu doby?
- czy prawidłowo się odżywiasz?
Miejsce prowadzenia badań:
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Szpitalna 27/33.
Kontakt:
Osoby zainteresowane udziałem w badaniu proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 607 293 399; 609 122 984 lub mailowy: badania_ages@ump.edu.pl.