Bezpłatna mammografia w POSUM

Grafika artykułu: fotografia sprzętu do mammografii w gabinecie lekarskim.
Fot. UMP

Poznanianki w wieku 45-74 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania piersi w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Na pacjentki czeka nowoczesny mammograf cyfrowy.

Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat, ale NFZ zmienił zasady programu profilaktycznego. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Mogą z niego skorzystać panie w wieku 45-74 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
  • z mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Rejestracja telefonicznie pod numerem tel. 61 647 77 35 w godz. 8.00-18.00.

Mammografia to podstawowe badanie wykorzystywane w profilaktyce raka piersi. Nie wymaga skierowania lekarskiego i jest bezpłatne. Nie jest też bardzo bolesne — nowoczesny mammograf w POSUM ma dostosowaną siłę ucisku, aby niwelować dyskomfort pacjentki. Takie badanie może uratować życie — pozwala na wykrycie zmian, które nie są wyczuwalne dotykiem i nie dają jeszcze żadnych wyraźnych objawów. Szybkie wykrycie ewentualnej choroby zwiększa szanse wyleczenia pacjentek.

Źródło: poznan.pl