Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT/Brama Poznania

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT/Brama Poznania

ul. Gdańska 2, tel. 61 647 76 34

Fragment zgłoszenia konkursowego:

„Brama Poznania jest najmłodszą instytucją kultury w Poznaniu – to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Doświadczenie w działalności kulturalnej, turystycznej i edukacyjnej Brama Poznania zyskiwała pod marką Centrum Turystyki TRAKT (obecny operator budynku)”.

 Uzasadnienie:

Brama Poznania dostępna jest dla osób o różnych potrzebach, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki windzie goście mogą z łatwością dotrzeć na piętra, gdzie znajdują się sale ekspozycyjne. Brama Poznania oferuje możliwość skorzystania z wózka inwalidzkiego. Nowoczesne nośniki informacji na ekspozycji można dostosować do wzrostu oraz kąta patrzenia. W trosce o komfort osób niesłyszących zadbano o udogodnienia: wideotłumacz (w przestrzeni recepcyjnej) i tłumaczenie filmów i prezentacji na język migowy (na ekspozycji). Można również wypożyczyć audioprzewodnik z pętlą indukcyjną. W salach ekspozycyjnych dostępne są kanapy oraz pufy, na których można odpocząć podczas zwiedzania. Poruszanie się po budynku ułatwiają duże plansze informacyjne i pracownicy, którzy zawsze służą pomocą i radą. 

Produkty/usługi dostosowane do potrzeb osób starszych Dla grup seniorów przygotowano w Bramie Poznania specjalny program oprowadzania z pracownikiem instytucji. Usługę tę opracowano przy współpracy z Miejską Radą Seniorów. Od stycznia 2015 roku 

Dużym atutem Bramy jest prężnie działające Biuro Obsługi Klienta. Pracownicy Biura to osoby, które odbyły szereg szkoleń według europejskiego programu ECHOCAST. Pracowników Bramy Poznania charakteryzuje przyjazna i otwarta postawa, dzięki której dbają o komfort zwiedzających oraz tworzą wyjątkową atmosferę, sprzyjającą inspirującym spotkaniom z dziedzictwem.

Instytucja współdziała z Miejską Radą Seniorów oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych, a także z lokalnymi stowarzyszeniami zrzeszającymi seniorów. Z wspomnianymi podmiotami w 2014 roku przeprowadzone zostały konsultacje, których efektem jest optymalne dostosowanie oferty do potrzeb oraz wymagań seniorów. O ofercie Bramy Poznania można dowiedzieć się za pośrednictwem strony CIS-u i MRS. 

W wybrane poniedziałki, raz w miesiącu, od lutego do listopada Brama Poznania zaprasza na cykl warsztatów Senior-Turysta. Czym jest świadoma turystyka? Jaki jest wpływ turystyki na środowisko naturalne? W jaki sposób turystyka zrównoważona jest realizowana w Polsce i na świecie? W obliczu zmian klimatycznych przyjrzymy się temu, jak turystyka i środowisko naturalne oddziałują na siebie nawzajem. Poznamy również słowa i zwroty w języku angielskim związane z podróżami i turystyką.

Udział w spotkaniach należy wcześniej zgłosić pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania w Punkcie Informacji. Szczegółowe informacje o zajęciach pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub 61 647 7625 oraz na stronie internetowej.

Seniorki i seniorów Brama Poznania zaprasza do zwiedzania w towarzystwie przewodnika lub przewodniczki. Podczas oprowadzania prześledzone zostaną najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania sal ekspozycji: Gród, Woda, Złoto i Witraż - przewodnik lub przewodniczka opowie między innymi o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku. Oprowadzanie „Ostrów Tumski przez wieki” jest okazją do spotkania z historią i ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu. Oprowadzanie dla seniorek i seniorów jest bezpłatne. Odbywa się przez cały rok, raz na 2 tygodnie, w środy o godz. 12:00 lub 16:00. Zapisy pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w punkcie informacji Bramy Poznania. Czas zwiedzania: ok. 75 minut. Harmonogram spotkań znajduje się na stronie internetowej.

Na stronie internetowej oraz za pośrednictwem portali społecznościowych Bramy Poznania na bieżąco publikowane są zaproszenia i relacje z wydarzeń organizowanych z myślą o seniorach. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.bramapoznania.pl  oraz www.poznan.pl/trakt

Stała oferta:

Grupy senioralne mają możliwość zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem bez uiszczania dodatkowej opłaty za usługę przewodnicką. Obowiązkowa rezerwacja minimum na tydzień przed wizytą (tel. 61 647 7629 od wtorku do piątku w godz. 9:00-14:00).