Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT/Brama Poznania

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT/Brama Poznania

ul. Gdańska 2, tel. 61 647 76 00

Fragment zgłoszenia konkursowego:

„Brama Poznania jest najmłodszą instytucją kultury w Poznaniu – to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Doświadczenie w działalności kulturalnej, turystycznej i edukacyjnej Brama Poznania zyskiwała pod marką Centrum Turystyki TRAKT (obecny operator budynku)”.

 Uzasadnienie:

Brama Poznania dostępna jest dla osób o różnych potrzebach, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki windzie goście mogą z łatwością dotrzeć na piętra, gdzie znajdują się sale ekspozycyjne. Brama Poznania oferuje możliwość skorzystania z wózka inwalidzkiego. Nowoczesne nośniki informacji na ekspozycji można dostosować do wzrostu oraz kąta patrzenia. W trosce o komfort osób niesłyszących zadbano o udogodnienia: wideotłumacz (w przestrzeni recepcyjnej) i tłumaczenie filmów i prezentacji na język migowy (na ekspozycji). Można również wypożyczyć audioprzewodnik z pętlą indukcyjną. W salach ekspozycyjnych dostępne są kanapy oraz pufy, na których można odpocząć podczas zwiedzania. Poruszanie się po budynku ułatwiają duże plansze informacyjne i pracownicy, którzy zawsze służą pomocą i radą. Na zewnątrz budynku znajduje się platforma, dzięki której można łatwo dostać się do amfiteatru nad Cybiną.

Produkty/usługi dostosowane do potrzeb osób starszych Dla grup seniorów przygotowano w Bramie Poznania specjalny program oprowadzania z pracownikiem instytucji. Usługę tę opracowano przy współpracy z Miejską Radą Seniorów. Od stycznia 2015 roku Brama Poznania zaprasza seniorów z wnukami na cykl bezpłatnych warsztatów „Sprzedawcy wspomnień”, a kolejne propozycje programowe pojawiają się niebawem.

Brama Poznania posiada w sprzedaży przysługujące seniorom bilety ulgowe (koszt: 9 zł/os.). Część z usług Bramy Poznania, których odbiorcami są seniorzy, ma charakter nieodpłatny.

Dużym atutem Bramy jest prężnie działające Biuro Obsługi Klienta. Pracownicy Biura to osoby, które odbyły szereg szkoleń według europejskiego programu ECHOCAST. Pracowników Bramy Poznania charakteryzuje przyjazna i otwarta postawa, dzięki której dbają o komfort zwiedzających oraz tworzą wyjątkową atmosferę, sprzyjającą inspirującym spotkaniom z dziedzictwem.

Instytucja współdziała z Miejską Radą Seniorów oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych, a także z lokalnymi stowarzyszeniami zrzeszającymi seniorów. Z wspomnianymi podmiotami w 2014 roku przeprowadzone zostały konsultacje, których efektem jest optymalne dostosowanie oferty do potrzeb oraz wymagań seniorów. Aktywna promocja oferty skierowanej do seniorów O ofercie Bramy Poznania można dowiedzieć się za pośrednictwem strony CIS-u i MRS. Dzięki współpracy z CIS-em najnowsze informacje o ofercie Bramy Poznania zamieszczane są w dodatku 50+ Głosu Wielkopolskiego.

Na stronie internetowej oraz za pośrednictwem portali społecznościowych Bramy Poznania na bieżąco publikowane są zaproszenia i relacje z wydarzeń organizowanych z myślą o seniorach. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.bramapoznania.pl  oraz www.poznan.pl/trakt

Stała oferta:

Bilet ulgowy dla seniora (powyżej 65 lat, emeryt, rencista) obejmujący zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania oraz audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim- 12 zł;

Bilet wspólny ulgowy (umożliwia zwiedzanie Bramy Poznania, Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Bilet można zrealizować w ciągu 10 dni od zakupu) - 13 zł;

Grupy senioralne mają możliwość zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem bez uiszczania dodatkowej opłaty za usługę przewodnicką. Obowiązkowa rezerwacja minimum na tydzień przed wizytą (tel. 61 647 7629 od wtorku do piątku w godz. 9:00-14:00);

Co dwa tygodnie organizujemy bezpłatne oprowadzania z przewodnikiem dla seniorów. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 61 647 76 34.