Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

„Dzieciństwo na trzepaku”, czyli PRL w Bibliotece Raczyńskich

05.10.2023

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w centrum grafika rysunek chłopca wiszącego w dół na trzepaku, czyta książkę, powyżej na jasnobrązowym tle czarny napis: "Dzieciństwo na trzepaku", poniżej szczegóły dotyczące projektu.

A gdyby tak przeczytać po latach ulubione książki z dzieciństwa? Jeszcze raz spotkać się z Dudusiem, Tolkiem Bananem, Gabrysią Borejko i szympansem Tytusem? Podsunąć dzieciom i nastolatkom ulubione książki z młodości ich rodziców i dziadków? „Dzieciństwo na trzepaku” w Bibliotece Raczyńskich to interdyscyplinarna kampania promująca czytelnictwo, skoncentrowana wokół temu dzieciństwa w PRL.

Harmonogram planowanych wydarzeń:

Wystawa „Dzieciństwo na trzepaku”

  • 15 września – 24 listopada, Galeria Atanazego

Bez smartfonów, komputerów, interaktywnych zabawek — Biblioteka zaprasza na wystawę o dzieciństwie w PRL. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych – wyprawa do tajemniczego świata, w którym zabawki robiło się samemu, a w ramach zajęć szkolnych jeździło się na wykopki i sadzenie drzew. Na ekspozycji zobaczymy dawne zabawki, przedmioty codziennego użytku, meble i inne pamiątki z czasów Polski Ludowej. Dodatkowo wypowiedzi osób dorastających w PRL-u wzbogacają część merytoryczną wystawy o osobistą perspektywę i przywołują wspomnienia Poznania sprzed lat. Ważnym elementem wystawy będą też opowieści o literaturze tamtych czasów i bohaterach, którzy cały czas, jak np. Pan Samochodzik, trwają w kulturze.

Przy okazji wystawy w mediach społecznościowych Biblioteki pojawi się cykl filmów o literaturze dla dzieci i młodzieży odczytanej po latach. Będzie można dowiedzieć się, co łączy Pana Samochodzika z agentem 007, dlaczego Adama Bahdaja można nazwać Adamem Słodowym polskiej literatury, a także, z jakich powodów lepiej było być dziewczyną w PRL, a nie w Polsce XIX-wiecznej, jak przydarzyło się bohaterce „Godziny pąsowej róży”. Literaturoznawcy z Zespołu ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcej WFPIK UAM odczytają po latach klasyki literatury młodzieżowej okresu PRL.

„Ciocia Jadzia w PRL” – spotkanie z Elizą Piotrowską

  • 14 października, godz. 11.00,
  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki

Spotkanie z Elizą Piotrowską, autorką cyklu książeczek o Cioci Jadzi, wokół najnowszej książki „Ciocia Jadzia w PRL”. Spotkanie przeznaczone dla dzieci powyżej 6 lat.

„Ślepa kuchnia” – spotkanie z Moniką Milewską

  • 18 października, godz. 18.00,
  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki

Z Moniką Milewską, poetką, antropolożką, wykładowczynią i autorką m.in. książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” odbędzie się rozmowa o tym, co jadali Polacy w okresie PRL i związkach kulinariów z polityką.

„Nasz mały PRL” – spotkanie z Witoldem Szabłowskim

  • 15 listopada, godz. 18.00
  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki

Dziesięć lat temu dziennikarz Witold Szabłowski wraz ze swoją rodziną przeprowadził eksperyment: przez pół roku żyć jak na przełomie 1981 i 1982 roku — bez internetu i telefonu, z wąsami i trwałą, jeżdżąc do pracy „maluchem” i jedząc dania z przepisów publikowanych przez „Przyjaciółkę”. Efektem tego eksperymentu jest książka „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”, wokół której będzie toczyła się rozmowa podczas spotkania.

Projekt dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”.

Szczegóły: