Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu w centrum znajduje się ptak, wokół niego kwitnące gałęzie drzewa.
Fot. z archiwum Domu Bretanii

Dom Bretanii zaprasza do skorzystania ze swojej bogatej oferty. Tradycyjnie nie zabraknie pokazów filmowych i ciekawej wystawy. W październiku rozpocznie się także XV Festiwal Kultur Europy „Walonia i Bruksela”, podczas którego odbędą się ciekawe wykłady, warsztaty taneczne i potańcówka. 

Harmonogram planowanych wydarzeń:

16-22 października – XV Festiwal Kultur Europy „Walonia i Bruksela”

Belgia to kraj dwóch narodów, Walonów i Flamandów, dla którego różnorodność jest zarówno atutem, jak i źródłem napięć. 15. edycja Festiwalu Kultur Europy poświęcona będzie  francuskojęzycznej części Federacji Belgijskiej, tj. Walonii i Brukseli. Belgijska aura i specyficzna mentalność jej mieszkańców inspirowały Maigritte’a, Maeterlincka, Brela i innych. We franko-belgijskim kręgu kulturowym narodziły się też postaci komiksowe jak Lucky Luke, Tintin, Smerfy czy Thorgal. Festiwal jest zaproszeniem do spotkań z historią, kulturą i sztuką wciąż mało znanej Walonii i do odkrywania nieoczywistych twarzy kosmopolitycznej Brukseli.

16 października, godz. 18.00 – wykład „Belgia przed Belgią”

 • miejsce: Dom Bretanii
 • wstęp wolny

Dzisiejsza Belgia to nie tylko kraj w samym centrum zjednoczonej Europy, lecz także prawdziwy tygiel kultur, języków i tradycji. Mimo że jako niezależne państwo ukonstytuowała się dość późno, bo dopiero w 1830 roku, ma za sobą nadzwyczaj bogatą przeszłość, zdeterminowaną — między innymi — przez wpływy francuskie, niderlandzkie, austriackie i hiszpańskie. To właśnie wydarzenia z minionych stuleci, obfitujące w dramaturgiczne zwroty akcji, zadecydowały o współczesnym obliczu tego niezwykłego kraju, a dziedzictwo kulturalne, artystyczne i intelektualne, wniesione niegdyś przez różne narody, stanowi niezbywalny składnik jego tożsamości. Wykład wygłosi prof. Anna Loba.

17 października, godz. 18.00 – wykład „»Płaski kraj« i jego mieszkańcy – rozważania wokół belgijskiej tożsamości”

 • miejsce: Dom Bretanii
 • wstęp wolny

Belgia kojarzy się zwykle z frytkami i czekoladą, ale warto zastanowić się, jaki naprawdę jest ten kraj — skąpany w deszczu i melancholijnej mgle Północy, z niebem szarym zbyt, jak śpiewał Brel, by nie wybaczyć mu? Belgiem być, czyli kim? Flamandem, Walonem, a może mieszkańcem Brukseli? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w artystycznym i literackim dziedzictwie Belgii. Zbuntowana awangarda, fantastyka, nadrealizm, komiks i kryminał ukazują prawdziwie belgijski charakter, a walońsko-flamandzka dwoistość, sztuka kompromisu, autoironia i poczucie humoru, czynią z Belgii kraj o tyle wyjątkowy co, cytując jednego z jej czołowych pisarzy, najbardziej nierealny na ziemi. Wykład wygłosi dr Joanna Teklik.

18 października, godz. 18.00 – wykład „Inspirująca Bruksela”

 • miejsce: Dom Bretanii
 • wstęp wolny

Bruksela, ze względu na swe geograficzne położenie i długą historię, a także fascynujące zabytki i wspaniałe rzemiosło, od wieków przyciąga do siebie nowych mieszkańców. Tym, którzy przybywają do Brukseli z najdalszych zakątków świata, ukazują się jej różne ciekawe oblicza: miasto królów i żebraków, instytucji europejskich i organizacji światowych, wielojęzyczne miasto spotkań intelektualistów, wynalazców, artystów oraz rzemieślników. Kluczem do opowieści jest jej inspirujący potencjał, a także wymierne, osiągnięte na przestrzeni wieków, efekty owych inspiracji, np.: arrasy, koronki i czekolada, ale też instrumenty muzyczne, budowle, książki i rośliny. Każdy odnaleźć tu może własną inspirację. Wykład wygłosi prof. Dorota Walczak-Delanois.

19 października, godz. 18.00 – wykład „Victor Horta. Secesja pomiędzy gotykiem a modernizmem”

 • miejsce: Dom Bretanii
 • wstęp wolny

Victor Horta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców secesji. Na wykładzie poznamy jego realizacje oraz zastanowimy się nad genezą stylu belgijskiego architekta. Zastanowimy się, skąd czerpał swoje inspiracje oraz jakie były okoliczności powstania art nouveau. W późniejszych projektach odchodzi on od cech secesji – będzie to dla nas okazja, aby postawić pytanie, jaki był wkład Victora Horty w rozwój architektury XX wieku. Spotkanie z tym belgijskim twórcą to inspirująca wycieczka po secesyjnej Brukseli, gdzie znajduje się większość budynków jego autorstwa. Wykład wygłosi dr Przemysław Głowacki.

19-21 października – Belgijskie filmy w Kinie Muza (bilety: 12 zł)

 • 19 października, godz. 20.30 – „Tori i Lokita”, reż. Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne, 2022
 • 20 października, godz. 17.00 – „Nasze zmagania”, reż. Gulliaume Senez, 2018
 • 21 października, godz. 17.00 – „Zatrzymać”, reż. Gulliaume Senez, 2015

21 października, godz. 15.00-17.00 – Warsztaty tańców balfolkowych przygotowujące do potańcówki z duo Macke – Bornauw

Uczestnicy poznają kilka tańców balfolkowych, tj. pochodzących głównie z zachodnich regionów Europy tańców tradycyjnych, które zyskują od kilkunastu lat w Polsce coraz większą popularność. W programie nauka tańców w parach jak scottish, walczyk, mazurek czy polka, a także tańców w korowodzie, w kręgu lub łańcuchu (cercle circassien, chapelloise, rond d’Argenton, andro). Warsztaty przygotują do potańcówki z duo Macke – Bornauw (22 października). Nie trzeba przychodzić w parach.

22 października, godz. 18.00 — Duo Macke — Bornauw „Curly music”: Barok na folkowo i potańcówka balfolkowa

 • miejsce: Klub 2 Progi, al. Niepodległości 36
 • bilety w cenie 35 zł do nabycia: bilety24.pl, CIK, Dom Bretanii

„Curly Music” to program, w którym muzyka barokowa jest reinterpretowana przez artystów z Walonii wedle kanonów muzyki tradycyjnej. Uczestnicy usłyszą rzadko wykorzystywane w muzyce klasycznej instrumenty o ludowym rodowodzie: musette (rodzaj małych dworskich dud), dudy flamandzkie, akordeon diatoniczny i — znany tylko w Walonii — pedał basowy o brzmieniu zbliżonym do akordeonu. Świeże i niepozbawione dowcipu spojrzenie artystów na muzykę barokową jest w gruncie rzeczy ukłonem w stronę wzajemnych wpływów kultury „wysokiej” i „niskiej” – muzyka dworska wszak niegdyś przenikała się z ludową.

W repertuarze będzie można usłyszeć utwory barokowych kompozytorów jak: Haendel, Purcell, Telemann oraz mniej znanych niderlandzkich twórców muzyki tego okresu takich jak Jakob Pieters Beukema czy francuski choreograf D’Aubat Saint Flour – autor zbioru kontredansów, a także dwudziestowieczne kompozycje nawiązujące do stylistyki epoki. W drugiej części wieczoru muzycy zagrają do tańca. Uczestnicy usłyszą tańce tradycyjne z zachodniej Europy w nowoczesnych interpretacjach.

26 października – Pokaz filmów dokumentalnych w ramach VII Przeglądu Kina Żydowskiego (organizator: Miasteczko Poznńa)

godz. 17.00 – pokaz filmu „#uploading_holocaust”

Pierwszy dokument zrealizowany w całości na podstawie materiałów zamieszczonych przez internautów na platformie YouTube. Wszystkie zostały zarejestrowane przez izraelską młodzież w czasie tzw. wycieczki do Polski, podróży upamiętniającej Holokaust. Program wycieczek został zainicjowany pod koniec lat 80. W typową podróż wyruszała grupa 100 nastolatków, którzy w ciągu 8 dni odwiedzali 4 obozy koncentracyjne, 3 masowe groby, 2 getta i 14 miejsc pamięci.

godz. 18.40 – pokaz filmu „Pamięć archiwów”

Archiwistka i badaczka Isabelle Ullern bada oficjalne archiwa filozofki Sarah Kofman. Francuska myślicielka reprezentowała nurt dekonstrukcjonistyczny. Zasłynęła swoimi wybitnymi pracami na temat Nietzschego i Freuda. Zagłębiając się w archiwa, Ullern przywraca wspomnienie Sarah, która popełniła samobójstwo w październiku 1994 roku – nie tylko jej prace filozoficzne, ale i prywatną przeszłość ukrytego dziecka Holokaustu. Na czas filmu, Isabelle wciela się w osobę Sarah. Po pokazie odbędzie się spotkanie online z reżyserem filmu w j. francuskim, tłumaczone na j. polski.

16 października – 20 grudnia – wystawa „Między światłem a cieniem. Walońska przyroda w obiektywie Emmanuela Oldenhove”

 • miejsce: Dom Bretanii
 • wstęp wolny

Emmanuel Oldenhove pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Z wyczuciem pracuje ze światłem, a swoje kadry dobiera tak, aby jak najciekawiej wyeksponować fotografowane zwierzęta czy rośliny. Z niezwykłą precyzją łapie momenty przejścia – od świtania do dnia, od pola uprawnego do dzikiej natury. Wiele zdjęć wykonał w czasie pandemii, kiedy zwykły spacer do lasu stanowił odskocznię od domowej monotonii, a fotografowi pozwolił odkryć na nowo i docenić bogactwo naturalne jego rodzinnej Walonii.

Szczegóły: