Ćwiczenia i gry towarzyskie na świeżym powietrzu

W ramach kampanii SeniorWFormie promujemy dyscypliny sportowe przyjazne dla seniora, publikując informacje dotyczące samej aktywności wraz ze wskazówkami, gdzie w mieście można z takiej oferty skorzystać.

Ćwiczenia i gry towarzyskie na świeżym powietrzu

Siłownie na powietrzu

Siłownia na powietrzu, plac rekreacji dla seniorów, plac rekreacji 50+… Na określenie tego miejsca nie ma jednej nazwy. Na szczęście nie o nazwę tu chodzi i coraz większa liczba korzystających potwierdza tylko fakt, że takie miejsca są ważne i potrzebne.

Plac rekreacji to ogólnodostępne w przestrzeni publicznej miejsce, na którym znajdują się urządzenia do ćwiczeń. Największą zaletą tych placów jest to, że dostępne są o każdej porze, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Z urządzeń korzystać można przez cały rok, co nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ również w okresie zimowym możemy regularnie ćwiczyć i podtrzymywać kondycję. Dzięki tym zaletom place rekreacji stają się  coraz bardziej popularne, a spore zainteresowanie sprawia, że rośnie liczba chętnych do ich stawiania inwestorów i w samym Poznaniu place te wyrastają jak grzyby po deszczu. W naszym mieście place rekreacji znaleźć można już prawie w każdej dzielnicy m. in. na Malcie, Cytadeli, Ogród Jordanowski nr. 1- ul. Działowa, ul. Królowej Jadwigi, lasek Piątkowski, park Szelągowski, os. Bohatreów II Wojny Światowej, os. Stare Żegrze, ul. Jarochowskiego, ul. Promienista, ul. Sochaczewska, os. Orła Białego, ul. Brzask/Zorza, os. Tysiąclecia, nad Wartą.

Wśród tych urządzeń najczęściej znajdują się biegacz, wioślarz, orbitrek, wahadło czy twister. Każde urządzenie posiada instrukcję korzystania, zamieszczoną na trwałej tabliczce. Oprócz reguł korzystania znajduje się na niej także opis korzyści jakie można odnieść z danego ćwiczenia. Wystarczy zacząć od kilku minut spędzonych na każdym z urządzeń, z czasem wydłużając ćwiczenia do kilkunastu minut. Najważniejsze by obserwować swój organizm, monitorować samopoczucie i nie forsować się nadmiernie. Z pewnością po krótkim okresie regularnych ćwiczeń (najlepiej codziennie) samopoczucie oraz wytrzymałość zauważalnie się poprawią. Warto dla własnego bezpieczeństwa nauczyć się mierzyć tętno i nie przekraczać 120-130 uderzeń serca na minutę. Ważne jest by kierować się własnymi odczuciami, rozpocząć od ćwiczeń małych grup mięśniowych, powoli zwiększając intensywność, ilość powtórzeń i w przypadku gorszego samopoczucia przerwać ćwiczenia.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy pamiętać o ogólnej rozgrzewce z rozciąganiem, a po zakończeniu ćwiczeń o krótkim odpoczynku, wyciszeniu. Warto mieć przy sobie butelkę z wodą lub sokiem. Ćwiczenia przeplatać warto głębokim oddychaniem, o którym nie należy zapominać również podczas wykonywania ćwiczeń (nie należy ćwiczyć na bezdechu). Ćwiczenia należy rozpoczynać nie mniej niż godzinę po posiłku.Na każdym placu znajduje się kilkanaście rodzajów urządzeń, dzięki którym można w urozmaicony sposób ćwiczyć różne partie ciała. Najczęściej w ćwiczeniach wykorzystuje ciężar własny (kończyn lub ciała), wobec czego nie powodują one znaczących obciążeń fizycznych. Urządzenia są solidne, posiadają uchwyty, by nie ryzykować upadku, są łatwe w obsłudze i bezpieczne.

Ćwiczyć można przede wszystkim w towarzystwie, spotkania na placu podczas ćwiczeń to doskonały sposób na spędzenie czasu aktywnie na powietrzu bez konieczności oddalania się od miejsca zamieszkania. Dla początkujących druga osoba może być również pomocna w asekuracji. Z placów korzystają osoby w każdym wieku, jest to więc doskonały sposób na spędzenia czasu w międzypokoleniowym gronie.

Mini golf

MINI GOLF to gra rekreacyjna, która rozgrywana jest na specjalnie urządzonym torze wśród pięknych krzewów nad samym brzegiem jeziora maltańskiego (przy stoku narciarskim). Tor składa się z 18 dołków o różnym stopniu trudności, rozmieszczonych na powierzchni ponad 3000 m. Przejście wszystkich dołków zapewnia  wspaniałą zabawę przez co najmniej godzinę. Uczestnicy na miejscu otrzymują kije oraz piłeczkę do gry. Celem gry jest, aby jak najmniejszą ilością uderzeń doprowadzić piłeczkę do dołka. W grze może uczestniczyć od 2 do 6 zawodników. Gra się tak długo, aż piłeczka doprowadzona zostanie do dołka. Każdy z zawodników ma 7 prób przy każdym dołku. Każde następne uderzenia wykonuje się z tego miejsca w którym piłeczka się zatrzymała. Uczestnicy wykonują uderzenia kolejno, lecz następny dopiero wtedy, gdy poprzedni zawodnik zaliczy dołek. Liczy się wykonywanie uderzenia od momentu startu, do wprowadzenia piłeczki do dołka. Uczestnik, który trafi do dołka za pierwszym razem otrzymuje 7 pkt., jeżeli za drugim 6 pkt., za trzecim 5 pkt. itd. Uczestnik, któremu nie udało się trafić do dołka w siedmiu próbach, otrzymuje 0 pkt. Każde następne stanowisko rozpoczyna zawodnik, który zajął ostatnie miejsce na stanowisku poprzednim. Zwycięzca wcześniejszego stanowiska gra na następnym jako ostatni.

Turniej wygrywa ten, kto uzyska największą liczbę punktów na wszystkich rozgrywanych stanowiskach. Przy wynikach remisowych rozgrywa się dodatkową rywalizację na jednym lub nawet na dwóch bądź trzech stanowiskach, do rozstrzygnięcia.

Tor czynny jest codziennie od 12.00.

Cennik

Od poniedziałku do piątku bilet ulgowy kosztuje 11 zł, bilet normalny 13 zł, bilet grupowy 9 zł od osoby

W soboty, niedziele i święta za bilet ulgowy zapłacimy 14 zł, bilet normalny 17 zł, bilet grupowy 11 zł od osoby

Dzieci do 120 cm wzrostu – wejście gratis pod opieką.

Kontakt

Recepcja MALTA SKI

Ul. Wiankowa 2, 61-131 Poznań

e-mail: recepcja@maltaski.pl

tel. 501 355 153, 502 256 280

Więcej: www.maltaski.pl


Bula Park (bowling + boule)

"Bula Park" to niepowtarzalne miejsce dla pasjonatów gier kręglarskich, gdzie w pięknej plenerowej scenerii jeziora maltańskiego zagrać można w bowling oraz, mniej znaną w Polsce grę pochodzenia francuskiego, boule. Na infrastrukturę Bula Parku składają się: 6 w pełni zautomatyzowanych torów do gry w bowling wraz z podliczaniem punktacji i prezentacją na tablicach wyników oraz 5 torów do gry w boule wypełnionych specjalnym żwirem ułatwiającym grę, zapewniających doskonałą rozrywkę zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących graczy.

Zasady gry w bowling opisywaliśmy szczegółowo w marcowej odsłonie kampanii SeniorWFormie. Boule (gra zwana również petanque) wywodzi się ze starożytnych gier z kulami, które uprawiano w Egipcie ponad 5000 lat temu. Do Polski gra w boule zawitała po II wojnie światowej wraz z repatriantami powracającymi z Francji, którzy przywieźli ze sobą kule.  W petanque gra się stalowymi kulami, czyli boulami (franc. "kula", czyt. bulami), które przeciwnicy, rzucając z oznaczonego na ziemi kółka, starają się umieścić jak najbliżej celu, czyli mniejszej, drewnianej kuleczki zwanej świnką (inaczej jack, cochonette i in.). W grę gra się w następujących układach:

W singlach zawodnicy mają po trzy kule, w dubletach i tripletach drużyna ma łączne 6 kul. Zdecydowanie najczęstszym typem rozgrywek jest gra drużynowa, a konkretnie tryplet.

Zwycięzcą rozgrywki jest drużyna, której kula po zakończeniu rozgrywki znajduje się najbliżej świnki. Drużyna ta zdobywa tyle punktów, ile posiada kul bliżej świnki niż najbliższa śwince kula przeciwnika. Zwycięzcą partii (meczu) jest strona, która jako pierwsza osiągnie 13 punktów.

Cennik

Bowling

pon-pt 16-20 za godzinę gry na torze trzeba zapłacić 35zł, 5zł gra na osobę

sob-ndz, święta przez cały dzień za godzinę gry na torze zapłacimy 40zł, 6zł od osoby za grę

 

Boule

pon-pt 16-20 za godzinę gry trzeba zapłacić 10zł

sob-ndz, święta przez cały dzień za godzinę gry zapłacimy 15zł

Kontakt: tel. 61 877 29 78, (wejście od ul. Krańcowej) czynne:

poniedziałek – piątek od 16:00 do 20:00, sobota – niedziela od 12:00 do 20:00

 

Bula Park jest czynny w okresie od kwietnia do września. Z uwagi na plenerowy charakter nie działa podczas opadów deszczu.

 


Patronat