Edycja 2017


12 i 13 maja w pawilonie nr 15 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się VIII edycja targów senioralnych VIVA SENIORZY! W ciągu dwóch dni targi odwiedziło, według statystyk MTP, blisko 3000 osób.

W uroczystym otwarciu ósmej edycji targów VIVA SENIORZY! udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Miasta Poznań. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyły także wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych. Uroczysta inauguracja odbyła się w Sali Ziemi.

Inauguracji targów towarzyszyła uroczystość wręczenia wyróżnień w ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu konkursie "VIVA! Wielkopolski Senior". Do udziału w konkursie kandydaci, osoby 60+ wyróżniające się szczególną aktywnościa społeczną, zgłaszani byli przez swoje lokalne społeczności. Laureatów wyłoniło specjalnie powołane jury.

Do udziału w targach zgłosiło się 42 organizacji i klubów seniora z Poznania i Wielkopolski, które otrzymały od Organizatorów nieodpłatnie stoisko wystawiennicze.

Z ofert przygotowanych przez wystawców ułożono bogaty program wydarzeń edukacyjnych i rekreacyjnych. Podczas targów VIVA SENIORZY! odbyło się kilkanaście różnych warsztatów edukacyjnych.

Targi VIVA SENIORZY! to nie tylko pokazy sportowe czy warsztaty, ale także badania profilaktyczne (m.in. pomiar cukru, pomiar ciśnienia, wskaźnik masy ciała). Specjaliści z zakresu dietetyki, okulistki i rehabilitacji udzielali seniorom bezpłatnych porad na stoiskach wystawienniczych.


Wśród wystawców znalazło się także ponad 30 pomiotów reprezentujących senioralny biznes lub instytucje publiczne.

Targi VIVA SENIORZY! to również uczta dla miłośników dobrej muzyki. Po uroczystej inauguracji seniorzy obejrzeli fragmenty musicalu „Zakonnica w przebraniu" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego, odpowiedzialnego za przygotowanie całej oprawy kulturalnej targów. Spektakl muzyczny "BODO...tanga" w wykonaniu Oksany Hamerskiej i Radosława Elisa i towarzyszącego im zespołu przypomniał zgromadzonym utwory gwiazdy przedwojennego kina Eugeniusz Bodo. Teresa Lipowska, aktorka serialu "M jak Miłość" przy akompaniamencie fortepianu przeczytała wiersze Jeremiego Przybory. Na finał targów odbył się wzruszający koncert Ewy Bem.

Stoisko CIS odwiedziły setki seniorów z całej Wielkopolski zainteresowanych ofertą aktywizującą. Na stoisku dystrybuowana była prasa senioralna i materiały informacyjne, Poznańskie Pudełka Życia, zespół Centrum udzielał seniorom informacji. Targi to także okazja do nawiązania przez Centrum nowych relacji pod przyszłą współpracę i nowe działania na rzecz seniorów.

Nieocenieni wolontariusze Centrum oferowali seniorom pomoc w obsłudze komputera i smartfona.

W trakcie trwania targów zespół Centrum przygotował na swoim stoisku targowisko ofert wolontariatu dla seniorów. Zainteresowani mogli na podstawie dostępnych fiszek zorientować się jakiego rodzaju pracy oczekują od nich obecne na targach organizacje i nawiązać współpracę podchodząc bezpośrednio do ich stoiska.

Podczas targów VIVA SENIORZY! zespół Organizatorów wspierał międzypokoelniowy skład wolontariuszy: seniorki i seniorzy - wolontariusze Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz wolontariusze Stowarzyszenia AMBITIO, młodzież gimnazjalna pod przewodnictwem Małgorzaty Wower.

Wszystkim wystawcom i odwiedzającym serdecznie dziękujemy za wspólny czas i wymianę myśli i energii podczas tegorocznej edycji targów VIVA SENIORZY! Mamy nadzieję zobaczyć się z Wami za rok.

Szczególne podziękowania kierujemy do partnerów, współpracowników i wolontariuszy, bez których przygotowanie tego ogromnego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.Targi VIVA SENIORZY! są realizowane we współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań oraz Miedzynarodowych Targów Poznańskich


Współorganizatorami imprezy są Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych


Partner


Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem
Marszałka Województwa Wielkopolskiego
oraz Prezydenta Miasta Poznania