Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Bilet dla seniora – przyjazny transport publiczny w Poznaniu

14.10.2022
Na zdjęciu żółty czytnik kart PEKA w tramwaju. W tle siedzenie z zielonym obiciem. 
Fot. z archiwum Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Bilet Seniora to oferta dla pasażerów w wieku od 65 do 70 lat.

To specjalny bilet na sieć na 366 dni na strefę A – czyli na obszar pokrywający się z administracyjnymi granicami Poznania. Z Biletu Seniora mogą korzystać osoby, które ukończyły 65. rok życia, mieszkają w Poznaniu lub jednej 19 gmin objętych porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły podatek PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub 19 gmin współtworzących ze stolicą system transportu aglomeracyjnego. Są to gminy: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl.

Cena Biletu Seniora na 366 dni to koszt 90 zł, co dla posiadacza takiego biletu oznacza, że dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w strefie A wynosi ok. 25 groszy. Dla porównania – najtańszy ulgowy bilet jednorazowy, który uprawnia do maks. 15-minutowej podróży  kosztuje 2 zł. Dzięki elastycznej taryfie istnieje także możliwość zakupu Biletu Seniora na krótszy okres, czyli na 90 dni. Cena takiego biletu to 30 zł, a dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w strefie A to ok. 34 grosze.

Uwaga!

Osoby, które ukończyły 70. rok życia korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

Bilet Seniora tylko na karcie PEKA

Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA. Żeby ją uzyskać należy złożyć wniosek:

  • przez Internet, poprzez portal www.peka.poznan.pl
  • w formie papierowej w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań

Składając wniosek o wydanie karty PEKA, należy podać m.in. imię i nazwisko, PESEL i adres zamieszkania. Niezbędne jest też załączenie czytelnego zdjęcia legitymacyjnego, a w przypadku wypełniania wniosku elektronicznego zdjęcie należy załączyć jako plik graficzny w formacie JPG lub PNG. Wydanie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Co trzeba zrobić, żeby kupić Bilet Seniora

Jeśli już posiadamy kartę PEKA, Bilet Seniora można kupić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Kupujący zostanie poproszony o przedłożenie dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek oraz o oświadczenie posiadacza karty PEKA dotyczące miejsca rozliczania podatku dochodowego i okazanie pierwszej strony kopii zeznania podatkowego. Uprawnienie do Biletu Seniora zostanie zapisane na karcie PEKA i wówczas można zakupić bilet – do wyboru – na 366 lub 90 dni, który uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w granicach administracyjnych Poznania (strefa A).

Udogodnienia w transporcie dla osób starszych

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nieustannie dokłada starań, aby podróżowanie środkami komunikacji zbiorowej było jak najbardziej dogodnym sposobem podróżowania dla wszystkich pasażerów. Szczególną uwagę ZTM zwraca na udogodnienia dla osób starszych.

Wspólnie z operatorami dba o to, aby łatwo było wejść do pojazdu. Wszystkie autobusy przewoźników, wykonujących usługi przewozowe na rzecz ZTM, mają niską podłogę. Kursy pojazdami niskopodłogowymi są oznaczone na rozkładach jazdy, a także na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach (co istotne dla osób słabowidzących, dane wyświetlane na tablicach mogą zostać odczytane przez lektora – nastąpi to po naciśnięciu przycisku na słupie tablicy).

Aby ułatwić pasażerom korzystanie z transportu publicznego, ZTM inwestuje w przystanki typu wiedeńskiego, których konstrukcja polega na wyniesieniu poziomu jezdni na specjalnie zbudowanej rampie. Dzięki temu pasażer zyskuje możliwość znacznie łatwiejszego wejścia czy wyjścia z pojazdu. W grudniu ubiegłego roku przy Rynku Jeżyckim (w ciągu ulicy Dąbrowskiego) oddano do użytku kolejne dwa takie przystanki.

Warto pamiętać, że pojazdach ZTM wyznaczone są miejsca siedzące dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami, w tym także dla osób starszych. Zgodnie z Regulaminem Przewozów, pasażer, który zajmuje miejsce wyznaczone dla kobiet w ciąży, osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób starszych i z niepełnosprawnością, ma obowiązek opuścić je, gdy tylko osoba, dla której miejsce jest przeznaczone, zgłosi chęć jego zajęcia.

Źródło: www.ztm.poznan.pl