Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu ogród różany w IHay les Roses, w dwóch rzędach znajdują się różne odmiany róż, m.in. w ziemi, w donicach i na ogrodowych konstrukcjach.
Rosarium w lHay les Roses, Dom Bretanii, fot. Marzena Jeleniewska-Jankowska

Dom Bretanii zaprasza na kolejne wydarzenia związane z trwającymi Dniami Kultury Francuskiej i Frankofonii, które poświęcone są ogrodom. W programie m.in. warsztaty oraz wystawa zielników artystycznych. W maju odbędą się również prelekcje z cyklu „Zielone wykłady”.

Program najbliższych wydarzeń w ramach Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii:

Wystawa zielników artystycznych Atelier Pachatur

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 30 maja w pon.-śr. w godz. 11.00-19.30, czw.-pt. w godz. 10.00-17.00
  • wstęp wolny

Atelier Pachatur to nazwa pracowni Pascale Cou, bretońskiej artystki tworzącej zachwycające kompozycje z suszonych kwiatów. Pascale uczyła się sztuki tworzenia zielników artystycznych pod okiem Elisabeth Heim – francuskiej artystki o międzynarodowej sławie specjalizującej się w kompozycjach roślinnych. W Domu Bretanii zostanie wystawiony cykl oryginalnych kompozycji artystycznych z suszonych kwiatów pochodzących z bretońskich ogrodów, takich jak dalia, hortensja, bratek, ostróżka ogrodowa, jarzmianka czy kosmos, z dodatkiem liści klonu, paproci i innych roślin.

Harmonogram wykładów w ramach cyklu „Zielone wykłady”:

22 maja, godz. 18.00 – wykład „Loara – królowa francuskich rzek”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Loara to najdłuższa rzeka Francji, której długość wynosi 1006 kilometrów, od źródeł w departamencie Ardèche na terenie Masywu Centralnego po ujście do Oceanu Atlantyckiego w Saint-Nazaire. Słynie nie tylko z wielu wspaniałych zamków, zbudowanych głównie w okresie renesansu w jej dolinie, tzw. Krainie Loary, oraz z malowniczych miasteczek, ale również z pięknych krajobrazów naturalnych, zarówno tych nizinnych, jak i górskich. O walorach kulturalnych Loary, jej środowisku naturalnym, a także o wyzwaniach, przed którymi ta stopniowo wysychająca rzeka stoi w obliczu zmian klimatycznych opowie Robert Barthe – francuski podróżnik, który przemierzył rzekę pieszo od źródła do ujścia, a także niejednokrotnie po niej żeglował.

25 maja, godz. 18.00 – wykład „Czudnemi figurami ty polskie księgi ozdobił”. Wokół ilustracji z najstarszego polskiego zielnika drukowanego

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Gdy 24 grudnia 1534 roku wyszło drukiem pierwsze polskie dzieło o charakterze zielnikowym, Stefan Falimirz, który je opracował, był tak zachwycony jakością wydania, że dał temu wyraz, pisząc: „[…] mój miły Florian swojego wielkiego nakładu nie telko nie litował, ale też ustawiczną robotą swą około tego tako pilnował, jakoby nasnadniej, nalepiej, nachędożniej nowemi literami i czudnemi figurami ty polskie księgi ozdobił i ochędożył”. I właśnie owe cudne figury, czyli ilustracje będą bohaterkami tego wykładu. Ale nie tylko one. Uczestnicy przyjrzą się także dawnym recepturom na leki zawartym w pierwszym zielniku i zastanowią nad tym, dla kogo to dzieło było przeznaczone. Wykład wygłosi Katarzyna Krzak-Weiss – historyczka sztuki, literaturoznawczyni, bibliolożka.

Wykład towarzyszy wystawie zielników artystycznych Atelier Pachatur.

31 maja, godz. 18.00 – wykład „André Le Nôtre – królewski ogrodnik i król ogrodników”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

André Le Notre to francuski architekt krajobrazu, w latach 1645-1700 był nadwornym ogrodnikiem króla Ludwika XIV. Był także rysownikiem, inżynierem, architektem i urbanistą. Jest autorem wielu najpiękniejszych ogrodów XVII wieku w stylu francuskim, w tym ogrodów Wersalu, które są jego arcydziełem. Stworzył także ogrody m.in. zamku Vaux le Vicomte, pałacu Chantilly z charakterystycznymi tarasami wodnymi, rezydencji królewskiej w Fontainebleau oraz ogrody w paryskiej dzielnicy Tuileries. Wykład wygłosi Elżbieta Guzikowska-Konopińska.

Szczegóły: