Czerwiec w Bibliotece Raczyńskich
W czerwcu Biblioteka Raczyńskich zaprasza do udziału w drugiej Edycji Festiwalu Ludzie Książek, w ramach której organizowany jest m.in. spacer architektoniczny oraz panel dyskusyjny o przyszłości wydawnictw. Czerwcowy „Wtorek dla Seniora” poświęcony będzie z kolei treningowi pamięci i sztuce relaksacji. Nie zabraknie bezpłatnych oprowadzań po zabytkowych wnętrzach Biblioteki.
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, na zwiedzania obowiązują zapisy.
Harmonogram wybranych wydarzeń:
Rodzinne zwiedzanie Biblioteki
- 3 czerwca, godz. 11.00
- zbiórka w nowym holu
- obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, email: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.
Chętni mogą wziąć udział w oprowadzaniu, podczas którego będzie okazja nie tylko lepiej poznać historię biblioteki, ale także dowiedzieć się, jak wyglądało dzieciństwo fundatora Biblioteki Raczyńskich oraz sprawdzić, jakie zaskakujące i przywołujące wspomnienia skarby kryją zbiory Biblioteki.
Czytanie przestrzeni: „Klimatyzacja albo klimat”
- 13 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Jak przeżyć lato w szklanej pułapce? Czy jesteśmy gotowi na nadchodzący dyskomfort? Spotkanie poświęcone będzie sposobom na regulację nasłonecznienia i temperatury we wnętrzach przy pomocy elementów architektonicznych.
Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem
- 14 czerwca, godz. 17.30
- miejsce: Filia 35, ul. Druskienica 32
Autor powieści kryminalnych – o milicjantach i przedwojennych detektywach – opowie m.in. o tym, jak tworzy bohaterów, konstruuje intrygę, sprawdza historyczną rzeczywistość oraz która epoka najlepiej wypada w powieści.
Spotkanie z Gabrielą Gargaś
- 15 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: BR, sala 1
Gabriela Gargaś, autorka powieści obyczajowych, nazywana jest „czarodziejką kobiecych uczuć”. Podczas rozmowy w Bibliotece autorka opowie o swoich książkach, m.in. wznowionym właśnie „Lecie utkanym z marzeń”, ale także zdradzi inspiracje literackie i najbliższe plany.
Wykład: „Ignacy Moś — fundator i honorowy kustosz Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza. Wspomnienia”
- 17 czerwca, godz. 11.00
- miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84)
- zapisy: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl lub tel. 61 852 89 71
10 czerwca 1978 roku otwarto przy Starym Rynku w Poznaniu Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Po 45 latach od tego wydarzenia organizatorzy chcą opowiedzieć o niesamowitej pasji, osobowości i wytrwałości fundatora oraz honorowego kustosza muzeum. Wykład wygłosi dr Danuta Płygawko.
Wtorek dla Seniora: „Rusz głową!”
- 20 czerwca, godz. 16.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Kolejne spotkanie z treningiem pamięci – uczestnicy będą gimnastykować szare komórki. Po łamigłówkach będzie okazja do ćwiczeń nad sztuką relaksacji.
Sztuk-mistrze: „Spotkanie z Adamem i Łukaszem Grzegorowskimi”
- 22 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Gościem kolejnego spotkania będzie mistrz szewski Adam Grzegorowski. Podczas rozmowy, którą poprowadzi jego syn Łukasz, będzie można poznać nie tylko tajniki warsztatu szewskiego, ale również historię wielopokoleniowego zakładu, który powstał pod koniec XIX w. w Poznaniu i przeniesiony został do Kórnika na początku XX wieku.
Zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich
- 24 czerwca, godz. 11.00
- zbiórka w nowym holu
- obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, e-mail: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.
Biblioteka Raczyńskich rozpoczęła swoją działalność 5 maja 1829 roku. Uczestnicy wezmą udział w zwiedzaniu zabytkowego gmachu Biblioteki, które połączone będzie z historią najstarszej, do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce, a także z opowieścią o współczesności.
Bookclub: We need YA
- 27 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Kolejne spotkanie poświęcone będzie książkom i nie tylko. Tym razem mowa będzie m.in. o książkach tęczowych i języku neutralnym.
Strony fotografii: Ewa Kulesza
- 28 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.
Klub książki u Raczyńskich: „Nagle w głębi lasu”
- 30 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie wokół powieści „Nagle w głębi lasu” Amosa Oza. W czerwcu czeka na czytelników baśniowa przygoda w Izraelu. Maja i Mati – bohaterowie powieści „Nagle w głębi lasu” Amosa Oza – zagłębią się z czytelnikami w niezbadane zakamarki ich rodzinnej wsi i odkryją jej mroczne tajemnice.
Festiwal Ludzie Książki
Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki.
Harmonogram wydarzeń:
9 czerwca
- godz. 17.00 – spotkanie ze Sławkiem Gortychem (dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie), miejsce: Filia Sztuki, sala 5,
- godz. 19.00 – spotkanie z Michałem Rusinkiem (literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji), miejsce: BR, sala 1.
10 czerwca
- godz. 14.00 – spacer architektoniczny (opowieść o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy), zbiórka: w holu w nowej części Biblioteki, zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00),
- godz. 16.00 – panel dyskusyjny: „Czy wydawcy są jeszcze potrzebni?” (Czy wydawanie książek to biznes, czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu?), miejsce: Filia Sztuki, sala 5,
- godz. 18.00 – recital romantyczny z utworami Chopina i Liszta w wykonaniu Jakuba Dery – fortepian, miejsce: Filia Sztuki, sala 5.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook