Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Bilet dla seniora – przyjazny transport publiczny w Poznaniu

21.10.2021
Na zdjęciu żółty czytnik kart PEKA w tramwaju. W tle siedzenie z zielonym obiciem. 
Fot. z archiwum Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W taryfie biletowej ZTM znajduje się niezwykle atrakcyjny cenowo Bilet Seniora.

To bilet okresowy (roczny) dla osób, które ukończyły 65 lat, a jeszcze nie ukończyły 70. roku życia (wtedy podróżują za darmo), zamieszkałych w Poznaniu i gminach powiatu poznańskiego objętych porozumieniami międzygminnymi. Można go kupić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.

Bilet Seniora kosztuje 90 zł, obowiązuje 366 dni, w strefie taryfowej A, jest zapisywany na imiennej karcie PEKA. Dostępna jest także wersja Biletu Seniora w cenie 30 zł na 90 dni (na strefę A). Warto pamiętać, że od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją zbiorową organizowaną przez ZTM jest bezpłatne.

Transport publiczny przyjazny seniorom

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nieustannie dokłada starań, aby podróżowanie środkami komunikacji zbiorowej było jak najbardziej dogodnym sposobem podróżowania dla wszystkich pasażerów. Szczególną uwagę ZTM zwraca na udogodnienia dla osób starszych. Wspólnie z operatorami dba o to, aby łatwo było wejść do pojazdu. Wszystkie autobusy przewoźników, wykonujących usługi przewozowe na rzecz ZTM, mają niską podłogę. Kursy pojazdami niskopodłogowymi są oznaczone na rozkładach jazdy, a także na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach (co istotne dla osób słabowidzących, dane wyświetlane na tablicach mogą zostać odczytane przez lektora – nastąpi to po naciśnięciu przycisku na słupie tablicy). Aby ułatwić pasażerom korzystanie z transportu publicznego, ZTM inwestuje w przystanki typu wiedeńskiego (obecnie trwa budowa takich przestanków przy Rynku Jeżyckim), których konstrukcja polega na wyniesieniu poziomu jezdni na specjalnie zbudowanej rampie. Dzięki temu pasażer zyskuje możliwość znacznie łatwiejszego wejścia czy wyjścia z pojazdu. W pojazdach wyznaczone są miejsca siedzące dla osób starszych. Zgodnie z Regulaminem Przewozów, pasażer, który zajmuje miejsce wyznaczone dla kobiet ciężarnych, osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób starszych i niepełnosprawnych ma obowiązek opuścić je, gdy tylko osoba, dla której miejsce jest przeznaczone, zgłosi chęć jego zajęcia.

Szczegóły:

Źródło: www.ztm.poznan.pl