Biblioteka Raczyńskich w październiku
Biblioteka Raczyńskich zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach poświęconych literaturze, muzyce i języku. Dla zainteresowanych przygotowano również Noc Bibliotek oraz Dni Kultury Czeskiej.
Harmonogram wybranych wydarzeń:
Noc Bibliotek – 11 października
Escape Room. Tajemnica zaginionych precjozów
- od 9.00, pl. Wolności 19, sala 1
- zapisy: tel. 61 88 58 980, e-mail: filia39@bracz.edu.pl
Z okazji tegorocznej Nocy Bibliotek jedna z sal zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich zamieni się w pokój zagadek. Edward Raczyński swego czasu na dowód swojej wielkiej miłości kupił żonie Konstancji niezwykle rzadkie różowe diamenty. Precjoza zaginęły. Być może porwał je legendarny czarny pies, który błąkał się po korytarzach Biblioteki Raczyńskich w czasach Edwarda? Podobno nadal słychać jego szczekanie w zabytkowych murach… A może zgubił je roztargniony bibliotekarz, który chciał je tylko przechować w bezpiecznym miejscu, tylko zapomniał, gdzie to miejsce się znajduje? Biblioteczny escape room będzie czynny 11 października w godzinach 9.00 – 21.00 oraz 12 października w godzinach 10.00-17.00.
Zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich
- godziny: 15.00, 16.00, 17.00, zbiórka w holu
- zapisy: zapisy@bracz.edu.pl
Ponad 260 tysięcy książek w jednym miejscu. Regały uginające się od woluminów, które ciągną się po horyzont. Miejsce, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Brzmi jak raj? Podczas Nocy Bibliotek zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po Bibliotece Raczyńskich, w czasie której zwiedzający będą mogli zobaczyć magazyn Księgozbioru Podstawowego.
Nocne czytanie „Wady snu” Radki Denemarkovej
- godz. 19.00, pl. Wolności 19 sala 5
Trzy kobiety, trzy historie, trzy osobowości. Virginia Woolf, Sylwia Plath i Ivana Trump spotykają się w zaświatach zawieszone między ziemią a niebem, balansując między smutkiem, powagą a zabawą snują rozmowy o życiu, twórczości i śmierci. Nastrojowa, głęboka, nostalgiczna i świeża opowieść Radki Denemarkovej „Wady snu” świetnie wpisuje się w klimat Nocy Bibliotek.
**************************************************************************
Dni Kultury Czeskiej – 14-16 października
Koncert piosenek Jiříego Šlitra
- 14 października, godz. 18.00
- miejsce: Biblioteka Kórnicka Stary Rynek 78
Koncert odbędzie się w Sali Czerwonej.
Wtorek dla seniora „Łużyckim traktem”. Koncert
- 15 października, godz. 16.00
- miejsce: pl. Wolności 19 sala 5
Podczas koncertu „Łużyckim traktem” zabrzmi mało znana w Polsce i wciąż odkrywana muzyka naszych zachodnich sąsiadów – Łużyczan.
Łużyczanie to najmniejszy naród słowiański bez państwa. Kulturę Łużyczan zawsze wspierali Czesi. Przez setki lat byli w tej samej sytuacji politycznej, co Łużyczanie. Jednym z badaczy, propagatorów, artystów zafascynowanych Łużyczanami, był Czeski muzykolog i malarz Ludvik Kuba. Wydał on obszerny zbiór pieśni słowiańskich zebranych podczas licznych wędrówek. Pierwszym terenem, po którym wędrował, były oczywiście Łużyce. Opowieść o Ludviku Kubie będzie osnową koncertu. Wykonawcy: Mateusz Rychły – gitara romantyczna, mandola, Maciej Rychły – flet
Architektura na usługach Pierwszej Republiki. Brno i Kraj Południowomorawski – otwarcie wystawy
- 15 października,godz. 18.00,
- miejsce: herbaciarnia
Wykład kuratora wystawy – kierownika ośrodka metodycznego Narodowego Instytutu Dziedzictwa – inż. Petra Svobody.
Koncert fortepianowy Jakuba Sládka
- 16 października, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19 sala 5
Jakub Sládek czeski pianista młodego pokolenia, studiował w Pradze i Londynie. Laureat nagród na konkursach pianistycznych m.in. The Leoš Janáček International Competition in Brno. Koncertował m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech, Austrii i Polsce.
*************************************************************
Spotkanie z Tomaszem Owsianym o Paragwaju
- 16 października, godz. 17.00
- miejsce: Filia 8, ul. Osinowa 14/16
Podróżnik i reportażysta, autor książek „Pod ciemną skórą Filipin” oraz „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” tym razem opowie o Paragwaju. Organizatorzy zapraszają na wciągający pokaz reporterski, ilustrowany fotografiami i filmami. Przedstawiane w nim portrety poszczególnych społeczności oraz inspirujących postaci ukazują różnorodne oblicza dzisiejszego Paragwaju.
Spotkanie z Michałem Januszkiewiczem i Bogną Wiczyńską, autorami dwóch monografii poświęconych Andrzejowi Babińskiemu
- 16 października, godz. 18.00
- miejsce: Dom Literatury ul. Wroniecka 14
Spotkanie z Michałem Januszkiewiczem i Bogną Wiczyńską, autorami książek „Bezdomność i bunt. Rzecz o Andrzeju Babińskim” oraz „Bycie – w – świecie Andrzeja Babińskiego”.
Andrzej Babiński (1938-1984), poeta, urodzony w Białymstoku, od 1949 r. mieszkał w Poznaniu. Uznany za poetę wyklętego, znany był w środowisku z kontrowersyjnych zachowań. Krótko przed śmiercią przyznano mu Honorową Odznakę Miasta Poznania. Sylwetka i twórczość „poznańskiego Baudelaire’a” jest przypominana w roku, w którym przypada 40 rocznica jego tragicznej, samobójczej śmierci.
CZYTATY w 8 dni dookoła świata. „O królu kruków”
- 19 października, godz. 12.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Tym razem historia o królu kruków pełna będzie muzyki, a o odpowiednią dawkę teatralnej magii zadba teatr Mozaika.
Koncert Kolory jesieni
- 19 października, godz. 14.00
- miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
- zapisy: tel. 61 852 89 71, e-mail: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl
Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników muzyki i kolorów jesieni na wyjątkowy koncert w murach Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza. Wystąpią: dr Agnieszka Brojek – wiolonczelistka i Stanisław Majewski – pianista.
Promocja książki „Dykteryjki przedśmiertne wszystkie” Jana Kulmy
- 21 października, godz. 17.30
- miejsce: pl. Wolności 19 sala 5
„Życie jest pożyczką, którą należy wykorzystać na tyle, na ile się da” – pisze w „Dykteryjce wstępnej” Jan Kulma. W kolejnych, ten reżyser, muzyk, filozof i człowiek kultury wspomina swoje bogate życie.
Spotkanie bez fikcji. Cezary Łazarewicz „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”
- 22 października, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności sala 1
Cezary Łazarewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich dziennikarzy i reporterów. Autor nagrodzonej Nagrodą Literacką „Nike” książki „Żeby nie było śladów” poświęconej sprawie Grzegorza Przemyka wraca do historii innego młodego opozycjonista Stanisława Pyjasa. Łazarewicz rekonstruuje przebieg śledztw, tych prowadzonych za komuny i w 1991 roku, pokazuje mechanizmy działania służb, ale także losy członków ruchu studenckiego. Reportaż „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” jest nominowany do Literackiej Nagrody „Nike” 2024.
Jak doktor filozofii zbudował Fabrykę, która produkuje już prawie 190 lat.
- 24 października, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19 sala 5
Wykładowi Jacka Mańczaka, prezesa poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich, będzie towarzyszył pokaz „szklanych negatywów” dokumentujących produkcję z fabryki Cegielskiego. Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad dwa tysiące historycznych negatywów.
Klub Książki u Raczyńskich. „Pokonać mur” Mariny Abramović
- 25 października, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Na jesiennym spotkaniu uczestnicy sięgną po autobiograficzną powieść Mariny Abramović „Pokonać mur”. To postać niezwykła, ikoniczna, kobieta silna, artystka totalna. Wzbudzająca również niemałe kontrowersje. Jej życie i sztuka na pewno staną się inspiracją do długich i ciekawych rozmów.
Oprowadzanie kuratorskie: Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II „Rodzina Połanieckich”
- 26 października, godz. 11.00
- miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Wystawa czasowa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza to próba odczytania powieści „Rodzina Połanieckich” z zupełnie nowej perspektywy. Podczas oprowadzania kurator opowie nie tylko o tym, w jaki sposób Sienkiewicz wykorzystał schemat trójkąta miłosnego w swojej powieści, ale też o bogactwie obyczajowym przedstawionego przez niego świata, jego inspiracjach różnymi tekstami kultury, ukrytej warstwie symbolicznej, fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką i Andrzejem Mayem w rolach głównych oraz o pewnym skandalu z prywatnego życia pisarza.
Splątane losy pisarza i dzieła. Nowa edycja powieści Henryka Sienkiewicza „Rodzina Połanieckich”. Wykład prof. Ewy Skorupy (Uniwersytet Jagielloński)
- 26 października, godz. 12.30
- miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Wystąpienie składać się będzie z 3 części. Pierwsza część zostanie poświęcona omówieniu zasad przygotowywania do druku nowego wydania „Rodziny Połanieckich” (komentarze, kolacjonowanie, najtrudniejsze decyzje edytorskie, ciekawostki). Druga dotyczyć będzie genezy dzieła i trudnych czasów jego tworzenia, natomiast trzecia fizjonomicznych fascynacji Sienkiewicza podczas portretowania postaci literackich.
„Powiedz Chopinowi, że otaczam go czcią bałwochwalczą”. O Chopinie i pani Sand. Wykład koncertowy
- 28 października, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19 sala 5
Zapraszamy na wykład ilustrowany muzyką, poświęcony jednemu z najbardziej fascynujących związków w historii literatury i muzyki – relacji Fryderyka Chopina i George Sand. Wykład poprowadzi poznański pianista i animator kultury Jakub Dera, badacz twórczości Chopina, który przybliży słuchaczom skomplikowaną i pełną pasji relację między polskim kompozytorem a francuską pisarką. Związek Chopina i George Sand trwał niemal dekadę i odcisnął głębokie piętno na twórczości obojga artystów. Jak ta burzliwa miłość wpłynęła na kompozycje Chopina, w szczególności na jego późniejsze dzieła, oraz jak Sand odnajdywała inspirację w swoim związku z kompozytorem, co miało wyraz w jej literackich dziełach? Wykład będzie również okazją do wysłuchania fragmentów korespondencji między Chopinem a George Sand, które ukazują ich wzajemne emocje, ale także trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć.
Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny
- 30 października, godz. 12.30
- miejsce: Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8
- zapisy: tel. 61 855 12 44, e-mail: illa@bracz.edu.pl
Kto nie miał okazji odwiedzić wyjątkowej poetki – Kazimiery Iłłakowiczówny – w mieszkaniu, w którym spędziła kilkadziesiąt lat, może skorzystać z oprowadzania po ekspozycji w kamienicy przy ul. Gajowej 4. W otoczeniu mebli i bibelotów, z których każdy skrywa własną historię, przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły z kryminalną zagadką w tle, o jej młodzieńczym buncie, nieprzejednanym charakterze w pracy urzędnika państwowego, licznych podróżach oraz o tym, co spotkało ją „w Poznaniu na wygnaniu”.
„Iłły kuferek podróżny”. Spotkanie z Magdaleną Pocgaj
- 30 października, godz. 17.00
- miejsce: Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8
Spotkanie będzie poświęcone wierszom dotyczących miejsc, w które los rzucał poetkę, czy to w czasie kształcenia się, czy pełnienia służby w ministerstwie, czy podczas jednej a potem drugiej wojny światowej. Są one jak pocztówki, które wysyłało się bliskim, jak kartki wyrwane z podróżnego notesu, albo zasuszone w zielniku kruche, botaniczne okazy.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook