Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wakacyjne kursy z ekonomii i języka angielskiego dla seniorów

24.5.2022

Grafika artykułu: Po prawej stronie, z lotu ptaka widać dwa parasole na plaży, pod jednym z nich leży osoba, widać jej nogi w białych spodenkach, przy drugim leży torba plażowa, aparat fotograficzny i klapki. Dookoła kolorowe napisy informujące o szczegółach kursu. Na górze i na dole, na białych polach logotypy organizatorów kursu i podmiotów finansujących projekt. Uniwersytet Warszawski zaprasza na kursy z ekonomii dla osób w wieku 50+ oraz języka angielskiego dla osób w wieku 60+. Kursy są całkowicie darmowe. Szkolenia zwieńczone będą uzyskaniem imiennego certyfikatu.

Kursy w ofercie:

Kurs „Komunikatywny senior”

Kurs ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 60+) za pomocą specjalnie opracowanego programu kształcenia językowego (język angielski – poziom podstawowy).

Tematyka kursu:

 • Jak uczyć się języka angielskiego? – strategie uczenia się języka obcego, język angielski w Internecie
 • Jak się przedstawić po angielsku? – zwroty powitalne, odmiana czasownika „to be”
 • Cyfry i liczby (0-100), podawanie swojego wieku, numeru telefonu, ceny i daty
 • Robimy zakupy – historia powstania i specyfiki amerykańskich hipermarketów, zakupy w sklepie tradycyjnym i internetowym
 • Rodzina i znajomi – słownictwo w brytyjskich i amerykańskich serialach, czas Present Simple
 • Zamawianie posiłków w kawiarni i restauracji, historia rozwoju amerykańskiej restauracji typu „diner”
 • Jedzenie i gotowanie, kulinarne programy telewizyjne
 • Historia amerykańskich parków narodowych, słownictwo związane z geografią i turystyką, komunikacja w podróży
 • Mój dom i moje miasto – wskazywanie drogi i orientacja w przestrzeni.

Kurs jest całkowicie darmowy. Od uczestników wymagany będzie jedynie dostęp do komputera i Internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu. Spotkania będą odbywać się formule online, w środy o godz. 11.30. Start kursu jest przewidziany na drugi tydzień czerwca 2022 roku, zakończenie kursu – koniec sierpnia 2022 roku.

Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny:

Kurs „Ekonomia dla seniorów”

Szkolenie ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 50+) z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości – pomoże seniorom poznać spojrzenie ekonomiczne na sytuację na świecie. Organizowane zajęcia będą miały charakter spotkań tematycznych, poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Na zajęciach omawiane są m.in. następujące tematy:

 • „Jak liczby nas oszukują?”

Bardzo często wyciągamy błędne wnioski i podejmujemy błędne decyzje w oparciu o dane statystyczne lub inne informacje liczbowe. Prowadzący zajęcia wyjaśnią, na czym polegają manipulacje i przekłamania matematyczne, jak je identyfikować i jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne docierające do nas z mediów.

 • „Kierunek: Chiny”

Chiny to druga gospodarka na świecie z populacją prawie 1,5 miliarda ludzi, potęga handlowa i militarna. Tymczasem w polskich mediach mówisię o Chinach rzadko, a jeśli już, to w kontekście wyjątkowych wydarzeń takich jak pandemia koronawirusa. Uczestnicy zajęć wybiorą się w podróż do „Państwa Środka”, omówione zostaną przyczyny sukcesu gospodarczego Chin, najważniejsze zjawiska ekonomiczne i społeczne tego kraju, a także perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości.

 • „Jak nie dać się oszukać?”

W dobie nowoczesnych technologii jesteśmy narażeni na oszustwa bardziej niż kiedykolwiek. Celem tego szkolenia jest nie tylko zapoznanie
uczestników z metodami wykorzystywanymi przez różnej maści oszustów, ale także analiza tego, dlaczego dajemy się oszukać. Uczestnicy zajęć połączą praktyczną wiedzę z policyjnych akt z wiedzą o tym, jak działa nasz umysł, a wszystko po to, aby lepiej i skuteczniej stawiać opór
ludziom, którzy czyhają na naszą tożsamość oraz finanse.

 • „Oswoić rynek pracy w każdym wieku”

Praca daje nam nie tylko środki do życia, ale również satysfakcję, cel, możliwość rozwijania się i realizowania ambicji w każdym wieku. Nasz rynek pracy jest dynamiczny, zmienny i czasami ciężko nadążać za jego wymaganiami. Przedsiębiorcy stosują różne metody rekrutacji, a Internet i usługi online stały się obecnie niezbędnym elementem tego procesu. Portale rekrutacyjne, CV, list motywacyjny, testy rekrutacyjne, wywiady sytuacyjne – po zajęciach żadne z tych pojęć nie będzie dla ich uczestników obce. W trakcie zajęć uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę, która pomoże im sprawniej poruszać się na rynku pracy oraz radzić sobie ze zmianą pracy czy szukaniem nowej.

Kurs jest całkowicie darmowy. Od uczestników wymagany będzie jedynie dostęp do komputera i Internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu. Start kursu planowany jest na przełom czerwca i lipca 2022 roku.

Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny:

Spotkanie będą odbywać się w formule online. Każde spotkanie będzie trwać 1,5 godziny, łącznie odbędzie się 10 spotkań.

Kontakt i szczegóły: