Edycja 2012

17-18 marca ponad 3600 osób odwiedziło targi Aktywni 50+. Dziękujemy Państwu za AKTYWNĄ obecność i zapraszamy do przeczytania relacji z imprezy i do obejrzenia zdjęć w GALERII.

Organizatorzy

Targi Aktywni 50+ zostały zrealiowane we współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

                

Współorganizatorami imprezy było Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

                                            

Impreza została wpisana do Krajowego Planu Działań na rzecz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 w Polsce.

Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, Monika Szelągiewicz
w rozmowie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

Uroczyste otwarcie 

W uroczystym otwarciu wzięli udział Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski, Prezydent Jerzy Stępień, Prezes MTP Andrzej Byrt oraz senator Mieczysław Augustyn.  

           
Targi zostały objęte honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania    

Program wydarzeń

Program wydarzeń został opracowany przez zespół Centrum Inicjatyw Senioralnych. 

PROGRAM

Stoisko Centrum Inicjatyw Senioralnych 

Na naszym stoisku dowiedzieć się mogli Państwo o realizowanych i planowanych działaniach CentrumIS, a także spotkać naszych wolontariuszy, bez których targi nie byłyby tak sprawnie zorganizowane. Dziękujemy! 

       

 

Stoisko mini-programu Creator

Stoisko mini-programu Creator, a w tym realizowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych projektu RECO - regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych spotkało się z Państwa dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu RECO, Adrianna Brzostowska, odpowiadała na Państwa uwagi i wątpliwości. Jednocześnie prosiliśmy Państwa o wzięcie udziału w filmie, w którym, z perspektywy czasu, zanosiliście przesłanie do samych siebie w wieku dwudziestu lat.    

         

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC i jest częścią mini-programu Creator

Wystawa 

Podczas trzeciej edycji targów Aktywni 50+ wystawiło się 130 podmiotów, w tym zarówno organizacje pozarządowe, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, jak i firmy komercyjne. Wystawcy zaprezentowali ofertę działań proseniorskich oraz produktów i usług age-friendly.

        

Listę wystawców oraz kontakt do nich znajdą Państwo w katalogu informacyjnym.  

KATALOG INFORMACYJNY

Scena główna

Na scenie głównej wysłuchać można było prelekcji dotyczących spraw bliskich seniorom. Wystąpili m.in. przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, INEI S.A., GPK Central Medical, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Szczególną apropatę uzyskał, przygotowany po raz pierwszy na targach Aktywni 50+ - pokaz mody. Wydarzenie zostało przygotowane i zrealizowane przez Akademię 50+ i zebrało rekordową publiczność.  

         

Sport

Na scenie sportowej pokazali Państwo, jak aktywnym można pozostać w okresie późnej dorosłości. Wśród tegorocznych pokazów największą popularnością cieszyło się tai chi, tańce integracyjne w kręgu i pokazy tańców narodowych i regionalnych. Osobna przestrzeń przeznaczona była na naukę prawidłowego chodzenia z kijkami - tu, jak co roku, instruktorzy Marszu po Zdrowie i Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking dali z siebie wszystko.

            

Warsztaty

W dwóch salach warsztatowych, przez cały weekend, brali Państwo udział w warsztatach. m.in. filcowania, decoupage'u, florystycznych, technik krawieckich. INEA, na osobnej przestrzeni, doskonaliła Państwa umiejętności w zakresie korzystania z internetu. Zdecydowanym faworytem okazał się jednak warsztat śmiechoterapii przygotowany przez Fundację Dr Clown. 

         

Badania profilaktyczne

Zorganizowano również badania: profilaktyczne: cukrzycy i otyłości, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru we krwi, poradnictwo dotyczące higieny jamy ustnej, konsultacje lekarzy medycyny ogólnej, porady w zakresie dietetyki, porady w zakresie fizjoterapii, badanie densytometryczne (osteobus), badanie słuchu – audiobus.  

                          

Kultura 

W czasie dwóch dni targowych Iglica, nie tylko podczas koncertów finałowych, gromadziła pełną widownię. Zarówno występy duetów operetkowych, jak i koncerty Affabre Concinui i Męskiego Chóru ARION spotkały się z Państwa entuzjastycznym przyjęciem. Natomiast występy gwiazd - Marka Torzewskiego i Jacka Wójcickiego okazały się strzałem w dziesiątkę.  

         

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do podniesienia jakości targów Aktywni 50+ - organizatorom, wystawcom, współorganizatorom, wolontariuszom, ale przede wszystkim seniorom, którzy nam zaufali i bez których targi nie miałyby sensu.