Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku

W ramach uniwersytetu można zapisać się na zajęcia m.in. z rysunku, malarstwa, ikonopisania, fotografii i ceramiki, a także brać udział w wielu ciekawych wykładach. Uczestniczki i uczestnicy mają również możliwość udziału w plenerach malarskich, przygotowują swoje wystawy. Na uniwersytecie obowiązuje opłata semestralna. Rekrutacja na rok akademicki 2023/24 odbywać się będzie w terminie 1.06-15.09.2023. W miesiącach letnich (czerwiec-wrzesień) na Uniwersytecie odbywają się kursy wakacyjne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

W ramach uniwersytetu można zapisać się m.in. na warsztaty „Malowanie światłem – fotografia cyfrowa”. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Obowiązuje opłata semestralna.

Fundacja Serdecznik

Fundacja oferuje profesjonalne warsztaty plastyczne dla seniorów w różnych technikach z zakresu malarstwa i rysunku. Fundacja organizuje wystawy, plenery, ciekawe zajęcia i spotkania, a od czasu do czasu również kilkudniowe turnusy artystyczno-zdrowotne. Zajęcia są płatne.

Projekt Fifna

Projekt Fifna realizowany jest przy ul. Sienkiewicza 20A. W ramach projektu działa m.in. „Grupa Literacka Seniorów” i dyskusyjny klub książki, a także uwalnianie książek (w siedzibie projektu można wypożyczyć i pozostawić książki).

  • Szczegóły | Kontakt: ul. Sienkiewicza 20, tel. 533 488 550

Centrum Kultury „Zamek”

W zamkowych pracowniach można znaleźć bogatą ofertę artystyczną — działa tu Pracownia Grafiki, Pracownia Plastyczna Tartak, Pracownia Malarstwa i Rysunku dla Dorosłych, Pracownia Ceramiki i Rzeźby, Pracownia Rysunku i Form Plastycznych, Pracownia Fotografii, Pracownia Słowa i Poezji Śpiewanej, Pracownie Filmowe, Studio Teatralne „Próby”, Chór Męski ARION, Kapela Dudziarzy Wielkopolskich, Kuźnia Piosenki. Zajęcia w ramach pracowni są płatne.

Klub Starszaka CREO

Klub działa przy Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Prowadzi warsztaty artystyczne, z których produkty trafiają na aukcje lub bezpośrednio do osób potrzebujących różnorodnego wsparcia. To miejsce dla tych, którzy w miłej atmosferze lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Warsztaty są bezpłatne.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Poznaniu organizowało comiesięczne spotkania w ramach dwóch cyklów warsztatów: „Kurs malarstwa i rysunku” oraz „Kaligrafia i iluminacja”. Przedmiotem warsztatów „Kurs malarstwa i rysunku” były zagadnienia dotyczące środków wyrazu artystycznego, sproblematyzowane zagadnienia natury twórczej stanowiące dialog z kierunkami i nurtami sztuk wizualnych. „Kaligrafia i iluminacja” to cykl warsztatów, podczas których można było poznać podstawy kilku rodzajów pisma, a także sztuki iluminacji – czyli zdobienia ksiąg. Obydwa kursy były płatne. Szczegółowy program i harmonogram zajęć na semestr jesienno-zimowy 2023 jest w opracowaniu.

  • Kontakt: al. Marcinkowskiego 9, tel. 61 856 80 00

Fundacja Młyn Wsparcia

Fundacja zaprasza najstarszych mieszkańców miasta do wspólnego spędzania czasu wolnego. Seniorki i seniorzy mogą wziąć udział w nieodpłatnych zajęciach edukacyjnych, prozdrowotnych, kulturalnych i rekreacyjnych – to m.in. taniec rehabilitacyjny, arteterapia. Fundacja koordynuje działalność Klubu Seniora „Niezły Młyn”, dedykowanego mieszkankom i mieszkańcom Starego Miasta w Poznaniu.

  • Szczegóły| Kontakt: ul. Mostowa 16, tel. 663 942 366

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

W Bibliotece odbywają się bezpłatne warsztaty kreatywne pod hasłem „Niby nic takiego, ale coś pięknego”. Można również wziąć udział w warsztatach i spotkaniach organizowanych w ramach „Otwartej pracowni fotografii”.

Dom Kultury „Jędruś”

W domu kultury odbywają się zajęcia w ramach „Sekcji malarskiej”. Skupia ona seniorki, które rozwijają swe zdolności plastyczne pod okiem profesjonalistki. Warsztaty dotyczą różnorodnych technik, począwszy od pasteli, przez akwarele po olej na płótnie. Efekty pracy prezentowane są na corocznych wystawach. Zajęcia są płatne.

Dom Kultury „Polan Sto”

W domu kultury działa „Pracownia artystyczna rysunku i malarstwa dla dorosłych”. W programie warsztatów m.in. zasady perspektywy i kompozycji rysunku, technika rysunku odręcznego, zasady projektowania zieleni (drzew, krzewów, wody), studium martwej natury i wiele innych. Zajęcia są płatne.

Dom Kultury „Na skarpie”

W domu kultury działa Związek Literatów Polskich, który jest organizatorem wieczorów literackich, dyżurów literackich, spotkań otwartych, rozmów na temat twórczości literackiej i nie tylko. Można także skorzystać nieodpłatnie z pomocy specjalistów od słowa, by zyskać dla siebie sugestie warsztatowe w dziedzinie poezji. W domu kultura działa także senioralny, estradowy zespół wokalny „Poznańskie Wrzosy”, w którym znaleźć można zarówno wokalistów, jak i muzyków instrumentalistów.

Dom Kultury „Stokrotka”

W domu kultury odbywają się warsztaty plastyczne i rękodzielnicze (np. malarstwo sztalugowe, wyplatanie, itp.). Zajęcia są płatne.

Osiedlowy Dom Kultury „Orbita”

W domu kultury działa „Klub robótek ręcznych”. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się raz w miesiącu według wcześniej ustalonego grafiku.

Osiedlowy Dom Kultury „Bajka”

W domu kultury odbywają się okazjonalne warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Działa tam również pracownia ceramiczna. Zajęcia są płatne.

Wytwórnia Bakcyl

Wytwórnia raz w miesiącu prowadzi bezpłatne warsztaty ceramiczne dla seniorów.Termin kolejnych warsztatów jest ruchomy i podawany na bieżąco. Podczas warsztatów wprowadzane są techniki modelowania z gliny, wypału na biskwit i szkliwienia. Seniorzy mają możliwość stworzenia ceramicznych przedmiotów według własnego projektu.

Pracownia Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”

W pracowni odbywają się okazjonalne warsztaty plastyczne, rzemieślnicze i rękodzielnicze.

  • Szczegóły | Kontakt: św. Marcin 57, tel. 600 351 658