Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Festiwal Animator

25.6.2024

Pakat informujący o festiwalu animator. Grafika kolorowego, latającego stworzenia z rogami i ogonem.Od 25 do 30 czerwca odbywać się będzie 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Poznaniacy i poznanianki będą mieli okazję zobaczyć setki filmów z całego świata. Wygrana w jednym z konkursów ułatwia drogę do oscarowej nominacji. 

Animator to jeden z największych festiwali filmów animowanych w tej części Europy. Każda edycja to okazja do poznania ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkursów, retrospektyw, przeglądów tematycznych i premier.

„Sztuczna intuicja” 

Tegoroczna edycja Festiwalu Animator odbywa się hasłem „Sztuczna intuicja”. Temat ten będzie obecny w wydarzeniach, ukazując relację między technologią a intymnością. Doborowy repertuar z całego świata będzie wyświetlany w Kinie Muza oraz w innych poznańskich lokalizacjach.

W tym roku będzie można zobaczyć dużo filmów premierowo. To będą premiery polskie, ale też europejskie. Zarówno w Międzynarodowym Konkursie Filmów Pełnometrażowych, jak i w Panoramie udało się zdobyć filmy dotąd niewidziane, wyjątkowe, bardzo oryginalne. Najwięcej będzie produkcji japońskich, dlatego że uwaga zmierza ostatnio w kierunku anime.

Nowością 17. edycji będą letnie pokazy na tarasie Kina Muza. Obejrzenie repertuaru pod gwiazdami będzie możliwe dzięki formatowi Silent Cinema. Widzowie i widzki zobaczą filmy w pełnej jakości dźwięku, dzięki zintegrowanym słuchawkom bezprzewodowym.

Szansa na Oscara

Kluczową część festiwalu stanowią 4 konkursy, oferujące widzom i widzkom produkcje krótkometrażowe, długometrażowe oraz wybrane odcinki seriali. W tym roku aż 66 tytułów z całego świata zawalczy o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym. Wygrana w tej kategorii otwiera jej zdobywcy skróconą drogę w nominacji do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar.

Do kluczowego konkursu międzynarodowego, który kwalifikuje do skróconej ścieżki oscarowej, zgłoszono po raz kolejny ponad 3 tysiące filmów. Bardzo duża grupa selekcjonerów pracuje nad tym, żeby naprawdę najlepsze z nich znalazły się w Poznaniu.

Festiwal to także szansa na spotkania z gościem specjalnym 17. edycji Animatora, czyli Masaakim Yuasą. Uczestnicy i uczestniczki zobaczą kultowe produkcje jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego anime, takie jak „INU-OH”  czy „Mind Game”, a także będą mieli okazję wziąć udział w sesjach Q&A z twórcą.

Nie tylko seanse

Animator oferuje także przestrzeń dla artystów i artystek tworzących w wirtualnej rzeczywistości. W Starym Browarze będzie można poznać najnowsze i najciekawsze produkcje VR z Niderlandów. Przegląd doświadczeń tej gałęzi technologii to okazja do zaznajomienia się ze światem pełnym osiągnięć, artystycznych kierunków oraz różnorodności estetyk wizualnych holderskich twórców. Nie zabraknie również atrakcji dla fanów i fanek gier cyfrowych. Przygotowano dla nich program pełen wykładów, warsztatów i dyskusji, które pozwolą m.in. zrozumieć zawiłości relacji między człowiekiem a maszyną.

Wieczory będą należeć do imprez towarzyszących. Ich uczestnicy i uczestniczki mogą zainteresować się np. Animated Late Night Show, czyli imprezą, która oferuje możliwość pełnego humoru spotkania z międzynarodowymi gośćmi. Obecni będą także członkowie jury, którzy podzielą się swoją pasją, doświadczeniami oraz pokażą swoje umiejętności animacyjne na żywo.

Klub festiwalowy Rewiry będzie miejscem zrzeszającym uczestników i uczestniczki Animatora. Odbędzie się tam m.in. pub quiz, karaoke czy przegląd najciekawszych animacji muzycznych, zrealizowanych przez studentów Katedry Animacji UAP. O zabawowy nastrój dbać będą DJ-e.

Wydarzenie dostępne dla wszystkich 

Podczas festiwalu odbędą się 4 projekcje filmów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. Będą to: „Pelikan Blue”, „Sultana’s Dream”, „Rock Bottom” oraz „Slide”.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz biletów znajdują na stronie internetowej wydarzenia.

Źródła: poznan.pl