Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

20.10.2022
Grafika artykułu: Na zdjęciu widać dwie dłonie osoby, która przygotowuje szczepionkę, w centrum zdjęcia strzykawka.
Fot. UMP

Znów można przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciwko grypie  – uruchomiono dodatkowe terminy. Miejski program to propozycja dla osób w wieku 60-75 lat. 

Zapisy na szczepienie odbywają się wyłącznie telefonicznie przez infolinię miejską Poznań Kontakt, nr tel.  61 646 33 44. Będą trwały do wyczerpania przewidzianego na ten rok limitu szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia realizowane będą w jednym punkcie, w przychodni Edictum, przy ul. Mickiewicza 31.

Seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa (więcej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia).

Dlaczego warto się zaszczepić?

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych – np. podczas kichania czy kaszlu.  Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Źródło: www.poznan.pl