Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Cykl wydarzeń kulturalnych na Ratajach dla poznańskich seniorek i seniorów

17.6.2021

Na grafice duży, czerwony napis "Bliżej kultury, bliżej siebie", pod nim kolejny, niebieski: "Cykl wydarzeń dla seniorów po raz czwarty na Ratajach". Nad napisami zdjęcie roześmianych i rozbawionych seniorów podczas plenerowego wydarzenia. Niektóre osoby klaszczą. Ratajskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w wydarzeniach w ramach cyklu „Bliżej Kultury, Bliżej Siebie”, dedykowanych osobom starszym. Wydarzenia odbędą się na powietrzu – w programie m.in. piknik, wycieczki po Poznaniu, gra terenową, biesiada i koncert.

Harmonogram wydarzeń:

19 czerwca, godz. 16.00-19.00 – piknik „Moja Ojczyzna”

Dwa koncerty w wykonaniu poznańskich artystów w amfiteatrze nad Wartą na os. Piastowskim – w programie polskie piosenki estradowe w wykonaniu Zespołu Seniorów „Poznańskie Wrzosy” oraz polskie pieśni patriotyczno-historyczne w interpretacji Leopolda Twardowskiego, któremu towarzyszyć będą Anna Macuk, Piotr Kałużny, Bartosz Kucz oraz Sławek Tokłowicz. W programie również spotkanie z Barbarą Tylman i jej twórczością, fortepianowe utwory miniaturowe w wykonaniu Piotra Twardowskiego, quiz historyczny z nagrodami, zabawy sportowo – integracyjne. Wydarzenie organizowane we współpracy z DK „Na Skarpie”.

22 czerwca – spacer z przewodnikiem po Poznaniu

Uczestnicy spaceru wysłuchają ciekawostek o wybranych obiektach naszego miasta, które wybudowano w XX wieku, m.in. o Zamku Cesarskim, Dzielnicy Cesarskiej, Okrąglaku, placu Wolności. Seniorzy będą mogli robić zdjęcia zwiedzanych obiektów, które wezmą udział w konkursie fotograficznym. Wszystkie zgłoszone prace zostaną pokazane na wystawie, a autorzy najciekawszych zostaną nagrodzeni. Wydarzenie organizowane we współpracy z DK „Jagiellonka”.

Druga połowa września (termin zostanie ustalony) – gra miejska „Śladami dawnych lat”

Będzie to swoista podróż w czasie oparta na wiedzy o Ratajach i kultowych miejscach tej dzielnicy. Uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup, otrzymają mapy ze wskazówkami i pytaniami, które mają doprowadzić ich do celu. Wydarzenie organizowane we współpracy z DK „Orle Gniazdo”.

3 października, godz. 15.00 – „Pyra, czyli biesiadowanie na POLNie”

Jest to jedno z najsmaczniejszych i najbarwniejszych wydarzeń na Ratajach, skierowane do odbiorców w każdym wieku. Podczas wspólnej biesiady przy ognisku nie zabraknie tańców, śpiewów z akompaniamentem gitary, konkursów i degustacji jesiennych przysmaków z ziemniakiem w roli głównej. Dodatkową atrakcją jest coroczny konkurs na przysmak, dekorację, kukiełkę. Uczestnicy konkursu w 2021 roku powalczą o tytuł „Najpiękniejszych Jesiennych Korali”. Wydarzenie organizowane we współpracy z DK „Polan Sto”.

W drugiej połowie października (termin zostanie ustalony) – koncert „Kofta, nastroje i żart”

Program koncertu oparty na piosenkach autorstwa Jonasza Kofty – “Do łezki łezka”, “Jego portret”, “Idź swoją drogą”, “Podróżą każda miłość jest”. Nie zabraknie subtelnych żartów i anegdot, a całość złoży się w fabularyzowaną opowieść o poecie spacerującym uliczkami uzdrowiska. Wydarzenie organizowane we współpracy z DK „Jędruś”.

Projekt „Bliżej Kultury, Bliżej Siebie” jest finansowany z budżety Miasta Poznania.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń: