Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu uczestnicy oprowadzania po Bramie Poznania, idą gęsiego po szklanym mostku między budynkami.
Fot. Łukasz Gdak/PCD

Brama Poznania zaprasza w czerwcu na odkrywanie tajemnic Ostrowa Tumskiego podczas kolejnych oprowadzań dedykowanych m.in. seniorom i osobom z dysfunkcją wzroku. Odbędą się także spotkania w ramach dyżurów otwartych w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Harmonogram planowanych wydarzeń:

Ostrów Tumski przez wieki — oprowadzanie dla seniorów

  • 14 czerwca, godz. 16.00

Uczestnicy oprowadzania prześledzą najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania kolejnych sal ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie m.in. o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku. Oprowadzanie „Ostrów Tumski przez wieki” jest okazją do spotkania z historią i stanowi ciekawą możliwość spędzenia wolnego czasu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34. Limit uczestników wynosi 25 osób. Zwiedzanie potrwa około 60 min.

Oprowadzanie dla osób z dysfunkcją wzroku w ramach cyklu „Wszystko jasne!”

  • 22 czerwca, godz. 17.00

Brama Poznania skupia się na losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego. Opowiada o znaczeniu, jakie ma to miejsce dla naszej tożsamości. Podkreśla rolę, jaką wyspa odegrała w czasach powstawania państwa polskiego na tle Europy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34. Chęć udziału w oprowadzaniu należy zgłaszać najpóźniej na dzień przed wyznaczoną datą zwiedzania. Zwiedzanie potrwa około 75 min.

Dzień z życia Radomiły i Mojmira — oprowadzanie z przewodniczką lub przewodnikiem po ekspozycji głównej

  • 25 czerwca, godz. 17.00

Rozwój grodu nie jest jedynie dziełem wybitnych jednostek znanych z imienia, ale efektem pracy wielu bezimiennych mieszkańców. Podczas spotkania uczestnicy zastanowią się, jak żyli zwykli mieszkańcy, jakie były ich potrzeby oraz jak z ich perspektywy wyglądały przemiany zachodzące w grodzie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34. Limit uczestników wynosi 25 osób. Zwiedzanie potrwa około 60 min.

Spotkanie w Ogrodzie

  • 17 czerwca, godz. 11.00, 20 czerwca, godz. 17.00

Podczas cyklu dyżurów w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa pod nazwą „Spotkanie w Ogrodzie” będzie okazja do spędzenia przyjemnych chwil w pięknym, naturalnym ogrodzie, ale również dowiedzenia się czegoś o etnobotanice i permakulturze. Z jakich roślin można przyrządzić naturalne i bardzo wartościowe kosmetyki? Chętni poznają tajniki pielęgnacji i konserwacji ogrodu, które można później wykorzystać w pracy ze swoimi własnymi roślinami.

Wydarzenia mają charakter otwarty i bezpłatny. Szczegóły: ogrod@bramapoznania.pl.

Wystawa „Synteza 2023 – LOKALNIE”

  • wernisaż: 2 czerwca, godz. 19.00
  • wystawa dostępna do 2 lipca

W ramach Poznań Art Week 2023 na Kładce w Bramie Poznania dostępna będzie Międzynarodowa wystawa pt. „Synteza 2023 – LOKALNIE”. Szczegóły: www.bramapoznania.pl.

Szczegóły: