Edycja 2019

Koniec września to jednocześnie początek dziewiątej edycji imprezy „Senioralni. Poznań”. Centrum Inicjatyw Senioralnych po raz kolejny wraz z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi – przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dedykowanych najstarszym mieszkańcom Poznania.

„Senioralni” to cykl otwartych wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w przeróżnych miejscach posiadających ofertę skierowaną do seniorów. Inauguracja tegorocznej imprezy odbyła się w sobotę 28 września o godz. 11.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Prezydent Poznania tradycyjnie przekazał seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Wręczone zostały kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom". Po części oficjalnej odbył się koncert Krystyny Giżowskiej „W drodze do Fontainebleau, czyli witamy polską złotą jesień”. Na scenie wystąpił też Bartosz Kuczyk. W programie znalazł się również pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostapei. W trakcie inauguracji można było wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Seniorzy skorzystali również z bezpłatnych badań kontrolnych, do których zaprosiło Centrum Medyczne Synexus, partner główny jesiennego cyklu wydarzeń. Inauguracja zgromadziła ok 300 osób.

Jesienny cykl spotkań trwał w tym roku do 11 listopada. Przez 6 tygodni w Poznaniu odbyło się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbyły się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. W ramach warsztatów w Cetrum można było uczestniczyć w ekolekcji, spotkaniu z neurologopedą, pracownikiem NFZ czy ratownikami medycznymi z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Spotkania w Centrum to także spotkania ze specjalistami ZUS i Urzędu Pracy ale także spotkanie edukacyjne dotyczące jakości powietrza w Poznaniu. Tradycyjnie już pracownicy Urzędu Miasta zaprosili do odwiedzenia Kolegium Jezuickiego i jego historycznych zakątków. Poznańskie teatry zaprosiły na wybrane wydarzenia i spektakle w niższych cenach. Osoby chętne mogły skorzystać z pokazowej lekcji angielskiego. Sporym zainteresowaniem cieszył się spacer cyfrowy a miłośnicy międzypokoleniowej wymiany myśli i doświadczeń mogli wziąć udział w Debacie Pokoleń. Na wykłady zaprosił Uniwersytet Medyczny, Przyrodniczy oraz Erga Omnies. Dla miłośników spotkań artystycznych odbyły się warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy. Piszący mogli wziąć udział w spotkaniu Klubu Literackiego Seniora. Nie zabraknie też muzyki – seniorzy wysłuchają m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego. Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszyła potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych. Dla osób chcących być na bieżąco z najnowszymi trendami Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Barak Kultury oraz CH POSnania zorganizowało cykl spotkań i warsztatów na temat mody. Spotkania zostały zakończone pokazem mody. Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekareacji w ramach Tygodnia dla Seniora zaprosiło na "Chwiałkę" w cenie promocyjnej. Osoby zainteresowane badaniami kontrolnymi i poradami zdrowotnymi mogły odnaleźć w programie bezpłatne badania profilaktycznych m.in. wzroku, słuchu, stóp, wątroby, jelita grubego i pamięci. Na swoje posiedzenie, tym razem w wyjątkowych okolicznościach bo do Malarni Teatru Polskiego, zaprosiła Państwa Miesjka Rada Seniorów. 

Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbyła się 25 i 26dziernika na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Podobnie jak w zeszłym roku Targi podzielone zostały na cztery bloki tematyczne: aktywność, zdrowie, wiedza i otoczenie. Targi to również bardzo ciekawa propozycja artystyczna. Pierwszego dnia na targowej scenie wystąpiła Grażyna Brodzińska, a dzień później pojawiła się na niej Halina Frąckowiak. Podczas targów seniorzy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z obsługi komputera czy smartfona. Program przewiduje również zajęcia związane z aktywnością fizyczną i tańcem, warsztaty ogrodnicze, zielarskie i kulinarne oraz strefę kosmetyczną.

Partnerem Głównym dziewiątej edycji „Senioralni. Poznań” jest Centrum Medyczne Synexus. Partnerem inauguracji „Senioralnych” jest firma Amed Gabinety Specjalistyczne oraz Podróże na Emeryturze.

Patronat medialny: Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My 60+, Radio Poznań, MC Radio, Radio Emaus, TVK Winogrady.

Więcej na temat targów: https://centrumis.pl/edycja-2019.html

Partner Główny Senioralni.Poznań 2019

 

Partnerzy Inauguracji 

 

Patronat

Patronat medialny