Centrum Szyfrów Enigma w maju

Zdjęcie przedstawia schody, u których szczytu postawiono kartonowe kobiety w dawnych strojach.
Fot. Łukasz Gdak/PCD

W maju Centrum Szyfrów Enigma zaprasza do wypróbowania różnych metod utajniania informacji. W ofercie również zwiedzanie dla seniorów i kurs szyfrów dla rodzin.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

Prekursorki. Opowieść o Szyfrodziewczynach

  • 24 maja, godz. 16.30
  • miejsce: ul. Św. Marcin 78
  • wydarzenie bezpłatne
  • obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSE lub przez rezerwację tel. 61 888 45 12

Organizatorzy zapraszają na wyjątkowe oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma śladami Szyfrodziewczyn. Oprowadzanie, wydobywające na światło dzienne z odmętu dziejów genialne kobiety: filozofki, matematyczki, szyfrantki i kryptolożki, a także programistki, które wniosły swój unikalny, a zwykle niedostrzegany wkład w rozwój świata i nauki.

Wystawa „Henryk Zygalski w Poznaniu”

  • kwiecień — czerwiec 2024
  • zwiedzanie w ramach biletu na ekspozycję główną CSE

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza do obejrzenia wyboru zdjęć i dokumentów „Henryk Zygalski w Poznaniu”, prezentujących poznański rozdział życia kryptologa Henryka Zygalskiego, jednego z pogromców Enigmy, w latach 1908-1939. Na wystawie będzie można zobaczyć kamienicę, w której przyszedł na świat, szkoły, do których uczęszczał, gmach Uniwersytetu Poznańskiego, w którym zdobył wyższe wykształcenie matematyczne, czy wreszcie budynek Intendentury Pruskiej, w którym po raz pierwszy zmierzył się z wrogimi szyframi.

Noc Muzeów 18 maja, godz. 17.00-1.00:

Zwiedzanie ekspozycji głównej wstęp bezpłatny po okazaniu biletu. Wejściówki będą rozdawane od godz. 17.00, nie ma możliwości rezerwacji. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony skrzyżowania ulic św. Marcin i Kościuszki. Pobranie biletu będzie wiązało się z niezwłocznym wejściem na ekspozycję – nie będzie możliwości odbioru biletu na późniejszą godzinę zwiedzania.

Szczegóły: