Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Zdjęcie przedstawia seniorki i seniorów, siedzących na krzesłach w słuchawkach na uszach.
Fot. Łukasz Gdak / PCD

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza do wypróbowania różnych metod utajniania informacji. W ofercie m.in. kurs szyfrów dla rodzin oraz zwiedzanie dla seniorów.

Zmiana godzin otwarcia CSE w grudniu:

  • Wtorek-Piątek — 9.00-17.00 (ostatnie wejście na ekspozycję jest o godz. 16.00)
  •  Sobota-Niedziela — 10.00-18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję jest o godz. 17.00)

Harmonogram:

Rodzinna Strefa Szyfrów

  • 1 grudnia, godz. 11.00-16.00
  • udział bezpłatny

W Strefie Szyfrów będą dostępne interaktywne nośniki edukacyjne wraz z prostymi instrukcjami. Dzięki nim można poznawać tajniki kryptologii poprzez zabawę i rozwiązywanie łamigłówek. Dzieci, wspólnie z dorosłymi, mogą spędzać wspólnie czas w bardzo twórczy sposób.

Szyfry przez wieki. Zwiedzanie dla seniorów

  • 3 grudnia, godz. 15.30
  • udział bezpłatny
  • darmowe wejściówki dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje tel. 61 888 45 12

Organizatorzy zapraszają seniorki i seniorów na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika. Zachęcają do zapoznania się z najnowszą i najnowocześniejszą wystawą multimedialną Poznania. Opowiedzą prawdziwą historię poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Prześledzą kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiają z uczestnikami o dawnej i współczesnej nauce i technice: pokażą, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat.

Wikipiątki na wystawie „Szyfrodziewczyny”

  • 6 grudnia, godz. 12.00-18.00
  • udział bezpłatny

W listopadzie na wystawie Szyfrodziewczyny w Centrum Szyfrów Enigma odbędą się kolejne maratony edycyjne Wikipedii. Uczestnicy będą tworzyć artykuły o niesłusznie zapomnianych bohaterkach poznańskiej konspiracji, juzistkach i pierwszych polskich informatyczkach. Edytony towarzyszące wystawie Szyfrodziewczyny mają formę spotkań cyklicznych i odbywają się dwa razy w miesiącu.

RAR – Rodzinna Akademia Robotyki „Podaj dalej”

Cykl zajęć z robotyki i programowania. Podczas warsztatów uczestnicy będą konstruować autorskie roboty z wykorzystaniem klocków LEGO® Education SPIKE™ Prime, a następnie, przy pomocy blokowego języka programowania wprawią je w ruch. Udział w zajęciach to nie tylko okazja do wspólnej kreatywnej zabawy, ale i możliwość poznania nowych technologii. Podczas warsztatów odbędzie się również zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma, gdzie uczestnicy dowiedzą się o tym, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat i co łączy to wydarzenie ze światem robotyki i programowania. Zajęcia odbywają się raz miesiącu. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

Tajemnice wszech czasów: oprowadzanie po ekspozycji

  • 12 grudnia, godz. 15.30
  • udział bezpłatny
  • darmowe wejściówki dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje tel. 61 888 45 12

Podczas oprowadzania uczestnicy będą mieli okazje poznać i wypróbować różne metody utajniania informacji, chroniące zagadki i tajemnice, których rozwiązanie niejednokrotnie zmieniało losy świata. W trakcie zwiedzania prowadzący odkryje przed uczestnikami także, stojącą za tymi metodami, historię ludzi oraz ich sekretów.

Premiera artbooka o Henryku Zygalskim

  • 13 grudnia, godz. 17.00-19.00
  • wstęp wolny

W ramach finałowego wydarzenia tegorocznej rezydencji artystycznej w Centrum Szyfrów Enigma – rezydenci, dwójka artystów-ilustratorów, Marta Tomiak i Daniel Gutowski zaprezentują książkę artystyczną poświęconą Henrykowi Zygalskiemu. Jest to próba przyjrzenia się fragmentowi niezwykłej historii poznańskiego kryptologa z różnych stron i zamknięcia jej w formę książki. Podczas premierowej prezentacji artbooka odwiedzający również będą mieli okazję zapoznać się z techniką risografii i samodzielnie wydrukować przygotowane na tę okazję grafiki.

Zadrukowani

Każda rodzina biorąca udział w warsztatach będzie miała możliwość zaprojektowania i wydrukowania swojego indywidualnego modelu. Nie trzeba się martwić się o brak doświadczenia — pomogą instruktorzy i instruktorki, którzy wyjaśnią krok po kroku proces projektowania, a także działania drukarek. W ramach zajęć odbędzie się także zwiedzenie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma, gdzie uczestnicy dowiedzą się, co wspólnego mają drukarki 3D z historią złamania szyfru Enigmy.

Kurs szyfrów dla rodzin

  • 15 grudnia, godz. 10.00
  • bilety: 30 zł (max 2 dorosłych i 3 dzieci)

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat na kurs szyfrów śladami łamaczy Enigmy. Podczas warsztatów uczestnicy poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

Prekursorki. Opowieść o Szyfrodziewczynach

  • 19 grudnia, godz. 15.30
  • udział bezpłatny
  • darmowe wejściówki dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje tel. 61 888 45 12

Oprowadzanie, wydobywające na światło dzienne z odmętu dziejów genialne kobiety: filozofki, matematyczki, szyfrantki i kryptolożki, a także programistki, które wniosły swój unikalny, a zwykle niedostrzegany wkład w rozwój świata i nauki.

Szczegóły: