Dni Twierdzy Poznań
Poznańskie forty, schrony i podziemia znów otwierają się dla wszystkich, którzy chcieliby poznać ich tajemnice. Okazją będą XII Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie odbędzie się w weekend 24 i 25 sierpnia.
Dni Twierdzy Poznań to święto miłośników historii i fortyfikacji. W weekend 24 i 25 sierpnia będzie można odwiedzić ponad dwadzieścia obiektów. Będą wśród nich XIX-wieczne budowle, m.in. Forty IIa, Va, VI i VII. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany częściowo zachowany Fort IV (obiekt został w przeszłości wysadzony), po którym oprowadzą Pasjonaci Podziemi. Będzie można ich również spotkać podczas nocnego zwiedzania reliktów Fortu Winiary, czyli Cytadeli, a także w schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej przy ul. Kościelnej.
To nie jedyny obiekt z tego okresu, bo na zwiedzających czekać będą również szczeliny przeciwlotnicze w parku Wilsona oraz osobisty schron namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera, przygotowany dla niego w podziemiach willi, z której dziś nadaje Radio Poznań.
Najmłodszymi obiektami są te z okresu zimnej wojny. Należy do nich ciągle wzbudzający mnóstwo emocji wśród odwiedzających Przeciwatomowy Schron Dla Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach, a także debiutujący w programie wydarzenia schron pod budynkiem mieszkalnym przy ul. Kasprzaka, który jest nowym przystankiem w ramach inicjatywy „Oś 64”.
Natomiast o najstarszych umocnieniach stolicy Wielkopolski, pamiętających Mieszka I, przypomni Brama Poznania i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, przed którym będzie można spotkać średniowiecznych wojów.
Do odwiedzin zachęcają również muzea na Cytadeli — Uzbrojenia i Armii „Poznań”. Wizytę w nich można połączyć ze spacerem ze Stowarzyszeniem Reduta. Skoro o przechadzkach mowa, to ciekawą propozycją może być ta pod tytułem „Mało znane… zachowane… ale nie oblegane”. Dzięki niej będzie można się przekonać, że Twierdza Poznań to nie tylko forty i schrony, ale również inne budynki w centrum miasta, które zachowały się do dziś.
To tylko przykładowe atrakcje z programu tegorocznych Dni Twierdzy Poznań.
Pełna lista dostępna jest na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl. Warto również śledzić Facebooka DniTwierdzyPoznań.
Wstęp do wielu obiektów jest bezpłatny, choć niemal zawsze istnieje możliwość wrzuceniu dobrowolnego datku do puszki.
Źródło: poznan.pl