Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza

27.10.2021
Na zdjęciu wnętrze Centrum Szyfrów Enigma. Za panelami na pierwszym planie widać cyfrowe urządzenia.
Centrum Szyfrów Enigma, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, fot. Łukasz Gdak.

Centrum Szyfrów Enigma opowiada prawdziwą historię złamania szyfru Enigmy i pokazuje Polaków stojących za tym sukcesem. Ta historia zaczęła się właśnie w Poznaniu!

Centrum Szyfrów Enigma pokazuje istotę Enigmy – sztukę szyfrowania i kodowania oraz doskonałą współpracę genialnych polskich matematyków. Wystawa w Centrum Szyfrów Enigma składa się z dwóch głównych części. W pierwszej – przejdziesz szybki kurs szyfrów, podobny do tego w którym wzięli udział poznańscy kryptolodzy w 1929 roku. Poznasz historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych aż po erę nowoczesnych komputerów. Spróbujesz swoich sił, rozwiązując zagadki przeszłości i rozszyfrowując ukryte wiadomości. W drugiej części – poznasz historię złamania szyfru Enigmy przez trójkę genialnych polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Zobaczysz m.in. płachty, bomby i cyklometr – odkrycia kryptologów, które pomogły pokonać Enigmę. Dowiesz się, jak praca matematyków zapoczątkowała rewolucję cyfrową.

Centrum czynne  jest od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00, sobotę i niedzielę w godz. 10.00-19.00, poniedziałek – nieczynne.

Szczegóły: