Film "Drogi dwudziestoletni..."

Na potrzeby Międzynarodowej Konferencji Solidarności Międzypokoleniowej powstał 10-minutowy film pt. „Drogi dwudziestoletni”, stanowiący punkt wyjścia do debaty międzypokoleniowej zamykającej wydarzenie. Pomysł na film zrodził się wśród pracowników Centrum Inicjatyw Senioralnych i został zrealizowany przy współpracy z zaprzyjaźnionym filmowcem, działającym non profit, podczas III edycji Targów „Aktywni 50+”. Inspiracją był projekt pt. "Dear 16-year-old-me" (tł. „Drogi szesnastoletni ja”) przygotowany przez David Cornfield Melanoma Fund.

OBEJRZYJ FILM 

Dokument powstał jako przesłanie dla młodego pokolenia. Bohaterowie to przypadkowe osoby po 50. roku życia, które miały sobie wyobrazić, że mają szansę spotkać samych siebie jako dwudziestolatków i mają zaledwie kilka minut, żeby coś sobie powiedzieć. Zwracając się do kamery, zwracają się tak naprawdę do samych siebie, opowiadając o tym, co ich czeka, o tym, co ich zdaniem jest w życiu ważne, a co nie.

Dzień po premierze, która miała miejsce podczas Konferencji, obraz trafił do internetu, gdzie w ciągu niespełna czterech tygodni obejrzało go niemal 150 000 osób, głównie ludzi młodych (liczba ta stale wzrasta). Nagranie opublikowano również na bardzo popularnych stronach internetowych, takich jak: joemonster.pl, wykop.pl, sadistic.pl, kwejk.pl, sfora.pl, jak również na wielu prywatnych blogach. Film został również dostrzeżony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Komisję Europejską, która opublikowała go na oficjalnej stronie poświęconej Europejskiemu Rokowi Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

Projekt ManAGEr

W konsekwencji dużego zainteresowania filmem „Drogi dwudziestoletni”, CentrumIS zdecydowało się na wykorzystanie nagrania w celach edukacyjnych w projekcie ManAGEr. Na użytek projektu powstał scenariusz lekcji wychowawczej, traktujący nagranie jako pretekst do rozmowy z młodzieżą na temat starzenia się i solidarności międzypokoleniowej. Pilotażowe zajęcia zostały przeprowadzone w grudniu 2012 r. w jednym z poznańskich liceów.

Więcej o projekcie manAGEr

 

   

Projekt RECO – regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych jest częścią mini-programu CREATOR i jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC.