Edycja 2011

Senioralia* już za nami, ale ciągle mamy w pamięci tłumy poznaniaków, którzy 1. października wyszli na ulice miasta, by wspólnie pokazać, jak nieprawdziwy jest obraz seniora w społeczeństwie. Bo też taki był główny cel Senioraliów* - udowodnić, że osoby starsze żyją w naszym mieście, a co więcej, chcą takich samych praw do uczestnictwa w życiu społecznym, w kulturze, edukacji, jak pozostali mieszkańcy miasta. Senioralia*, jak i pozostałe wydarzenia organizowane przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, zrodziły się z potrzeby. Potrzeby, by sprawić, że ta grupa społeczna zostanie zauważona, że pomału ludzie młodsi nauczą się oswajać czas późnej dorosłości, że zaczną dostrzegać jej zasoby, a nie tylko deficyty. I to samo tyczy się samych zainteresowanych. W marszu inaugurującym imprezę wzięło udział kilkaset osób. 

Dzięki Senioraliom* wielu z Państwa dowiedziało się też lub przekonało na własne oczy, czym, między innymi, zajmuje się Centrum Inicjatyw Senioralnych...

Pracujemy bowiem po to, by pokazywać możliwości, dawać okazję. Nie mamy zamiaru wyręczać Państwa w niczym. To, co do nas należy i co robimy z dużą satysfakcją, to dawanie szansy, informowanie o ofercie. Oczywiście, motywujemy, zachęcamy do udziału w organizowanych przez nas imprezach, czy też do przychodzenia do Centrum. Niemniej, bez Waszej woli i współpracy niczego nie zdziałamy. To, na szczęście, nie stanowi problemu, bo po raz kolejny swoim zaangażowaniem pokazali Państwo, że praca z Wami to przyjemność i ciągła zachęta dla nas do rozwoju i działania.

Warsztaty w Centrum Inicjatyw Senioralnych

Już w pierwszych dniach Senioraliów* listy zapisów na warsztaty były pełne. W Centrum odbyło się dwadzieścia warsztatów, w których wzięło udział dwustu seniorów.

Wykłady na poznańskich uczelniach

W 25 wykładach wzięło udział ponad 300 seniorów. To niewielka liczba, zwłaszcza, że przygotowaliśmy duże sale wykładowe i wielkoformatowych prelegentów. To jednak nie znaczy dla nas, że nie warto. Warto, bowiem ci z Państwa, którzy wzięli udział w wykładach dzwonili do nas niezwykle usatysfakcjonowani i jeszcze bardziej zbulwersowani, że ich rówieśnicy nie korzystają z tak ciekawej i dobrze przygotowanej oferty.  

Drzwi otwarte

W 16 zorganizowanych przez organizacje pozarządowe, miejskie jednostki i firmy proseniorskie drzwiach otwartych wzięło udział niemal 800 seniorów. Cieszymy się, że tak wielu z Was skorzystało z możliwości zapoznania się z ofertą klubów, organizacji, Akademii 50+ i innych fantastycznych miejsc, o których informowaliśmy przez cały październik.

Konferencja „Działania proseniorskie w Poznaniu na tle działań w Polsce – dobre praktyki”

Więcej o konferencji...

Partnerzy i wolontariusze

Senioralia* nie odbyłyby się, gdyby nie współpraca pomiędzy Centrum IS i uniwersytetami trzeciego wieku, które były partnerami przy organizacji imprezy, rektorami uczelni, dziekanami wydziałów oraz wykładowcami, którzy zorganizowali fascynujące wykłady, a także organizacjami pozarządowymi, firmami, jednostkami miejskimi, osobami prywatnymi.

Nieoceniona okazała się po raz kolejny pomoc wolontariuszy Centrum Inicjatyw Senioralnych, bez których na pewno byłoby nam znacznie trudniej. Jesteśmy niewielkim zespołem i choć mamy duże możliwości, sporo energii, jednak pomoc zarówno młodych, jak i starszych wolontariuszy jest dla nas zawsze skarbem i ogromną pomocą. Serdecznie wszystkim Wam dziękujemy. Jesteście wspaniali.

GALERIA ZDJĘĆ

Do pobrania:


*Nazwa Senioralia używana jest dzięki uprzejmości Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód - organizatora SENIORALIÓW w Warszawie i na Mazowszu www.senioralia.pl

Seksualność w jesieni życia
7.10, godz. 9.00-10.30, prowadzi Izabela Turbaczewska-Brakoniecka, Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej ROZMOWA