Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach poświęconych literaturze, muzyce i języku. Dla zainteresowanych przygotowano również zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

Koncert świąteczny

  • 16 grudnia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Koncert, którego wykonawcami będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Koncert przeniesie uczestników w klimaty muzyki doby baroku oraz świątecznych hitów z różnych epok, w tym towarzyszących w okresie Świąt Bożego Narodzenia przebojów muzyki rozrywkowej. Będzie to niezapomniany wieczór pełen dźwięków, które wprowadzą w magiczną atmosferę świąt. Koncert poprowadzi Jakub Dera.

Wtorek dla seniora. Świąteczne spotkanie z ukulele – koncert SeniorUków

  • 17 grudnia, godz. 16.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Popołudnie pełne kolęd i atmosfery świątecznej. Wystąpi zespół SeniorUki, składający się z seniorów grających na ukulele pod kierownictwem muzycznym Michała Mroczkowskiego.

Największe sekrety Poznania i Wielkopolski w Bibliotece Raczyńskich

  • 18 grudnia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Spotkanie z Lucjanem Morosem, autorem publikacji takich jak „Sekrety Poznania cz.2” i „Sekrety Wielkopolski cz. 1”. Na kartach książek można znaleźć galerię barwnych postaci i wiele ciekawych, a jednocześnie mało znanych faktów z historii Wielkopolski. Czym była fultografia, gdzie produkowano wojskowego „malucha”, czym zajmowały się głodomory i jakie sukcesy wywiadowcze odnosiła podczas II wojny światowej piękna kobieta-szpieg, Klementyna Mańkowska? O tym opowie Lucjan Moros.

Spotkanie wspomnieniowe poświęcone Andrzejowi Sikorskiemu i prezentacja antologii wierszy na Boże Narodzenie

  • 18 grudnia, godz. 18.00
  • miejsce: Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego ul. Wroniecka 14

Boże Narodzenie to czas, kiedy słowa nabierają szczególnego znaczenia, a poezja staje się mostem między ludźmi i pokoleniami. W tym roku ponad 50 autorów z kraju i zagranicy – uznanych oraz debiutantów – podzieliło się słowem. Wiersze zawarte w tegorocznej Antologii to różnorodny kalejdoskop emocji – od radosnych hymnów na cześć narodzin Dzieciątka, przez nostalgiczne wspomnienia, aż po rozmyślania na temat miłości i pokoju. Wspólnie z poetami i ich wierszami odkrywamy magię świątecznych chwil, dźwięków kolęd, zapachów wigilijnych potraw.

W małym kinie u Raczyńskich. Trochę inna opowieść wigilijna

  • 19 grudnia, godz. 17.30
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Klasyka kina świątecznego w reżyserii Franka Capry. Głównym bohaterem jest George Bailey, człowiek, który w obliczu finansowych kłopotów i osobistych tragedii traci wiarę w sens życia. W chwili kryzysu pojawia się jego anioł stróż, który pokazuje mu, jak wyglądałby świat bez niego. Film porusza tematy poświęcenia, miłości, przyjaźni i znaczenia każdego życia, nawet jeśli nie jest ono pełne wielkich sukcesów.

Szczegóły: