Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Bilet seniora

22.2.2021

Logotyp Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej PEKA PoznańTo specjalny bilet sieciowy na strefę A, skierowany do osób pomiędzy 65 a 70 rokiem życia, które mieszkają w Poznaniu lub gminie objętej porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły podatek PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej umową.

Obecnie porozumieniem objęte jest 19 gmin i są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Cena BiletSeniora na 366 dni to koszt 90 zł, co dla posiadacza takiego biletu oznacza, że dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach w strefie A wynosi niespełna 0,25 zł. Dla porównania – najtańszy ulgowy bilet jednorazowy, z którego może skorzystać Senior na maksymalnie 15 minut kosztuje 2 zł. Dzięki elastycznej taryfie istnieje także możliwość zakupu BiletSeniora na krótszy okres, to jest na 90 dni. Cena takiego biletu to 30 zł.

Uwaga!

Osoby, które ukończyły 70 lat, korzystają bezpłatnie z transportu publicznego organizowanego na liniach ZTM.

Bilet Seniora tylko na karcie PEKA

Nośnikiem BiletSeniora jest imienna karta PEKA, i aby ją uzyskać, należy złożyć wniosek o jej wydanie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • przez Internet – przez portal PEKA Poznań w zakładce „Twoje Konto”, klikając opcję „Zarejestruj się”;
  • w formie papierowej w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań;

Składając wniosek o wydanie karty PEKA, należy podać m.in. dane osobowe imię i nazwisko, PESEL i adres zamieszkania. Niezbędne jest też załączenie czytelnego zdjęcia legitymacyjnego, a w przypadku wypełniania wniosku elektronicznego – zdjęcie należy załączyć jako plik graficzny w formacie JPG lub PNG. Wydanie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Zakup Biletu dla Seniora

Bilet Seniora można kupić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, gdy posiada się już imienną kartę PEKA. Wtedy po przedłożeniu dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek oraz oświadczenia posiadacza karty PEKA dotyczącego miejsca rozliczania podatku dochodowego na karcie zostaje zapisana informacja o przysługującym uprawnieniu. Następnym krokiem jest okazanie pierwszej strony kopii zeznania podatkowego i wówczas można zakupić Bilet Seniora na 366 lub 90 dni, który uprawnia do przejazdów w granicach administracyjnych Miasta Poznania (strefa A).

Jak opłacić podróż poza strefą A?

Bilet Seniora obowiązuje w strefie taryfowej A. Pasażer posiadający ten bilet, a chcący skorzystać z usług transportu publicznego organizowanego przez ZTM Poznań poza strefą A – w strefach: B, C lub B+C, jest zobowiązany do opłacenia przejazdu. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • Można skorzystać z biletu okresowego na właściwą strefę (poza strefą A) zapisywanego także na karcie PEKA;

Przykład: Często podróżujący do Poznania (i z powrotem) mieszkaniec Zielątkowa w gminie Suchy Las (strefa C) posiadający Bilet Seniora kupuje bilet sieciowy na wybraną liczbę dni na strefy B+C.

  • Można skorzystać z możliwości opłacenia przejazdu poza strefą A z tPortmonetki na karcie PEKA;

Po wejściu do pojazdu, przed przyłożeniem karty PEKA do czytnika należy najpierw nacisnąć przycisk „+ABC”, natomiast przed wyjściem z pojazdu wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika. Wówczas system PEKA pobierze opłatę za liczbę przejechanych przystanków poza strefą A.

Przykład: Okazjonalnie podróżujący do Poznania mieszkaniec Skórzewa w gminie Dopiewo (strefa B) posiadający Bilet Seniora opłaca z tPortmonetki przejazd poza strefą A.

  • Można skorzystać z oferty tradycyjnych jednorazowych biletów czasowych, np. biletu ulgowego w cenie 3 zł (do 45 minut);

Przykład: Okazjonalnie podróżujący do Przebędowa w gminie Murowana Goślina (strefa C) mieszkaniec Poznania posiadający Bilet Seniora opłaca przejazd poza strefą A kasując tradycyjny jednorazowy bilet czasowy ulgowy za 3 zł (papierowy lub z telefonu komórkowego).

Szczegóły:

Zarząd Transportu Miejskiego