Centrum Szyfrów Enigma: nowa ekspozycja

Grafika artykułu: zdjęcie enigmy - eksponatu w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
fot. UMP

Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma wzbogaciła się o oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy. To jedyny obiekt tego rodzaju udostępniony publiczności i badaczom. Powstał we Francji w latach 1940-1942. W Poznaniu będzie go można oglądać do czerwca.

Eksponat został użyczony przez Muzeum Historii Polski. Został zbudowany w oparciu o projekt inżynierów – Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego z przedwojennej firmy AVA. Egzemplarz ten powstał już po ewakuacji Polskiego Biura Szyfrów do Francji i służył do odczytywania szyfrowanych Enigmą depesz. W 2020 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego egzemplarz ten stał się własnością Muzeum Historii Polski. W Poznaniu będzie pokazywany do czerwca.

Eksponat to unikatowa, polska replika niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Polacy zbudowali jeszcze przed wojną około 50 takich urządzeń, które razem z cyklometrem, bombą kryptologiczną czy płachtami Zygalskiego umożliwiały szybkie odczytywanie niemieckich depesz. W 1939 roku kilka replik Enigmy przekazano zachodnim sojusznikom, resztę po agresji Hitlera na Polskę zniszczono. Warto zwrócić uwagę, że polska replika Enigmy różni się w szczegółach od niemieckiego pierwowzoru. Między innymi w polskiej wersji maszyny okablowanie łącznicy znajduje się w tylnej części, a nie – jak w oryginale – z przodu.

Jak zapowiada Centrum Szyfrów Enigma, w przyszłości na ekspozycji – rotacyjnie – pokazywane będą różne modele maszyny szyfrującej Enigma. Egzemplarz wystawiony obecnie jest drugim pozyskanym przez CSE. W ubiegłym roku zwiedzający mogli oglądać wersję cywilną, pochodząca ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Centrum czynne  jest od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00, sobotę i niedzielę w godz. 10.00-19.00, w poniedziałek – nieczynne.

Bilety:

  • normalny: 20 zł
  • ulgowy: 15 zł
  • rodzinny: 40 zł (do 5 osób, maksymalnie 2 osoby dorosłe i 3 dzieci)
  • bilet z Poznańską Złotą Kartą (Kartą Seniora): 10 zł

Szczegóły:

Źródło: www.poznan.pl