Edycja 2011

12. i 13. marca 2011r. odbyła się w Poznaniu druga edycja targów Aktywni 50+, pierwszych w Polsce targów skierowanych do osób po pięćdziesiątym roku życia, organizowanych przez Miasto Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Współorganizatorem targów  jest Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Tak jak w ubiegłym roku impreza okazała się dużym sukcesem, a nawet rozszerzyła zasięg, korzystając z większego niż w ubiegłym roku pawilonu nr 3. Ekspozycję przygotowało niemal stu wystawców komercyjnych oraz społecznych. Podczas dwóch dni targi odwiedziło 3 i pół tysiąca osób, głównie poznaniaków, natomiast ¼ gości stanowili mieszkańcy Wielkopolski. Jedna trzecia wszystkich zwiedzających uczestniczyła w I edycji.

Podobnie jak w ubiegłym roku targi otworzyli uroczyście organizatorzy. Gości powitali Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania oraz Andrzej Byrt, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do przecięcia wstęgi zaproszeni zostali również, obecny na uroczystości, Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz osoby, które użyczyły swojego wizerunku w kampanii promującej targi Aktywni 50+. Dwoje z nich to zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu na „Miss i Mistera Trzeciej Młodości”.

Zwiedzający targi Aktywni 50+ mieli możliwość zapoznania się ze, specjalnie do nich skierowaną, ofertą poznańskich i wielkopolskich firm oraz organizacji działających w różnych obszarach, ale pod wspólnym szyldem poprawy jakości życia osób w wieku 50+. Firmy promowały głównie zdrowie, wypoczynek i nowe technologie, a także projekty skierowane do pracujących osób 45 plus, mające na celu wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych tej grupy. Ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród pań cieszyły się wszystkie pokazy makijażu. Poznańskie organizacje pozarządowe wystąpiły z propozycjami dotyczącymi tego, jak zagospodarować wolny czas po pięćdziesiątce, podejmując bardzo różne aktywności jak np. wolontariat na rzecz innych czy uczestnictwo w zajęciach klubów seniora, czy też uniwersytetów trzeciego wieku. Domy Pomocy Społecznej zaprezentowały szeroką ofertę usług opiekuńczych. Materiały promocyjne znikały ze stoisk w dużym tempie, co świadczyło o tym, że seniorzy są głodni informacji, dotyczących tego, co dzieje się dla nich w mieście.  Ogromne zainteresowanie utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że inicjatywa ta jest naprawdę potrzebna.

Na program towarzyszący ekspozycji złożyły się, podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenia na scenach głównej i sportowej oraz warsztaty artystyczne i edukacyjne, a także Speedbadminton. Zwiedzający wysłuchali niemal 20 prelekcji na temat pielęgnacji zdrowia i urody, bezpieczeństwa osobistego i wypoczynku. Setki osób miały też możliwość zapoznania się z kilkunastoma różnymi dyscyplinami sportu i innymi formami rekreacji przygotowanymi z myślą o osobach dojrzałych. Wszystko to działo się na scenie sportowej. Ponad sto osób wzięło również udział w przygotowanych przez organizacje pozarządowe warsztatach twórczych i rozwojowych.

Nowością tegorocznej edycji targów Aktywni 50+ była odrębna, specjalnie przygotowana przestrzeń do nauki i doskonalenia Nordic Walking, w ramach której profesjonalni instruktorzy nieustannie udzielali rad dotyczących tego, jak chodzić z kijkami. Zachęcali seniorów do chodzenia,  zachwalając zdrowotne korzyści wynikające z regularnego podejmowania tej aktywności.

Idąc za Państwa sugestiami oraz wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przy dużym wsparciu organizacji i jednostek samorządowych, zaaranżowaliśmy strefę doradztwa zawodowego dla osób 50+. Mogły one skorzystać, nie tylko z warsztatów doszkalających, ale także z indywidualnych porad pośredników pracy i doradców zawodowych. Tutaj frekwencja była stuprocentowa.

Centrum Inicjatyw Senioralnych miało własne stoisko, na którym pracownicy udzielali seniorom informacji. Swoją działalność Centrum zaprezentowało również na scenie głównej. Po wystąpieniu zaproszono wszystkich słuchaczy do pamiątkowego zdjęcia. Wspaniały efekt jest widoczny poniżej.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także badania profilaktyczne. Podczas obu dni trwania targów setki osób bezpłatnie skorzystało z mammografii, badania poziom cukru we krwi i trójglicerydów oraz badania wzroku. Specjaliści, również bezpłatnie, wykonywali pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, BMI. Równocześnie prowadzona była edukacja diabetologiczna. Indywidualnych porad udzielali także geriatrzy.

 

Tłumy zwiedzających przyciągnęły koncerty znakomitych artystów. W koncertach zamykających każdy dzień targowy wystąpiły gwiazdy estrady Halina Kunicka oraz Irena Santor.

 

Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający przyznali, że impreza była wspaniale zorganizowana i mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie tylko lepiej.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tego wydarzenia oraz wszystkim tym, którzy w ten marcowy weekend odwiedzili targi. Mamy nadzieję, że będą Państwo z nami za rok! III edycja targów Aktywni 50+ odbędzie się 17. i 18. marca 2012.

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji z targów, klikając na podświetlone linki.

Gazeta internetowa Intersenior

Magazyn Targowy

Relacja GłosTV

WTK Puls Dnia 12.03.2011r.

Radiowa Jedynka - serwis informacyjny

Radio Merkury - serwis informacyjny

Poranek Radia Merkury

 


Do pobrania Informator dla zwiedzających. Znajdziesz w nim program targów, listę wystawców oraz plan powierzchni targowej.

Tutaj znajdują się dokumenty dla wystawców społecznych przygotowane na potrzeby II edycji.