Dom Bretanii w maju
Dom Bretanii zaprasza do skorzystania z majowej oferty. W programie m.in. koncert, wykład i spotkanie klubu czytelniczego.
Harmonogram majowych wydarzeń:
Pokaz filmu „Na pokład”:
- 8 maja, godz. 18.00
- miejsce: Dom Bretanii, Stary Rynek 37
- wstęp bezpłatny
Dziwaczne trio zaprzyjaźnia się podczas zaimprowizowanej wycieczki na francuską wieś w ramach ryzykownej romantycznej misji.
Koncert Duo Hamon-Zayed:
- 15 maja, godz. 19.00
- miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
- bilety: 40 zł
Duet, powstały na styku dwóch odległych kultur, tworzą: bretoński flecista Erwan Hamon oraz mieszkający w Paryżu Palestyńczyk Yousef Zayed. Z wielkim kunsztem łączą na muzycznym polu swoje rodzime tradycje: bretońską i palestyńską. Arabskie melodie i rytmy oraz motywy muzyczne z górnej Bretanii spotykają się we wspólnej przestrzeni, harmonijnie się uzupełniając i tworząc ciekawe brzmienia. Duet jest wymownym przykładem dialogu międzykulturowego.
Spotkanie klubu czytelniczego:
- 21 maja, godz. 18.00
- miejsce: Dom Bretanii, Stary Rynek 37
- wstęp bezpłatny
Klub czytelniczy w Domu Bretanii zaprasza uczestników do udziału w spotkaniu wokół książki „Prawdziwe życie” Adeline Dieudonné.
Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności:
- 22 maja, godz. 18.00
- miejsce: Dom Bretanii, Stary Rynek 37
- wstęp bezpłatny
„W tyglu sztuki przełomu wieków XIX/XX w.” – wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak. Wykład poświęcony będzie nie tylko naszkicowaniu szczególnego kontekstu fin de siècle`u , ale przede wszystkim pokaże interesujące osobowości twórców, którzy wiele znaczyli w swoim czasie, odcisnęli piętno na kolejnym pokoleniu artystów, choć są rzadziej obecni w powszechnej świadomości nawet zagorzałych amatorów sztuki.
„Haiti — spod gruzów i opresji” — wystawa fotografii Corentina Fohlena:
- wystawę można odwiedzać do 29 maja
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
Wystawa prezentuje różne oblicza kraju zmagającego się z wyzwaniami klimatycznymi, biedą, korupcją, niestabilną państwowością oraz uwikłanego w trudne relacje międzynarodowe. Zdjęcia przedstawiają m.in. ślady kolonialnej obecności Francji w Haiti, skutki trzęsienia ziemi z 2010 roku, życie codzienne i pracę współczesnych Haitańczyków. Kadry ukazują też różnorodne i synkretyczne rytuały religijne.
Szczegóły:
- Kontakt: Dom Bretanii, Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej), tel. 61 851 68 51 | Dom Bretanii: aktualny program kulturalnych wydarzeń | Dom Bretanii: Facebook