Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Festiwal Malta 2021 – zapowiedź wydarzeń

04.6.2021

Grafika promująca 31. edycje Festiwalu Malta. Na pierwszym planie duże, żółte cyfry określające daty ramowe wydarzenia. W tle kolorowe elementy różnych kształtów nakładających się na siebie. Festiwal Malta między 18 a 29 czerwca zmieni Poznań w plenerową scenę zasilaną energią widzów i zaproszonych artystów – cyrkowców, tancerzy, performerów, muzyków.

Tegoroczne hasło 31. edycji brzmi „Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Festiwal wraca do korzeni – będzie kolorowo i nostalgicznie. Na Maltę powrócą siedzenie na trawie, piknikowanie, a także żonglerka, pantomima, klaunada i akrobacje. Jak co roku siłą wydarzenia będzie różnorodność i konsekwencja. W tym roku poznaniacy i turyści będą mogli wziąć udział w 143 wydarzeniach, w tym 136 bezpłatnych. Wszystko to przygotowuje ponad 600 artystów w blisko 25 lokalizacjach na terenie Poznania.

Co w programie 31. odsłony festiwalu? 

Do Poznania przyjedzie „najczęściej nagradzany” i „najambitniejszy” reżyser naszych czasów – Milo Rau. W programie Generatora Malta sztuka angażująca społeczne konteksty ziemi – w parku Wieniawskiego wykopana zostanie twierdza, instalacja Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza dla działań z obszaru sztuki i aktywizmu. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu „Projekt Krynicki” Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Alka Nowaka ze specjalnym udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia i Bassemem Akiki oraz koncert finałowy Jazz Band Młynarski-Masecki.

„Portret” to nowy, międzynarodowy nurt Malty, w tym roku wokół twórczości szwajcarskiego reżysera Milo Rau, który jest dyrektorem teatru w Gandawie, NT Gent. W programie głośny spektakl „Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” o pierwszym w Belgii morderstwie na tle homofobicznym w Auli Artis oraz pokazy rejestracji spektakli, filmów i spotkania w Kinie Pałacowym. Na debaty Forum przy stole wokół hasła „Ruchy oporu”, których punktem wyjścia jest ubiegłoroczna fala światowych protestów, organizatorzy zapraszają do parku Wieniawskiego. Na plenerowej scenie w zielonym miasteczku festiwalowym będzie można zobaczyć wyprodukowane przez Komunę Warszawa spektakle w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Agnieszki Jakimiak i Anny Smolar oraz spektakl Grzegorza Laszuka w Teatrze Polskim. W programie muzycznym prezentacja trzech europejskich scen z Berlina (Laura Lee & the Jettes, Jennifer Touch), Poznania (Izzy and the Black Trees, Shyness!), Kijowa (Gurt [O], Ofliyan), koncert Karoliny Czarneckiej z dziewczęcym chórem Skowronki oraz występ Meli Koteluk i Kwadrofonik z poezją Baczyńskiego. W programie także premiery poznańskich scen jak Teatr Biuro Podróży, Usta Usta Republika, Teatru Muzycznego i Polskiego Teatru Tańca.

Co łączy człowieka z ziemią i na jakie relacje mu ona jeszcze pozwoli? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Prace nagrodzone w ramach konkursu pokażą: Maria Dutkiewicz i Karolina Wajma, Edka Jarząb i Kolektyw Uskoki, Anna Kędziora, Luca Spano, Karolina Szczypek, Oriol Fuster Cabrera, Paula Kaniewska, make LARMO (Paulina Woźniczka, Weronika Krupa), new visions (Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik). Ich finałowe rezydencje zobaczymy w instalacji-twierdzy Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce”. Grupa terenowa młodych razem z Agnieszką Różyńską od maja twórczo realizuje „Kurs Miejskiego Relaksu” w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na Winiarach. Efekty ich pracy zobaczymy na wystawie i przy muzyce zespołu Tęskno. Festiwal będzie obecny także na innych fyrtlach. Uczestnicy razem artystkami Agnieszką Grodzińską i Magdaleną Starską odwiedzą Głuszynę i Krzesiny, gdzie zaplanowane jest wielkie „Święto fyrtli”, a także koncert Fanfara Awantura, piknik, społeczna rzeźba, spacery i wiele sąsiedzkich aktywności.

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie: